5 najbohatších ľudí na svete

Akcie Financie všetky články

Najbohatší ľudia na svete majú spoločné určité veci: legendárnu pracovnú etiku, prelomové nápady a absolútny záväzok voči svojim spoločnostiam. V čase aktualizácie tohto článku mali všetci 5 najbohatší ľudia svoje vlastné spoločnosti a naďalej zohrávajú aktívnu úlohu pri riadení svojho prehnaného bohatstva.

Jeff Bezos

Hodnota majetku: 110,2 miliárd dolárov
Zakladateľ: Amazon (AMZN:NASDAQ)

V roku 1994 Bezos založil Amazon.com v garáži v Seattli, krátko potom, čo odstúpil z gigantu hedžového fondu D.E. Shaw. V skutočnosti pôvodne predložil myšlienku internetového kníhkupectva svojmu bývalému šéfovi Davidovi E. Shawovi (klebeta, ktorú potvrdil sám Shaw), ktorého to nezaujalo. 

Aj keď Amazon.com pôvodne začala predávať knihy, odvtedy sa zmenila na jednotné kontaktné miesto pre všetko a je pravdepodobne najdôležitejším maloobchodným predajcom na svete. V každom prípade je ťažké spochybniť jej sebapopis ako „spoločnosť s najväčším zameraním na zákazníka na Zemi“. Jej charakter neustálej diverzifikácie je zrejmý z niektorých neočakávaných nedávnych expanzií, medzi ktoré patrí akvizícia spoločnosti Whole Foods v roku 2017 a spustenie vlastných značkových voľne predajných liekov vo februári 2018.

Bezos oficiálne predstavil Amazon verejnosti v roku 1997 a odvtedy sa stal prvým mužom od roku 1999, kedy Bill Gates dosiahol čistú hodnotu vyše 100 miliárd dolárov. Medzi ďalšie projekty Bezosa patria letecká spoločnosť Blue Origin, The Washington Post (ktorú kúpil v roku 2013) a 10 000-ročné hodiny, známe tiež ako Long Now.

Bill Gates

Hodnota majetku: 105,7 miliárd dolárov
Spoluzakladateľ: Microsoft Corp. (MSFT:NASDAQ)

Aj napriek predčasnému ukončeniu štúdia Harvardu, má Bill Gates neskutočný talent pre zvyšovanie bohatstva, aj keď je už dosť bohatý. Čistý majetok spoluzakladateľa spoločnosti Microsoft sa od roku 2009 viac ako zdvojnásobil.

Prostredníctvom Bill a Melinda Gates Foundation tiež vynaložil miliardy na boj proti detskej obrne a malárii. Okrem toho v roku 2014 prisľúbil 50 miliónov dolárov na pomoc v boji proti ebole.

Bill Gates je v súčasnosti členom správnej rady spoločností Microsoft a Berkshire Hathaway Inc. (BRK.A).

Bernard Arnault Family

Majiteľ LVMH (MC:EPA)
Hodnota majetku: 100,1 miliárd dolárov

Jediný nemameričan v tomto zozname top 5, je francúzsky štátny príslušník Bernard Arnault, ktorý je predsedom a generálnym riaditeľom LVMH, najväčšej svetovej spoločnosti s luxusným tovarom na svete. Spoločnosť vlastní niektoré z najväčších značiek na svete vrátane Louis Vuitton, Hennessey, Bulgari, Marc Jacobs, Dior, Sephora a mnoho ďalších.

Inžinier, ktorý školil ostatných, sa napokon stal obchodným šéfom pre otcovu strojársku spoločnosť Ferret-Savinel. V roku 1976 spoločnosť zmenil na realitnú spoločnosť.

Arnault kúpil výrobcu luxusného tovaru Financière Agache v roku 1984 a nakoniec predal všetky svoje majetky okrem obchodného domu Christian Dior a Le Bon Marché. V roku 1989 sa stal predsedom predstavenstva LVMH. Jeho vlastné investície sú rôzne, vrátane technologických záležitostí a jachtových spoločností.

Warren Buffett

Hodnota majetku: 82,4 miliárd dolárov
Najlepší investor 20. storočia. Zakladateľ: Berkshire Hathaway Inc. (BRK.A:NYSE)

Najslávnejší žijúci investor Warren Buffet, podal svoje prvé daňové priznanie v roku 1944 vo veku 14 rokov, pričom vyhlásil svoje príjmy.

Prvýkrát kúpil akcie v textilnej spoločnosti s názvom Berkshire Hathaway v roku 1962, do roku 1965 sa stal majoritným akcionárom. V roku 1967 rozšíril spoločnosť na poisťovacie služby a iné investície. Teraz je Berkshire Hathaway spoločnosťou s pol biliónmi dolárov a začiatkom roku 2019 má jediná časť obchodovania s akciami viac ako 300 000 dolárov na akciu.

Warren Buffett je všeobecne známy ako „Oracle of Omaha“ (veštec z Omahy) kvôli svojmu talentu na investovanie do hodnoty, inými slovami, hľadá výhody v podhodnotených spoločnostiach. Zatiaľ čo väčšina investorov sa angažuje v spoločnostiach pôsobiacich v oblasti sociálnych médií, Buffett opakovane vyhlásil, že je príliš ťažké určiť ich hodnotu, a namiesto toho ostal pri investíciách, ktoré podľa jeho názoru sa vyplatia 10 rokov po sebe. Je tiež známym bitcoinovým skeptikom.

Buffett je tiež známy svojou skromnosťou. Vo veku 14 rokov zaradil bicykel ako odpočet vo výške 35 dolárov za prvé daňové priznanie k dani z príjmu. Veľkú časť svojho majetku dáva na charitu a povedal, že nemá v úmysle zanechať svoje bohatstvo svojim deťom. V rokoch 2006 až 2017 Buffett vrátil takmer 28 miliárd dolárov a zaviazal sa, že nakoniec rozdá takmer celé svoje bohatstvo.

Amancio Ortega

Hodnota majetku: 70,2 miliárd dolárov 
Zakladateľ spoločnosti Inditex (ITX:BME) (globálny maloobchodný odevný konglomerát)

Amancio Ortega kedysi zastával pozíciu najbohatšej osoby na svete a desaťročia je v Top 10. Po Bernardovi Arnaultovi je druhým najbohatším človekom v Európe a zarába peniaze od odevnej spoločnosti Inditex, ktorú založil v roku 1985. Patria pod ňu značky Zara, Pull & Bear, Bershka, Stradivarius a ďalšie módne značky prevažne nachádzajúce sa v Španielsku, odkiaľ pochádza Amancio.

Ortega je známy svojimi šikovnými a inteligentnými investičnými praktikami, pričom sa významnou mierou angažuje na metropolitnom trhu s nehnuteľnosťami v Španielsku a Amerike. Napriek svojej túžbe udržať si súkromie je Ortega známy svojimi luxusnými domami a bohatými darmi, ktoré často dáva svojej rodine a priateľom.

Záver

Ak sa chcete trochu priblížiť k zoznamu najbohatších miliardárov Forbesu, možno by ste sa mali stať technologickým inovátorom alebo maloobchodným kráľom. Alebo to môžete urobiť jednoducho a zamerať sa na investovanie do hodnoty. Takisto by neuškodilo zdedenie veľkej sumy, ako to tak “dosiahli” niektorí z najbohatších ľudí na svete.

Zdroj: investopedia

Ohodnoť článok

Pridaj komentár