5 lacných energetických akcií s pevnými výnosmi z dividend

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Priemysel Ropa

Druhá časť

V tomto článku nájdete päť lacných energetických akcií, ktoré majú solídne výnosy z dividend. Inými slovami, dividendy sú viac ako pokryté voľným hotovostným tokom spoločnosti. Okrem toho je dividendový výnos vyšší ako 5%-6% ročne.

Niekoľko stabilných akcií energií nedávno znížilo svoje dividendy. Veľké energetické spoločnosti ako Royal Dutch Shell (NYSE: RDS.A, RDS.B) a Equinor (NYSE: EQNR) znížili svoje dividendy, aby zachovali zdravý peňažný tok. Ale napríklad taká spoločnosť Marathon Oil (NYSE: MRO) má podľa všetkého dostatok hotovosti na dividendu. Napriek tomu stále neznižuje dividendu, aby si zachovala svoju súvahu a udržala svoj úverový rating.

Nasledujúcich päť spoločností vytvorilo dostatok hotovosti na pokrytie svojich dividendových výnosov. Zdá sa, že sú motivovaní aj naďalej vyplácať tieto dividendy. Vedenie zatiaľ neprišlo a neuviedlo, že prehodnocuje, či vyplatí dividendu, takže sa považujú za solídnych platiteľov dividend.

Uvádzame päť lacných vysoko výnosných akcií energií:

  • Marathon Petroleum Corp (NYSE: MPC)
  • Chevron (NYSE: CVX)
  • Enterprise Products Partners (NYSE: EPD)
  • Kinder Morgan (NYSE: KMI)
  • Holly Energy Partners (NYSE: HEP)

Kinder Morgan Inc (KMI:NYSE)

päťročný graf Kinder Morgan Inc, zdroj: GOOGLE

Výnos z dividend: 6,8%

Rovnako ako Enterprise Products Partners, aj Kinder Morgan je obrovská ropná a plynárenská spoločnosť v midstream-e. Jej trhová hodnota je asi 35 miliárd dolárov. Spoločnosť prevádzkuje 83 000 míľ plynovodov a 147 terminálov.

Akcie KMI priniesli výnosy 6,8% s ročnou dividendou na akciu stanovenou na 1,05 dolárov za akciu. V poslednom konferenčnom hovore spoločnosti o výnosoch za prvý kvartál 2020 sa tiež diskutovalo o možnom zvýšení. Pointa je, že vedenie v januári 2021 zvýši dividendu na akciu na 1,25 dolárov.

Ak k tomu dôjde, dividendový výnos za cenu v čase vydania článku vo výške 15,36 dolárov bude 8,1% ročne, pokiaľ predtým akcie nenarastú. Ďalším spôsobom, ako sa na to pozerať, je to, koľko by akcie narástli, aby zostali na rovnakom dividendovom výnose.

Napríklad, ak akcie KMI zostanú na dnešnom výnose z dividend 6,8% v čase, keď je dividenda na jednu akciu na začiatku roku 2021 stanovená na 1,25 dolárov, cena bude 18,38 dolárov za akciu. To predstavuje nárast o 19% oproti dnešnej cene.

Okrem toho má KMI dostatok prostriedkov na krytie dividend. Jej výnos FCF k 1. štvrťroku 2020 bol 8%. To je viac ako 6,8%-ný dividendový výnos a tak je dividenda dobre krytá. Vyzerá to ako solídny fond s vysokými dividendami.

Holly Energy Partners (HEP:NYSE)

päťročný graf Holly Energy Partners, zdroj: GOOGLE

Výnos z dividend: 8,9%

Holly Energy, so sídlom v Dallase, je stredo-západnou plynovodnou spoločnosťou. Prevádzkuje 26 hlavných ropovodov, 10 terminálov rafinovaných produktov, jeden terminál na prepravu ropy a 31 800 stôp železničných skladov a iné súvisiace aktíva.

Akcie HEP majú trhovú hodnotu 1,6 miliardy dolárov. Spoločnosť v minulom roku vygenerovala FCF v hodnote 266 miliónov dolárov, čo predstavuje výnos FCF 16,1%. Medzitým je dividendový výnos pri súčasnej cene 1,40 dolárov na akciu vo výške 8,9%.

Nedávno Holly Energy Partners znížila dividendu o 48% na 35 centov na akciu za štvrťrok. Toto bolo oznámené 23. apríla.

Dividenda pri tejto sadzbe je dobre krytá hotovostným tokom, pretože bude stáť iba 147 miliónov dolárov. To je výrazne pod úrovňou peňažných tokov generovaných v minulom roku. Spoločnosť uviedla, že ročne ušetrí 130 miliónov dolárov.

Vedenie spoločnosti vo svojej konferencii v prvom kvartáli uviedlo, že išlo o „disciplinované a obozretné opatrenie určené na financovanie všetkých kapitálových projektov a rast v rámci hotovostných tokov, pričom sa zníži pákový efekt a poskytne HEP v budúcnosti silnejší pomer krytia.“

Niekedy je lepšie investovať do akcií po znížení dividend. To umožňuje, aby akcie neskôr narástli, pretože dividenda je bezpečnejšia. Je to situácia aká je teraz aj u akcií spoločnosti Holly Energy Partners.

Zhrnutie a záver

Týchto päť energetických akcií má pevné dividendové výnosy, ktoré si môžu dovoliť. Na dividendy existuje veľké množstvo FCF. V skutočnosti je dividendový výnos skupiny v priemere iba 7,5% a výnos FCF skupiny je 12,5%.

Okrem toho akcie ako skupina nie sú drahé. Napríklad vyššie uvedená tabuľka ukazuje, že priemerný pomer ceny k zisku je iba 20-násobný.

Tieto akcie energií sa zdajú byť dobrými obchodmi a mali by v budúcnosti platiť solídne dividendy.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár