5 najvýkonnejších akcií za posledných 20 rokov

Akcie Americké akcie Dividendy Doprava Ropa Spotrebiteľský sektor

S blížiacim sa koncom druhej dekády tohto storočia je tu zoznam 5 najlepších akcií s najvyššou celkovou návratnosťou za posledných 20 rokov. Akcie sú z S&P 500, ktorý pozostáva z 505 najväčších spoločností na americkom trhu. Tieto akcie dramaticky rástli rýchlejšie ako S&P 500, ktorý mal za rovnaké obdobie celkový výnos 255%. 

Akcie na tomto zozname prekvapili, pretože obsahovali neočakávané mená a popri tom vylúčili veľa veľkých mien. Pri investovaní do týchto spoločností buďte opatrní. Zatiaľ čo všetci priniesli masívne návratnosti, sily, ktoré podnietili ich rast, nemusia v tomto desaťročí pokračovať. Napríklad existujú náznaky, že boom bridlicového frakovania, ktorý podporil HollyFrontier, sa spomaľuje. Spoločnosti na tomto zozname ukazujú, že je veľmi ťažké predpovedať, ktoré spoločnosti budú o niekoľko rokov víťazi.

ročný graf Monster Beverage Corp, zdroj: GOOGLE

Monster Beverage Corp (MNST)

Celková návratnosť za posledných 20 rokov: 87,56%

Je výrobca značkových energetických nápojov, ako sú BURN a Full Throttle, okrem svojej rovnomennej značky Monster. Monster Beverage Corporation (MNST:NASDAQ), vyrástla z prekvapivo zdĺhavých začiatkov. Predtým, ako spoločnosť Hansen Natural Corporation zmenila svoj názov na Monster Energy, začala v 30. rokoch 20. storočia predávať čerstvú ovocnú šťavu a nakoniec sa rozšírila aj na výrobu ľadového čaju a prírodných sódoviek. V roku 2002, keď sa radikálne odklonila od svojich predchádzajúcich výrobkov, uviedla na trh spoločnosť Monster, „najsebeckejší energetický nápoj na planéte“, ktorý sa neodporúča „deťom, ľuďom citlivým na kofeín, tehotným ženám alebo dojčiacim ženám“. Predaj vzrástol z 92 miliónov dolárov v roku 2002 na viac ako 2 miliardy dolárov v roku 2012. V čase, keď začiatkom roka 2012 zmenili svoje meno na Monster Energy, spoločnosť Monster poháňala 90% svojich tržieb. Ukazuje sa, že nikdy nie je neskoro na zmenu.

ročný graf Tractor Supply, zdroj: GOOGLE

Tractor Supply Co. (TSCO)

Celková návratnosť za posledných 20 rokov: 45 750%

Tractor Supply Co. (TSCO:NASDAQ) je maloobchod zameraný na veľmi špecifický trh: ľudí, ktorí hospodária a majú to ako hobby namiesto toho, aby si zarábali na živobytie. Počet týchto fariem, ktoré sa v posledných desaťročiach striedavo označujú ako záujmové farmy, farmy zamerané na životný štýl alebo obytné farmy, sa v posledných desaťročiach výrazne zvýšil. Počet rezidenčných fariem mimo veľkých miest sa od konca roku 2008 do konca roku 2013 zdvojnásobil. Počas posledného sčítania poľnohospodárskeho odboru malo 38% všetkých fariem – najväčšej kategórie – majiteľov, ktorých primárne zamestnanie bolo iné ako poľnohospodárstvo. Zameraním sa priamo na tento trh sa spoločnosti Tractor Supply Co. darilo rásť.

ročný graf Old Dominion Freight Lines, zdroj: GOOGLE

Old Dominion Freight Lines Inc.

Celková návratnosť za posledných 20 rokov: 13 340%

Old Dominion Freight Lines (ODFL:NASDAQ) je spoločnosť zaoberajúca sa nákladnou dopravou, ktorá sa špecializuje na malé zásielky „menšie ako kamiónový náklad“ (LTL). Jej rast nebol poháňaný žiadnym špeciálnym trendom alebo veľkým rebrandingom (ako u Monster alebo Tractor), ale bolo to z dôvodu dobrého riadenia podniku. Výrazne zvýšila svoj prevádzkový pomer a znížila maržu nákladov na predaj preukazujúcu efektívnosť podniku – z niečo vyše 90% v roku 2006 na menej ako 80% v roku 2018. Podarilo sa jej zvýšiť percentuálny podiel včasných dodávok z 94% v roku 2002 na 99% v roku 2018. Spoločnosť zaznamenala za posledných 21 rokov ročnú mieru rastu tržieb 12,7%, čím zvýšila svoj podiel na trhu LTL z 2,9% v roku 2002 na 10% v roku 2018. 

ročný graf HollyFrontier Corp, zdroj: GOGLE

HollyFrontier Corp.

Celková návratnosť za posledných 20 rokov: 11 810%

HollyFrontier Corp.(HFC:NYSE) je ropná rafinérska spoločnosť, ktorá bola vytvorená z rafinérskych spoločností Holly a Frontier v roku 2011. Vlastní a prevádzkuje päť veľkých rafinérií vo Wyomingu, Utahu, Kansase, Oklahome a Novom Mexiku. Má významnú polohu oproti iným rafinériám, ako sú rafinérie na východnom pobreží Mexického zálivu, pretože jej rafinérie sú blízko miest prosperujúcich z frakovania z bridlíc v USA. V poslednom desaťročí pokrok v technológii hydraulického štiepenia výrazne zvýšil produkciu ropy v USA, ktorá sa od roku 2008 do roku 2018 viac ako zdvojnásobila. Dve hlavné centrá tohto rozmachu bridlíc sa nachádzali na poliach Bakken v Severnej Dakote a bridlicové formácie Permian a Eagle Ford v Texase v blízkosti rafinérií HollyFrontier.

ročný graf Altria Group, zdroj: GOOGLE

Altria Group Inc.

Celková návratnosť za posledných 20 rokov: 9 620%

Altria Group (MO:NYSE) je výrobca tabakových výrobkov ako sú napríklad cigarety Marlboro. V roku 2003 zmenila názov z Phillip Morris na Altria Group a v roku 2008 prerušila svoje medzinárodné pôsobenie ako Phillip Morris International. Časť rastu spoločnosti Altria sa uskutočnila skôr, ako sa rozpadla jej medzinárodná obchodná činnosť a od konca roka 1999 až do marca 2008 mala návratnosť 2340%. V tom istom roku sa obe spoločnosti rozdelili, keď tržby na medzinárodných trhoch vzrástli. Od rozdelenia však Altria skutočne prekonala Phillip Morris International a podľa YCharts mala návratnosť  328% (oproti 190% u Phillip Morris International). Altria sa posunula vpred v roku 2014, keď tržby spoločnosti Phillip Morris International začali klesať. Aj keď počet predaných cigariet Altrie od roku 2009 klesá, zaviedli množstvo opatrení na zníženie nákladov a zvýšenie cien, aby sa to vykompenzovalo, ich zisky však vzrástli aj pri poklese predaja. Keďže stále viac spotrebiteľov uprednostňuje elektronické cigarety, spolieha sa Altria na svoj značný podiel u výrobcu e-cigariet Juul a na spoločný podnik so spoločnosťou Phillip Morris International na výrobu produktu, ktorý zahrieva, ale nespáli tabak, ktorý sa nazýva IQOS.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár