5 lacných energetických akcií s pevnými výnosmi z dividend

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Priemysel Ropa

Prvá časť

V tomto článku nájdete päť lacných energetických akcií, ktoré majú solídne výnosy z dividend. Inými slovami, dividendy sú viac ako pokryté voľným hotovostným tokom spoločnosti. Okrem toho je dividendový výnos vyšší ako 5%-6% ročne.

Niekoľko stabilných akcií energií nedávno znížilo svoje dividendy. Veľké energetické spoločnosti ako Royal Dutch Shell (NYSE: RDS.A, RDS.B) a Equinor (NYSE: EQNR) znížili svoje dividendy, aby zachovali zdravý peňažný tok. Ale napríklad taká spoločnosť Marathon Oil (NYSE: MRO) má podľa všetkého dostatok hotovosti na dividendu. Napriek tomu stále neznižuje dividendu, aby si zachovala svoju súvahu a udržala svoj úverový rating.

Nasledujúcich päť spoločností vytvorilo dostatok hotovosti na pokrytie svojich dividendových výnosov. Zdá sa, že sú motivovaní aj naďalej vyplácať tieto dividendy. Vedenie zatiaľ neprišlo a neuviedlo, že prehodnocuje, či vyplatí dividendu, takže sa považujú za solídnych platiteľov dividend.

Uvádzame päť lacných vysoko výnosných akcií energií:

  • Marathon Petroleum Corp (NYSE: MPC)
  • Chevron (NYSE: CVX)
  • Enterprise Products Partners (NYSE: EPD)
  • Kinder Morgan (NYSE: KMI)
  • Holly Energy Partners (NYSE: HEP)

Marathon Petroleum Corp (MPC:NYSE)

päťročný graf Marathon Petroleum Corp, zdroj: GOOGLE

Výnos z dividend: 6,3%

Marathon Petroleum je dodávateľská ropná spoločnosť a maloobchodný predajca benzínu pod obchodnými značkami Speedway, Marathon a ARCO. Je to masívna spoločnosť s trhovou hodnotou 24 miliárd dolárov. Spoločnosť má 17 200 míľ potrubí, prevádzkuje 3 900 obchodov so zmiešaným tovarom a 6 900 maloobchodných predajní v 35 štátoch v USA a Mexiku.

Marathon za posledných 12 mesiacov končiacich v marci vyprodukovala viac ako 1,85 miliárd dolárov vo voľnom peňažnom toku (FCF). Preto jej výnos FCF bol 8%.

Je to viac ako dividendový výnos vo výške 6,5% (k 21. máju), vďaka čomu je dividenda určite historicky dostupná. Marathon 29. apríla práve vyhlásila svoju poslednú štvrťročnú dividendu vo výške 58 centov na akciu.

CFO vo svojom štvrťročnom prepise prezentácie uviedol, že jej peňažný tok z operácií pred zmenou prevádzkového kapitálu bol 1,3 miliardy dolárov. Zodpovedajúce náklady na hotovostné dividendy boli za štvrťrok iba 377 miliónov dolárov. Vyplýva to aj z oznámenia v jej štvrťročnej prezentácii, ktorá ukazuje, že dividenda je jasne krytá hotovostným tokom.

Počas posledného štvrťročného konferenčného hovoru generálny riaditeľ Mike Hennigan objasnil, že je presvedčený, že spoločnosť podniká v oblasti „návratnosti kapitálu“. V dôsledku tohto zamerania sa rozhodli nezmeniť svoju dividendovú politiku.

V dôsledku toho je pravdepoodbné, že spoločnosť bude aj naďalej vyplácať dividendy. Akcionári v energetickom odvetví, ako sú akcie MPC, môžu v budúcnosti očakávať solídnu dividendu. V súčasnosti sú odmeňovaní dobrým dividendovým výnosom 6,3%.

Chevron (CVX:NYSE)

päťročný graf Chevron, zdroj: GOOGLE

Výnos z dividend: 5,6%

Spoločnosť má silný cash flow a jej prioritou je vyplácanie dividend. 

Napríklad spoločnosť Chevron práve oznámila, že sa zameriava na ochranu dividend, múdre vynaloženie svojho kapitálu a nie na nadmerné využívanie súvahy.

V skutočnosti spoločnosť Chevron nedávno zvýšila svoju štvrťročnú dividendu na 1,29 dolárov z 1,19 dolárov v januári. 29. apríla spoločnosť opätovne potvrdila tento nárast vydaním ďalšieho štvrťročného oznámenia o dividendách na rovnakej úrovni.

Je zrejmé, že sa môžete spoľahnúť na to, že spoločnosť bude naďalej vyplácať ročnú dividendu vo výške 5,16 dolárov na akciu. To dáva akciám CVX veľmi zdravý dividendový výnos 5,6%.

Medzitým spoločnosť Chevron v minulom roku vyrobila voľný hotovostný tok vo výške 12,7 miliárd dolárov, a to napriek klesajúcej cene ropy a plynu.

To vedie k výnosu FCF 7,4%. To je viac ako dividendový výnos. Poskytuje tiež bezpečnostnú rezervu, aby sa zabezpečilo, že v budúcom roku bude pravdepodobne stačiť FCF na pokrytie dividend. Vyzerá to, že CVX je solídna hra s dividendami v energetickom sektore.

Enterprise Product Partners (EPD:NYSE)

päťročný graf Enterprise Product Partners, zdroj: GOOGLE

Výnos z dividend: 9,2%

Enterprise Products Partners je midstream prírodného zemného plynu (NGL), ropy a zemného plynu a spoločnosť na skladovanie plynu. Má viac ako 19 000 míľ plynovodov NGL a má sídlo v Houstone.

Akcie EPD práve teraz poskytujú 9,2% a majú ešte vyšší výnos FCF. Napríklad za posledných 12 mesiacov spoločnosť Enterprise Products vygenerovala FCF v hodnote viac ako 9,4 miliárd dolárov. Trhová hodnota jej akcií je 41 miliárd dolárov.

Robert Thummel zo spoločnosti Tortoise s uzavretými fondmi už mnoho rokov sleduje energetické akcie ako je EPD a jej riadenie. Domnieva sa, že akcie majú „primerané“ dividendové krytie, napriek vysokému výnosu z dividend.

V najnovšom uverejnení konferenčných hovorov spoločnosti bolo jasné, že budú platiť prebiehajúcu „distribúciu“. V minulosti sa spoločnosť zaviazala neustále zvyšovať svoju distribúciu. Ale vzhľadom na súčasné prostredie sa rozhodli udržať ju na úrovni.

To však stále ukazuje, že spoločnosť má v úmysle naďalej vyplácať investorom vysoký výnos, čo je dobré.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár