5 ideálnych dividendových akcií pre nových investorov

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Financie Priemysel Reality Spotrebiteľský sektor Technológie

Nikdy nie je príliš skoro alebo príliš neskoro a nikto nie je príliš mladý na to, aby začal investovať. Začať treba učením sa základov toho, ako spoločnosti vydávajú akcie a ako sa potom akcie nakupujú a predávajú na burzách. Učenie by malo potom pokračovať tým, ako budovať modelové portfólio a ako kontrolovať ceny akcií.

Neskôr by učenie malo pokračovať otvorením malého sprostredkovateľského účtu a pracovaním s vlastnými peniazmi – všetko podporujúce vzdelávacie skúsenosti. Je jasné, že cestou by človek veľa stratil, ale aj získal.

Kedysi boli provízie oveľa väčšie ako dnešné zlacnené a dokonca bezplatné sadzby. Takže voľby vtedajších investorov boli viac o tom, čo kúpiť a vlastniť. Museli mať vysokú dôveru v danú investíciu, aby prekonali náklady spojené s nákupom a predajom, čo znamenalo, že mali vo svojom portfóliu viac „kúpiť a držať“.

A nakoniec, učenie by mohlo skončiť pri dividendách, ktoré posilňujú portfólio. 

Je dobré sa sústrediť na akcie, ktoré pravidelne vyplácajú a zvyšujú výplaty dividend.

Prečo na dividende záleží?

Toto je dôležitá lekcia. Dividendy sú naďalej jedným z najväčších zdrojov celkového výnosu na akciovom trhu. Zoberme si napríklad výkon indexu S&P 500 za posledných 20 rokov.

Index vzrástol v cene o 104%, ale spolu s dividendami výnos stúpol na 201,4%, čo je takmer dvojnásobok samotného cenového pohybu.

To je veľká prémia za investovanie len do rastu cien. A tieto dividendy pracovali na zmiernení návratnosti počas medvedích trhov počas tých istých 20 rokov.

Pre začínajúcich investorov nejde iba o dividendy. Investície by tiež mali prispieť k získaniu viacerých informácií o spoločnostiach, ktoré sú základom akcií. Investovaním do správnych dividendových akcií, ktoré sa nachádzajú v rôznych odvetviach a na rôznych trhoch, sa začínajúci investori dozvedia viac o tom, ako podnikanie funguje.

  • Compass Diverzified Holdings (NYSE: CODI)
  • Hercules Capital (NYSE: HTGC)
  • Kinder Morgan (NYSE: KMI)
  • NextEra Energy (NYSE: NEE)
  • Easterly Government Properties (NYSE: DEA)

Zostavili sme malú kolekciu piatich akcií, ktoré vyplácajú dividendy v rozmedzí od priemeru S&P 500 po niekoľko násobkov. A nachádzajú sa v rôznych segmentoch – od priemyselných a spotrebných výrobkov, technológií, verejných služieb, investičných fondov do nehnuteľností až po energetický sektor.

Compass Diversified Holdings (CODI:NYSE)

Výnos z dividend: 9,5%

Začnem s diverzifikovanými holdingmi spoločnosti Compass. Je to holdingová spoločnosť, ktorá vlastní kolekciu spoločností z oblasti priemyselného a spotrebného tovaru, ktoré kupuje, vlastní a niekedy predáva. A popri tom spoločnosť zhromažďuje veľa peňažných tokov od svojich základných spoločností.

ročný graf Compass Diversified Holdings, zdroj: GOOGLE

Na druhej strane vypláca leví podiel na zisku vo forme veľkej dividendy. V súčasnosti dosahuje 9,5%.

A áno, akcie sa v marci prepadli. Napriek tomu – za posledných päť rokov s touto bohatou dividendou sa vrátilo 34,4% za priemerný ročný ekvivalentný výnos 6,1%.

Hercules Capital (HTGC:NYSE)

Výnos z dividend: 14,2%

Ďalšou je Hercules Capital. Jedná sa o spoločnosť so sídlom v Silicon Valley, ktorá hľadá nové a rozvíjajúce sa technologické spoločnosti vo svojom okolí i mimo neho. Pracuje na financovaní ich vývoja a vyžaduje majetkovú účasť. Spoločnosť Hercules potom poskytuje poradenstvo pri ich vývoji vrátane stratégií prípadného ukončenia predaja prostredníctvom predaja spoločnosti a počiatočných verejných ponúk (IPO). Aj to vypláca väčšiu dividendu, ktorá v súčasnosti dosahuje výnos 14,2%.

ročný graf Hercules Capital, zdroj: GOOGLE

Hercules sa považuje za finančného obchodného veriteľa, nie za kapitálového investora. Je však zapojená do sľubných technologických spoločností vrátane spoločností v biotechnológii, čo jej dáva osobitnú hodnotu.

A napriek poklesu cien v marci je stále pozitívna, vrátane príjmu z dividend.

Kinder Morgan (KMI:NYSE)

Výnos z dividend: 7%

Prejdime na energetický trh v spoľahlivom segmente ropovodov a plynovodov, ktorý vypláca dividendy. Kinder Morgan vlastní a prevádzkuje rozsiahlu sieť potrubí a súvisiacej ropnej a plynárenskej infraštruktúry, ktorá je rozhodujúca pre ropný priemysel v USA.

ročný graf Kinder Morgan, zdroj: GOOGLE

A zatiaľ čo ceny ropy medzi OPEC a jeho spojencami klesli, ropa neodíde. Je nevyhnutnosťou pre americké a svetové ekonomiky. Vytvára rastúci objem výnosov a ziskov, z čoho vypláca časť dividendy s výnosom 7%.

Akcie spoločnosti Kinder Morgan sa v marci prepadli so všeobecnou cenou S&P 500, vďaka čomu je práve teraz mimoriadne výhodná. Akciu si môžete kúpiť hneď teraz so zľavou 5% oproti svojej účtovnej hodnote, ktorú by bolo veľmi ťažké replikovať v jej rozsiahlej potrubnej sieti.

NextEra Energy (NEE:NYSE)

Výnos z dividend: 2,4%

NextEra je jedným z najpôsobivejších amerických energetických služieb – NextEra Energy. Táto spoločnosť poskytuje regulovanú energiu zákazníkom na Floride. Poskytuje tiež neregulovanú energiu vetra a slnečnej energie v celej Severnej Amerike a mimo nej.

ročný graf NextEra Energy, zdroj: GOOGLE

Táto kombinácia spoľahlivých peňažných tokov z regulovaného podnikania a rastu z neregulovaného podnikania priniesla značné zisky z ceny akcií spolu so skromnou dividendou, ktorá priniesla investorom 2,4%.

Celkový výnos tejto defenzívnej pomôcky je pôsobivý za posledných päť rokov a dosahuje 159,9% pri priemernom ročnom ekvivalentnom výnose 21%.

Easterly Government Properties (DEA)

Výnos z dividend: 3,9%

Posledným je obľúbený REIT, ktorý je pravdepodobne najobrannejším vlastníkom nehnuteľností na americkom trhu. Easterly Government Properties prenajímajú nehnuteľnosti vláde USA.

A zatiaľ čo ostatní nájomníci REITov sú skutočne v ohrození súčasnými ekonomickými blokádami, ministerstvo financií USA bude naďalej platiť nájomné REITU. To zaisťuje, že dividendy budú vyplatené. A s výnosom 3,9% je akcia na súčasnom trhu dobrým platcom.

ročný graf Easterly Government Properties, zdroj: GOOGLE

Easterly je dobrý a spoľahlivý platca dividend. Len za posledných päť rokov priniesol stabilné zisky s celkovým výnosom 109,9% pri priemernom ročnom ekvivalentnom výnose dosahujúcom 16%. Akcie sa oceňujú iba 1,9-násobkom svojej základnej účtovnej hodnoty všetkých týchto spoľahlivých nehnuteľností prenajímaných vládou.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár