5 lacných neamerických akcií, ktoré sú ideálne pre dividendových investorov

Akcie Dividendy Európske akcie Priemysel Ropa Telekomunikácie

Druhá časť

Prinášame zoznam piatich zahraničných, ziskových spoločností, ktoré by investori mohli považovať za užitočné. Mali by to byť lacné akcie s nízkym pomerom ceny a zisku a vysokými dividendovými výnosmi. Ide o to, že diverzifikáciou časti vášho portfólia na neobchodné akcie Spojených štátov zvýšite svoje celkové výnosy.

Zahraničné akcie často poskytujú výnos, ktorý nie je v korelácii s akciami v USA. Prinajmenšom to je teória. Existujú určité významné nedostatky. 

V prípade akcií mimo USA sú akcie ovplyvnené menovými výkyvmi. Keď dolár stúpa, návratnosť amerického dolára pre akcie mimo USA má tendenciu zaostávať. Tento účinok sa však počas niekoľkých rokov recykluje.

Druhým problémom je to, že akcie mimo USA často vyplácajú dividendy iba dvakrát ročne. Dôvodom je skutočnosť, že veľká väčšina zahraničných spoločností vykazuje svoje príjmy iba polročne. Väčšie americké depozitné príkazy (ADR) alebo americké depozitné akcie (ADS) však majú tendenciu podávať štvrťročné správy a vyplácať tak dividendy. K tomu dochádza buď preto, že držitelia v USA tvoria veľké percento základne akcií, alebo spoločnosť vníma, že jej cena akcií je „vyrobená“ v USA.

Ďalším problémom je, že mnoho spoločností mimo USA bude vyplácať dividendy ako percento ich polročného zárobku. Inými slovami, dividendy vyplácané každý rok môžu kolísať na základe ziskov. Americké spoločnosti majú tendenciu vyplácať stabilnú dividendu, ktorá sa časom zvyšuje. Väčšie akcie mimo USA začali postupovať podľa rovnomerného prístupu k dividendám.

Do nasledujúcich piatich lacných akcií sa oplatí investovať. Všetky majú vyššie ako normálne dividendové výnosy, ktoré sa zvyčajne vyplácajú štvrťročne. Majú tiež nízky pomer ceny a výnosov.

Tu je päť lacných akcií – ktoré vyplácajú pekné dividendy – vhodné na nákup práve teraz:

  • BP Midstream Partners (NYSE: BPMP)
  • Publicis Groupe (OTCMKTS: PUBGY)
  • Rio Tinto Group (NYSE: RIO)
  • Vodafone Group (NASDAQ: VOD)
  • Total (NYSE: TOT)

Poďme sa pozrieť bližšie na tieto zahraničné lacné akcie.

Vodafone Group (VOD)

Výnos z dividend: 6,6%

Vodafone (VOD: LON) je telekomunikačná a káblová televízna spoločnosť so sídlom vo Veľkej Británii. Spoločnosť má trhovú hodnotu 43,8 miliárd dolárov a jej ADR je kótovaná na burze Nasdaq.

Akcie VOD majú veľmi vysoký dividendový výnos na úrovni 6,6% a na tejto úrovni sú pre investorov dosť atraktívne. Dividendu vypláca spoločnosť dvakrát ročne. Vodafone si udržala konečnú úroveň dividend s minulým rokom vo vyhlásení o výnosoch 12. mája.

Vyžaduje si to trochu vysvetlenia. Po prvé, Vodafone je ako väčšina ostatných akcií Spojeného kráľovstva, ktoré vykazujú svoje príjmy a dividendy dvakrát ročne. Ale z nejakého dôvodu, aj keď príjmy spoločnosti VOD sú v librách, vypláca dividendy v eurocentoch.

päťročný graf Vodafone Group, zdroj: GOOGLE

Takže za tento fiškálny rok končiaci sa 31. marca sa ročná dividenda Vodafone udržiavala na stabilnej úrovni 9 eurocentov na akciu. Teraz, keď existuje 10 kmeňových akcií na každý jeden VOD ADR, a keďže výmenný kurz je 1,0823 dolárov za euro, americká dividenda na VOD ADR je približne 97 centov. Vďaka tomu je anualizovaný výnos asi 6,6%.

Aby sa veci skomplikovali, pripravovaná konečná dividenda (polovica celkovej dividendy, keďže už bola vyplatená dočasná dividenda) je stanovená na 4,5 eurocentov na kmeňovú akciu. Táto platba bude vyplatená 7. augusta 2020. V dôsledku toho sa z pripravovanej platby stane dividendový výnos približne 3,3%. Závisí to od výmenného kurzu, keď je nastavená platba ADR.

Výnosy spoločnosti Vodafone za rok končiaci v marci boli primerane dobré. Pointa je, že spoločnosť očakáva, že jej voľný peňažný tok vo fiškálnom roku 2021 mierne klesne z 5,7 miliárd libier na 5,4 miliárd libier. V dôsledku toho sa očakáva, že dividenda zostane na rovnakej úrovni.

Vďaka tomu sú akcie VOD veľmi atraktívne ako stabilná, dobre krytá a vysoko dividendová hra pre investorov s príjmami.

Total (TOT)

Výnos z dividend: 8,8%

Total je francúzska ropná a plynárenská spoločnosť. V minulom roku spoločnosť vyplatila svojim akcionárom štyri dividendy, tri z nich však nazýva „dočasné“ dividendy a poslednú z nich „konečná“ dividenda.

V minulom roku spoločnosť zvýšila dividendu o 5% na 2,68 eur na akciu. To vyjde na 2,92 dolárov za ADR. Výsledkom je veľmi atraktívny dividendový výnos pre investorov vo výške 8,8%.

päťročný graf Total, zdroj: GOOGLE

Odhaduje sa, že akcie sú tiež lacné pri iba 7,4-násobnom zárobku. Spoločnosť Total vo svojej poslednej prezentácii ziskov za prvý kvartál uviedla, že jej vyrovnaná úroveň je 25 dolárov za barel ropy.

Takže sa očakáva, že spoločnosť bude schopná zostať v tomto štvrťroku zisková. Keď sa ekonomická aktivita rozrastie, spoločnosť bude schopná zarobiť viac peňazí, keď cena ropy stúpne.

Toto je cena za atraktívne ceny, ktorá je nižšia ako 8-násobok tohtoročných ziskov, na základe posledných výsledkov spoločnosti.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár