5 investorov, ktorí ťažili z globálnej finančnej krízy

všetky články Zaujímavosti

Aj keď odporúčanie „kupovať, keď je v uliciach krv“, bolo prisúdené viac ako jednému bohatému podnikateľovi, ide o solídny prístup ku vytváraniu značného bohatstva. Ďalšou častou citáciou, o ktorej skutočnom pôvode sa diskutuje, je, že „trh môže zostať iracionálny dlhšie, ako vy môžete ostať solventní“. To naznačuje, že „nakupuj, keď je vo vzduchu panika“, je oveľa jednoduchšie povedať, ako vykonať. Aby sme uviedli ešte jedno klišé – existujú určité ťažkosti s „uchopením padajúceho noža“ alebo investovaním do akcií, dlhopisov alebo iných cenných papierov, keď cena klesá. Existujú však určité osoby, ktoré na to majú talent. V tomto článku sme načrtli päť investorov, ktorí preukázali pozoruhodné načasovanie tým, že počas úverovej krízy uskutočnili veľké investície a vďaka tomu sú na dobrej ceste k obrovským ziskom.

Kríza

Nemôžete pochopiť filozofiu a konanie úspešných investorov bez toho, aby ste sa najskôr nezaoberali finančnou krízou. To, čo sa stalo v čase pred pádom a recesiou, ktorá nasledovala, je stále v popredí a v mysli mnohých investorov a spoločností.

Finančná kríza v rokoch 2007 – 2008 bola pravdepodobne najhoršia, ktorá zasiahla svet od pádu akciového trhu v roku 1929. V roku 2007 sa americký hypotekárny trh s hypotekárnymi úvermi zrútil a na celý trh vrhol vlny šoku. Účinky sa prejavili na celom svete a dokonca spôsobili zlyhanie niekoľkých veľkých bánk vrátane banky Lehman Brothers.

Nastala panika, keď ľudia verili, že ak nepredajú svoje cenné papiere, stratia viac. Mnoho investorov zaznamenalo pokles hodnoty portfólia až o 30%. Predaj mal za následok vysoké ceny a vymazal všetky potenciálne zisky, ktoré by investori normálne dosiahli bez krízy. Aj keď to mnohí videli ako príležitosť na predaj, iní to videli ako príležitosť na zvýšenie svojich pozícií na trhu s veľkou zľavou.

Warren Buffett

V októbri 2008 Warren Buffett uverejnil článok v The New York Times, v ktorom sa uvádza, že kupuje americké akcie počas poklesu spôsobeného úverovou krízou. Jeho nákup, keď je na uliciach krv, odôvodnil veľmi jednoducho –  „treba sa báť, keď sú ostatní chamtiví, a byť chamtiví, keď sa ostatní boja.“

Buffett bol obzvlášť šikovný počas úverového debaklu. Medzi jeho nákupy patrilo zakúpenie 5 miliárd dolárov za trvalé preferenčné akcie spoločnosti Goldman Sachs (GS), ktoré mu vyplatili úrokovú sadzbu 10% a tiež opcie na kúpu ďalších akcií spoločnosti Goldman. Goldman mal tiež možnosť odkúpiť cenné papiere s prémiou 10%. Táto dohoda bola dosiahnutá medzi Buffettom a bankou, keď uzavreli obchod v roku 2008. Banka ukončila kúpu akcií v roku 2011.

Buffett urobil to isté s General Electric (GE) a kúpil 3 miliardy dolárov v preferenčných akciách s trvalou preferenciou s úrokovou sadzbou 10% a splatnosťou do troch rokov s prémiou 10%. Kúpil tiež miliardy konvertibilných prednostných akcií spoločností Swiss Re a Dow Chemical (DOW), ktoré si vyžadovali likviditu, aby sa dostali cez búrlivú úverovú krízu. V dôsledku toho si Buffett zarobil miliardy pre seba, ale tiež pomohol preniesť tieto a ďalšie americké firmy cez mimoriadne ťažké obdobie.

John Paulson 

Manažér hedžového fondu John Paulson sa počas úverovej krízy preslávil veľkolepou stávkou proti americkému trhu s nehnuteľnosťami na bývanie. Táto včasná stávka prinútila jeho firmu Paulson & Co. preceniť počas krízy na 2,5 miliardy dolárov. V roku 2009 rýchlo vymenil prevodový stupeň, aby stavil na následné oživenie a v banke Bank of America (BAC) si vytvoril pozíciu v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, ako aj pozíciu v Goldman Sachs (približne 100 miliónov dolárov). V tej dobe tiež stavil na zlato a investoval tiež do Citigroup (C), JP Morgan Chase (JPM) a hrsti ďalších finančných inštitúcií.

Celkové výnosy hedžového fondu podľa Paulsona za rok 2009 boli slušné, ale zaznamenal obrovské zisky vo veľkých bankách, do ktorých investoval. Sláva, ktorú získal počas úverovej krízy, tiež pomohla priniesť miliardy ďalších aktív a lukratívne poplatky za správu investícií pre neho aj pre jeho firmu.

Jamie Dimon

Aj keď nejde o skutočného individuálneho investora, Jamie Dimon využil strach vo svoj prospech počas úverovej krízy, čo spoločnosti JP Morgan prinieslo obrovské zisky. Na vrchole finančnej krízy využil Dimon silu súvahy svojej banky na získanie spoločností Bear Stearns a Washington Mutual, čo boli dve finančné inštitúcie, ktoré boli zničené obrovskými stávkami na americké bývanie. Spoločnosť JPMorgan získala začiatkom marca 2008 spoločnosť Bear Stearns za 10 dolárov za akciu (približne 15% svojej hodnoty). V septembri toho istého roku tiež získala WaMu. Kúpna cena bola tiež za zlomok hodnoty WaMu začiatkom roka. Od minimálnych hodnôt v marci 2009 sa akcie spoločnosti JP Morgan takmer strojnásobili a akcionári a jej generálny riaditeľ sa stali pomerne bohatými.

Ben Bernanke

Rovnako ako Jamie Dimon, Ben Bernanke nie je individuálnym investorom. Ako vedúci Federálneho rezervného systému (FED) bol však na čele toho, čo sa ukázalo ako životne dôležité obdobie pre FED. Podnikli sa kroky na ochranu amerického aj globálneho finančného systému pred rozpadom, ale odvážne kroky zoči-voči neistote boli dobre vypracované pre FED a daňových poplatníkov.

Zisky FED-u dosiahli v roku 2010 výšku 82 miliárd dolárov. Patrí sem zhruba 3,5 miliardy dolárov z nákupu aktív spoločnosti Bear Stearns a AIG, 45 miliárd dolárov vo výnosoch pri nákupoch cenných papierov krytých hypotékou (MBS) a 26 miliárd dolárov z držby štátneho dlhu. Bilancia FED-u sa strojnásobila z odhadovaných 800 miliárd dolárov v roku 2007, aby absorbovala depresiu vo finančnom systéme, zdá sa však, že dopadla dobre čo sa týka ziskov.

Carl Icahn

Carl Icahn je ďalším legendárnym investorom fondu, ktorý má v priebehu krízy výrazné výsledky v investovaní do cenných papierov a aktív. Má skúsenosti v oblasti nákupu spoločností a to najmä hazardných spoločností. V minulosti získal tri herné nehnuteľnosti v Las Vegas počas finančných ťažkostí a keď sa zlepšili priemyselné podmienky, predal ich so statným ziskom.

Aby dokázal, že pozná trhové vrcholy, predal tri nehnuteľnosti v roku 2007 za približne 1,3 miliardy dolárov – mnohokrát za svoju pôvodnú investíciu. Počas úverovej krízy začal opäť rokovať a bol schopný zabezpečiť úpadok majetku Fontainebleau vo Vegas za približne 155 miliónov dolárov alebo približne za 4% odhadovaných nákladov na výstavbu nehnuteľnosti. Icahn nakoniec v roku 2017 predal nedokončenú nehnuteľnosť za takmer 600 miliónov dolárov dvom investičným spoločnostiam, čím takmer štvornásobne zvýšil svoju pôvodnú investíciu.

Záver

Udržanie si perspektívy v čase krízy je kľúčovým faktorom, ktorý odlišuje investorov uvedených vyššie od tých ostatných. JP Morgan a FED sú určite veľké inštitúcie, o ktorých jednotliví investori nemôžu dúfať, že ich dostanú do svojich vlastných portfólií, ale obidve ponúkajú lekcie o tom, ako využiť trh, ktorý panikári. Keď sa vrátia normalizovanejšie podmienky, dôvtipní investori môžu mať značné zisky a tí, ktorí sú schopní opakovať svoje predchádzajúce úspechy v následných poklesoch, nakoniec skončia bohatými.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár