5 najlepších dividendových akcií

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Financie Ropa Technológie Telekomunikácie

Zjednodušene povedané – dividenda je váš podiel na ziskoch spoločnosti. Zvyčajne sa vyplácajú štvrťročne. Niektoré spoločnosti, napríklad spoločnosti v Spojenom kráľovstve, vyplácajú akcionárom dividendy polročne. Najlepšie dividendové akcie sú zvyčajne staršie a etablovanejšie spoločnosti.

Je dôležité si uvedomiť, že nie všetky spoločnosti vyplácajú dividendy. Technologické akcie a biotechnológie sa týmto výplatám často vyhýbajú, namiesto toho investujú do výskumu a vývoja s cieľom vylepšiť existujúce produkty alebo vytvoriť nové produkty, ktoré generujú veľký predaj.

Ktoré sú najlepšie dividendové akcie?

Podľa výnosov považujeme za najlepšie dividendové akcie (od 3. februára) následovné:

  • Enbridge (ENB:NYSE) – 6,42%-ný dividendový výnos
ročný graf Enbridge, zdroj: GOOGLE
  • AbbVie (ABBV:NYSE) – 5,74%-ný dividendový výnos
ročný graf AbbVie, zdroj: GOOGLE
  • AT&T (T:NYSE) – 5,62%-ný dividendový výnos
ročný graf AT&T, zdroj: GOOGLE
  • Apollo Global Management (APO:NYSE) – 5,80%-ný dividendový výnos
ročný graf Apollo Global Management, zdroj: GOOGLE
  • International Business Machines (IBM:NYSE) – 5,07%-ný dividendový výnos
ročný graf International Business Machines, zdroj: GOOGLE

Enbridge, AbbVie a AT&T sú na vrchole zoznamu – tieto tri spoločnosti majú ročnú mieru rastu dividend 12%, 22% a 2%.

Čo je to vlastne dividenda?

Aby ste pochopili dividendu, musíte najprv pochopiť, prečo investori kupujú akcie. Akcionárom spoločnosti sú zaručené dve práva. Môžu pomôcť zvoliť správnu radu na riadenie spoločnosti a majú nárok na podiel zo zisku tejto spoločnosti.

Ak teda spoločnosť vyhlási štvrťročnú dividendu vo výške 25 centov a vlastníte 100 akcií tejto spoločnosti, získate „výplatu“ vo výške 25 dolárov. Ak táto platba bude v platnosti jeden rok, dostanete 100 dolárov len za vlastníctvo týchto 100 akcií.

Existuje niekoľko druhov výplat: obyčajné a špeciálne/mimoriadne. Podľa online brokerstva E-Trade Financial (ETFC) je typ „obyčajný“ ten najbežnejší. 

V zriedkavých prípadoch môže spoločnosť vyplatiť špeciálnu/mimoriadnu výplatu dividendy. Počas neobvykle ziskových rokov môžu spoločnosti oznámiť špeciálnu jednorazovú výplatu na distribúciu ďalšej hotovosti alebo akcií.

Ako funguje dividenda?

Kupujete určitý počet akcií spoločnosti. Povedzme napríklad, že vlastníte 100 akcií spoločnosti Chevron (CVX). Spoločnosť oznámi, že vyplatí štvrťročnú dividendu. Chevron, ktorá je ropným gigantom,  uviedla, že všetkým držiteľom kmeňových akcií vyplatí 1,19 dolárov za akciu. Ak chcete určiť svoj podiel na ziskoch, vynásobte dividendu počtom akcií, ktoré vlastníte. V tomto príklade by ste za svojich 100 akcií dostali štvrťročnú výplatu vo výške 119 dolárov. Spoločnosť spravidla pošle šek alebo vyplatí dividendu na váš maklérsky účet.

Niektoré spoločnosti ponúkajú to, čo sa nazýva „program reinvestovania dividend“ (DRIP). To vám umožní reinvestovať platbu späť do akcií spoločnosti, niekedy so zľavou. 

Kedy spoločnosť vypláca? Pri rozhodovaní, či kúpiť dividendové akcie, treba pamätať na niekoľko dôležitých dátumov. Napríklad v prípade spoločnosti Chevron spoločnosť uviedla, že vyplatí akcionárom dividendu v čase „record day“ – od 15. februára. To znamená, že každý, kto vlastnil akcie k uvedenému dátumu, dostal výplatu.

Poznamenávame, že dátum daného „record day“ je dôležitý pre nákupcov aj predajcov akcií. „Ex-dividend day“ je obchodný deň pred „record day“. Potom môže investor kúpiť akciu, ale nedostane poslednú výplatu. Aby sa to kompenzovalo, náklady na nákup akcie sa zvyčajne znižujú.

Na druhej strane, ak chcete uskutočniť predaj, ale napriek tomu chcete získať poslednú štvrťročnú výplatu, musíte počkať, kým sa tak nestane a to do dátumu „ex-dividend“.

Ako vypočítate výnos?

Ročný výnos z dividend môžete vypočítať vydelením ročnej výplaty cenou akcií. Ak teda štvrťročná výplata spoločnosti Chevron vo výške 1,19 dolárov zostane konzistentná po celý rok 2019, spoločnosť skončí rok vyplatením dividend vo výške 4,76 dolárov za akciu.

Akcie Chevronu sa obchodujú okolo 120. Chevron má anualizovaný výnos okolo 4%. To ďaleko presahuje priemerný výnos akcií S&P 500 vo výške 1,9%.

Porozumenie výnosu výplaty pomáha vyrovnať rovnaké podmienky tak, aby zodpovedali vysokým cenám akcií v dolároch alebo výplatám nezvyčajne vysokých dividend.

Dividendy s najvyššou výnosnosťou často pochádzajú z akcií základných materiálov – ako sú ropa a plyn, kovy, chemikálie, stavebníctvo a výrobky z dreva / papiera – a potom finančné akcie. V priemere poskytujú 4,96% (materiály) a 4,18% (finančné akcie).

Je dôležité dávať pozor na nezvyčajne vysoké výnosy, pretože to môže byť znakom, že dividenda nie je dlhodobo udržateľná.

Zdroj: investors

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár