5 lacných neamerických akcií, ktoré sú ideálne pre dividendových investorov

Akcie Americké akcie Dividendy Európske akcie Priemysel Ropa Verejné služby

Prvá časť

Prinášame zoznam piatich zahraničných, ziskových spoločností, ktoré by investori mohli považovať za užitočné. Mali by to byť lacné akcie s nízkym pomerom ceny a zisku a vysokými dividendovými výnosmi. Ide o to, že diverzifikáciou časti vášho portfólia na neobchodné akcie Spojených štátov zvýšite svoje celkové výnosy.

Zahraničné akcie často poskytujú výnos, ktorý nie je v korelácii s akciami v USA. Prinajmenšom to je teória. Existujú určité významné nedostatky. 

V prípade akcií mimo USA sú akcie ovplyvnené menovými výkyvmi. Keď dolár stúpa, návratnosť amerického dolára pre akcie mimo USA má tendenciu zaostávať. Tento účinok sa však počas niekoľkých rokov recykluje.

Druhým problémom je to, že akcie mimo USA často vyplácajú dividendy iba dvakrát ročne. Dôvodom je skutočnosť, že veľká väčšina zahraničných spoločností vykazuje svoje príjmy iba polročne. Väčšie americké depozitné príkazy (ADR) alebo americké depozitné akcie (ADS) však majú tendenciu podávať štvrťročné správy a vyplácať tak dividendy. K tomu dochádza buď preto, že držitelia v USA tvoria veľké percento základne akcií, alebo spoločnosť vníma, že jej cena akcií je „vyrobená“ v USA.

Ďalším problémom je, že mnoho spoločností mimo USA bude vyplácať dividendy ako percento ich polročného zárobku. Inými slovami, dividendy vyplácané každý rok môžu kolísať na základe ziskov. Americké spoločnosti majú tendenciu vyplácať stabilnú dividendu, ktorá sa časom zvyšuje. Väčšie akcie mimo USA začali postupovať podľa rovnomerného prístupu k dividendám.

Do nasledujúcich piatich lacných akcií sa oplatí investovať. Všetky majú vyššie ako normálne dividendové výnosy, ktoré sa zvyčajne vyplácajú štvrťročne. Majú tiež nízky pomer ceny a výnosov.

Tu je päť lacných akcií – ktoré vyplácajú pekné dividendy – vhodné na nákup práve teraz:

  • BP Midstream Partners (NYSE: BPMP)
  • Publicis Groupe (OTCMKTS: PUBGY)
  • Rio Tinto Group (NYSE: RIO)
  • Vodafone Group (NASDAQ: VOD)
  • Total (NYSE: TOT)

Poďme sa pozrieť bližšie na tieto zahraničné lacné akcie.

BP Midstream Partners (BPMP)

Výnos z dividend: 12,5%

BP (NYSE: BP) je výnosná zahraničná spoločnosť s príjemným dividendovým výnosom 10,9%. Sústredíme sa na jednu z jej spinoff spoločností, BP Midstream Partners. BPMP má vyšší dividendový výnos ako BP.

BPMP je americká kótovaná spoločnosť s ručením obmedzeným (MLP), ktorá je zameraná výlučne na midstream životného cyklu ropy a zemného plynu. Zahŕňa to prevádzkovanie ropných a plynových pobrežných potrubí a terminálov. Teraz, keď viac spoločností hľadá ropu a plyn, jej aktíva sú takmer úplne obsadené.

päťročný graf BP Midstream Partners, zdroj GOOGLE

Spoločnosť BPMP vyhlásila 15. apríla štvrťročnú dividendu 34,75 centov na akciu. To vychádza z anualizovanej dividendy 1,39 dolárov. Pri dnešnej cene 11 dolárov je výnos akcie 12,5%. To je vyšší ako distribučný výnos spoločnosti BP o niečo menej ako 11%.

Spoločnosť vykázala vynikajúce výsledky za prvý kvartál. Hovorí sa, že štvrťročná distribúcia je pokrytá 1,17-násobnými ziskami. BPMP okrem toho tvrdí, že sa zameriava na 5%-né zvýšenie svojich rozdelení akcionárom v roku 2020.

BPMP je so 7,3-násobkom budúcich ziskov, so ziskom 16,8% voľného cash flow a 12,5%-nou dividendou veľmi výnosná a lacná. 

Publicis Groupe (PUBGY)

Výnos z dividend: 4,9%

Ďalej na zozname lacných akcií je Publicis Groupe. Je to francúzska spoločnosť v oblasti reklamy, komunikácie a digitálneho marketingu. Publicis má svoje „chápadlá“ v mnohých súvisiacich oblastiach, ako sú médiá, technológie, zdravotnícke komunikačné a poradenské služby. Vlastní známe spoločnosti Saatchi & Saatchi a Leo Burnett.

Publicis Groupe obchoduje na mimoburzovom trhu. Jej dividendový výnos bol cca 9% a forwardový pomer ceny a výnosov je približne 7. Je to rentabilná spoločnosť.

päťročný graf Publicis Groupe, zdroj GOOGLE

13. apríla spoločnosť Publicis informovala o svojich príjmoch, ktoré boli vyššie o 17%, hoci zahŕňali účinky nadobudnutia spoločnosti Epsilon. Organický rast v porovnaní s minulým rokom poklesol o 2,9%. Spoločnosť nenahlásila svoje zisky, ktoré sa podľa všetkého vyhlasujú polročne.

Spoločnosť Publicis Groupe sa okrem toho rozhodla znížiť dividendu o 50% na 1,15 eur. To je asi 31,12 centov za ADR.

Na francúzsky kmeňový podiel existujú štyri PUBGY ADR. Výsledkom je, že PUBGY má dividendový výnos 4,9%. Spoločnosť uviedla, že vyplatí dividendu v septembri.

Publicis Groupe je teda lacná a zisková zahraničná burza s nadpriemerným dividendovým výnosom.

Rio Tinto Group (RIO)

Výnos z dividend: 8,4%

Rio Tinto je ťažobná spoločnosť v hodnote 74 miliárd dolárov so sídlom v Londýne. Produkuje železnú rudu, bauxit, meď, zlato, striebro, hliník a množstvo ďalších komodít.

Minulý rok Rio Tinto začala vyplácať dividendy štyrikrát ročne. Stále nie je jasné, či bude v tejto praxi pokračovať. Je pravdepodobné, že to tak nebude, pretože sa nezdá, že by existovali správy o opaku. Na základe minuloročnej dividendy 3,82 dolárov na akciu, akcie RIO priniesli 8,4%.

päťročný graf Rio Tinto Group, zdroj: GOOGLE

Okrem toho má spoločnosť časť webovej stránky, na ktorej sú uvedené konsenzuálne finančné informácie vrátane odhadov výroby, výnosov a ziskov všetkých jej analytikov odporúčanie predaja. Americké regulačné orgány to nepovoľujú pre americké akcie bez dobrého dôvodu. Pre zahraničné akcie to je však pomerne bežné podľa voľnejších predpisov o finančných informáciách.

Na základe toho je pravdepodobné, že tento rok budú zárobky 5,04 dolárov za ADR.

Zvyšujúci dopyt po globálnych výrobkoch, najmä zo železa a medi. S rastúcim dopytom sa cena týchto komodít zvýši a spoločnosť zarobí viac peňazí.

To stavia akcie na veľmi lacný násobok – iba 9. Spolu s 8,4%-nou dividendou teda akcie RIO ponúkajú investorom veľmi dobrú hodnotu.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár