5 dividendových akcií pre mladých investorov

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor Telekomunikácie Zdravotníctvo

Keď ľudia premýšľajú o investovaní do dividend, často premýšľajú aj o dôchodkoch. Koniec koncov, tieto pravidelné výplaty sa môžu hodiť niekomu, kto odišiel do dôchodku. Nie sú však jediní, ktorí môžu mať úžitok. V skutočnosti by všetci investori mali zvážiť, či aj pre nich nie sú dividendové akcie to správne riešenie. 

A tým myslíme mladých investorov.

Pokiaľ ide o držbu akcií pre príjem z dividend, mladí investori majú výhodu času. Môžu sa priemerovať do pozícií a nemusia si robiť starosti s cenou. A čím dlhšie akcie držia, tým viac dividend zbierajú.

AT&T (T)

Výnos z dividend: 5,5%

Keďže sa stále obchodujú na takmer 52-týždňových maximách, akcie AT&T (T:NYSE) nie sú práve teraz ideálne, ak mladý investor nechce veľa platiť. Mohli by však byť vynikajúcim výberom pri poklese.

Telekomunikačný gigant získal minulý rok Time Warner, krok, ktorý sa ukazuje ako výhodný pre investorov. AT&T má v súčasnosti dva hlavné zdroje cash flow: predplatné bezdrôtových služieb a mediálny obsah.

ročný graf AT&T, zdroj: GOOGLE

Akcie T majú dividendu vyššiu ako 5%.

Na svojom WarnerMedia Day, AT&T uviedla, že pre HBO Max očakáva 34 miliónov predplatiteľov. Do roku 2025 predpovedá 50 miliónov predplatiteľov. Pri uvedení na trh na jar budúceho roku táto služba zníži počet zákazníkov, čím sa zvýšia príjmy o 100 miliónov dolárov.

Základná cena je 14,99 dolárov, čo je viac ako u konkurencie. Cena je nastavená dobre, pretože spoločnosť AT&T pri zavedení služby nestratí peniaze.

BCE (BCE)

Výnos z dividend: 5,2%

Výnosy z dividend sa pohybujú niečo cez 5%. Investori by mali zvážiť tento telekomunikačný gigant, pretože má na kanadskom trhu takmer oligopol. V treťom štvrťroku dosiahol rekordný čistý príjem 204 000, medziročne to je teda o 14,8% viac. ARPU vzrástla o 1%. Počet nových zákazníkov na internete dosiahol 58 000, medziročne je to o 9,4% viac. Je to jeho najlepší výkon od štvrtého kvartálu 2006.

ročný graf BCE, zdroj: GOOGLE

Podobne ako v prípade AT&T, aj BCE vlastní dcérske spoločnosti v oblasti médií. Jej TSN bola najvyššou hodnotenou kanadskou športovou sieťou a celkovo špeciálnym televíznym kanálom. Crave TV umožní spoločnosti BCE poskytovať HBO Max.

Spoločnosť BCE má dlhodobú dohodu s Warner Bros o poskytovaní služby Crave a CTV.

Spoločnosť BCE sa obchoduje tiež na ročných maximách, ale stále sa oceňuje pomerom ceny k zisku, ktorý je nižší ako 20.

AbbVie (ABBV)

Výnos z dividend: 5,2%

V oblasti výroby liekov je spoločnosť AbbVie (ABBV:NYSE) solídnym zdrojom dividend pre mladých investorov. Za akvizíciu Allergan (AGN:NYSE) zaplatila 30 miliárd dolárov. Bez akýchkoľvek problémov zvyšujúcich zadĺženie sa, akcie ABBV v posledných mesiacoch opäť investori hojne nakupovali, pretože začali viac veriť tomu, že sa dohoda vyplatí.

ročný graf ABBVIE, zdroj: GOOGLE

15. novembra schválila agentúra FDA Abrilada od Pfizer, bio-podobný liek voči Humire od AbbVie. Spoločnosť Pfizer nemôže predávať generické lieky do roku 2023, avšak na trhoch sa uvádza, že liek Humira bude zatiaľ zarábať veľa peňazí. Spoločnosť AbbVie plánuje použiť túto hotovosť na splatenie dlhu a na pokrytie úrokových nákladov spojených s akvizíciou spoločnosti Allergan.

Akcie spoločnosti AbbVie sa oceňujú v rozpätí menšom ako 10x (forward P/E) a vypláca dividendu, ktorá má výnos viac ako 5%.

Ford (F)

Výnos z dividend: 6,3%

Akcie spoločnosti Ford (F:NYSE) vyplácajú dividendu, ktorá dosahuje vyše 6%. Trhy ignorovali spoločnosť Ford potom, čo spoločnosť vo svojej správe za tretí štvrťrok vydala neuspokojivé vyhliadky. Napriek tomu, že medziročne dosiahol EBIT vo výške 1,88 miliardy dolárov, stratila spoločnosť peniaze v Južnej Amerike, Číne a Európe.

ročný graf FORD, zdroj: GOOGLE

Pri pohľade do budúcnosti má spoločnosť Ford vyčlenené miliardy na elektrické vozidlá. 18. novembra bol uvedený na trh stroj Mustang Mach-E. Táto pozitívna správa predstavuje nový smer pre budúcnosť spoločnosti. A tak ako profituje z predaja nákladných vozidiel SUV a F-150, jeho dlhodobý rast bude pochádzať z predaja elektrických vozidiel.

Ford tiež zabezpečil pracovnú dohodu s odbormi. Jeho 6 miliárd dolárov v americkej výrobe by malo potešiť najmä vládu. V USA tiež vytvorí 8 500 pracovných miest. Záväzok spoločnosti Ford na americkom trhu by mal získať mnoho zákazníkov v tomto regióne.

Altria (MO)

Výnos z dividend: 6,7%

Altria (MO:NYSE) je kontroverzná akcia, trochu špekulatívna, ale mladí investori, ktorí ju chcú využiť, ju môžu považovať za solídnu hru. Varovania CDC týkajúce sa vapingu a vládnych zákazov proti výrobkom Juul prednedávnom poslali akcie Altrie na úroveň 40 dolárov. Akcie Altria sa však odrazili. Po mesačnej rally, akcie stále vyplácajú dividendu, ktorá sa blíži ku 7%.

ročný graf ALTRIA, zdroj: GOOGLE

Investícia spoločnosti Altria do Juulu sa ešte nevyplatila. V novembri sa ukončil predaj výrobkov s príchuťou mäty. Po tom, čo spoločnosť Altria investovala 12,8 miliárd dolárov, je jej zníženie hodnoty na 4,5 miliardy dolárov nešťastné. A pokles Cronosu (CRON:NYSE) je ďalšou stratou pre akcionárov Altrie.

Altria aj napriek všetkému naďalej vytvára zdravý peňažný tok zo svojej činnosti v oblasti cigariet.

Z dlhodobého hľadiska sa vyhliadky spoločnosti Cronos a Juul môžu zlepšiť. Ak tak urobia, akcie spoločnosti Altria budú v nadchádzajúcich rokoch pokračovať v raste.

Zdroj: investorplace

Ohodnoť článok

Pridaj komentár