5 REIT na nákup kvôli dividendám

Akcie Americké akcie Dividendy Reality

Realitné akcie sa stali populárnym investičným nástrojom na pasívny príjem. Väčšina z nich funguje ako investičné spoločnosti v oblasti nehnuteľností (REIT). Tieto REIT majú vyplácať najmenej 90% svojich príjmov vo forme dividend. Na oplátku REIT nemusí platiť daň z príjmu z čistého príjmu z ich nehnuteľností.

Z tohto dôvodu majú REIT tendenciu vyplácať vyššie dividendy ako väčšina akcií a niektoré z nich si môžu udržať veľmi vysoké výplaty niekoľko rokov. K tomu dochádza, aj keď zmeny životného štýlu a technológie ovplyvňujú dopyt po nehnuteľnostiach a ich používanie.

V našej dynamickej ekonomike si týchto päť nehnuteľností udržalo silné a stabilné dividendy aj napriek zmenám. Preto sa dá povedať, že sú vhodné na nákup.

Kite Realty (KRG)

Na prvý pohľad sa môže Kite Realty (KRG:NYSE) javiť ako čudné meno, ktoré je na zozname realitných akcií, ktoré sa dajú kúpiť. Na preplnenom maloobchodnom trhu s nehnuteľnosťami sa mnohí investori chcú vyhnúť retailovému sektoru REIT, v ktorom KRG pôsobí.

Investori si však musia uvedomiť, že kamenné maloobchody neumierajú, iba sa zmenšujú. Potenciálny kupujúci by sa preto týmto akciám nemali vyhnúť. Uprostred opustených nákupných stredísk po celej krajine našli maloobchodné REIT, ako napríklad akcie KRG, spôsob, ako prosperovať.

ročný graf Kite Realty, zdroj: GOOGLE

Kite Realty má to šťastie (alebo dobrý obchodný zmysel) vlastniť majetok predovšetkým na vysoko rastúcich trhoch. Aj na preplnenom trhu si spoločnosť KRG udržuje vysokú obsadenosť a nájomné sadzby. Okrem toho preskupuje svoje portfólio s cieľom zvýšiť toto geografické zameranie. To viedlo k zvýšenému nákupu insiderov a hedžových fondov.

To môže vysvetľovať, prečo sa cena akcií KRG začala zotavovať. KRG klesla z úrovne tesne nad 30 dolárov za akciu (v roku 2016) blízko ku minimu 13,66 dolárov za 52 týždňov. Odvtedy sa však cena akcie zvýšila na takmer 19 dolárov za akciu.

Dividenda sa od roku 2014 každý rok zvyšuje. Vďaka týmto výplatám a klesajúcej cene akcií dosahuje ročný dividendový výnos 1,28 dolárov za akciu (6,7%).

Maloobchodné REIT sa teraz môžu zdať strašidelné, ale aj na tomto depresívnom maloobchodnom trhu s nehnuteľnosťami môžu akcie KRG stále ponúkať štedré dividendové výnosy za rozumnú cenu, takže si určite zaslúži byť zaradená do zoznamu realitných akcií, ktoré sa dajú kúpiť z dôvodu dividend.

Omega Healthcare (OHI)

Omega Healthcare (OHI:NYSE) je akciový fond REIT, ktorý sa špecializuje na kvalifikované opatrovateľské a asistované bývanie v USA a Spojenom kráľovstve. Spoločnosť pôsobí v rámci dohody „triple-net“, čo znamená, že prenajímateľ preberá zodpovednosť za dane, poistenie a náklady na údržbu.

Vďaka starnutiu generácie baby boomu sa do systému Medicare dostane okolo 10 000 ľudí za deň. Demografia preto slúži ako motor rastu pre túto a mnoho realitných akcií tohto typu.

Vrchol baby boomu nastal v roku 1957, čo znamená, že tento trend by mal mať vrchol v roku 2022. Tento rast by mal zostať silný až do roku 2029, keď posledná generácia baby boomu dosiahne vek 65 rokov.

ročný graf Omega Healthcare, zdroj: GOOGLE

Dividenda má od roku 2003 stabilný trend rastu. Dnes spoločnosť vypláca dividendu 2,68 dolárov za akciu (6,4%).

Na rozdiel od mnohých iných REIT, akcie OHI môžu priniesť určitý rast cien akcií. P / E je 26,6. Pri REIT sa to môže zdať vysoké. Analytici však predpovedajú priemernú mieru rastu 15,8% ročne v nasledujúcich piatich rokoch.

Z tohto dôvodu by sa dividenda aj cena akcií OHI mali v nasledujúcich rokoch pohybovať vyššie. Rovnako ako u všetkých REIT v oblasti zdravotnej starostlivosti, investori musia mať na pamäti demografické údaje. OHI bude naďalej prosperovať, čo odôvodňuje jeho zahrnutie do tohto zoznamu. 

Senior Housing Properties Trust (SNH)

Ako už názov napovedá, spoločnosť Senior Housing Properties Trust (SNH:NYSE) prevádzkuje 443 nehnuteľností rozmiestnených v 42 štátoch USA a Washington, D. C. Ide o zdravotnícke zariadenia, wellness centrá a komunity pre seniorov žijúcich v USA.

Rovnako ako v prípade Omega, aj v prípade SNH by sa malo ťažiť zo starnutia generácie baby boomu v Medicare.

Ročná dividenda v súčasnosti predstavuje 60 centov na akciu, čo vedie k návratnosti takmer 6%.

ročný graf Senior Housing Properties Trust, zdroj: GOOGLE

Rovnako ako mnoho realitných akcií, aj SNH má tendenciu vidieť malý pohyb cien. Akcie SNH sa v čase svojho IPO v roku 2000 obchodovali za približne 9 dolárov na akciu. Dnes sa predáva za približne 8,44 dolárov na akciu a v roku 2013 klesla z úrovne nad 28 dolárov na akciu.

Keby história slúžila ako indikácia, očakáva sa len malé zhodnotenie ceny. Avšak pre tých, ktorí chcú vysokú dividendu, ktorá by mala držať väčšinu nasledujúceho desaťročia, budú akcie SNH dobre slúžiť tomuto účelu.

STAG Industrial (STAG)

STAG Industrial (STAG:NYSE) nakupuje a prevádzkuje priemyselné nehnuteľnosti pre nejedného nájomcu v Spojených štátoch. Vlastní 76,8 milióna štvorcových stôp priestoru rozloženého na 390 nehnuteľnostiach v 37 štátoch.

Akcie STAG a ďalšie priemyselné nehnuteľnosti mali v posledných rokoch úžitok z neočakávaného zdroja výnosov – elektronického obchodu. Keď sa čoraz viac maloobchodných firiem pohybuje online, veľká časť maloobchodnej činnosti v oblasti nehnuteľností sa presťahovala do skladov.

Vďaka spoločnosti Amazon (NASDAQ: AMZN) a iným elektronickým maloobchodníkom sa priemyselný priestor stal prémiovým. Táto prémiovosť prešla na zisky a v konečnom dôsledku na dividendy. Investori teraz dostávajú 1,43 dolárov za akciu ročne, čo je 4,6%. Najlepšie zo všetkého je, že výplaty sú vo forme mesačných dividend, ktoré v priebehu času neustále rastú.

ročnýá graf STAG Industrial, zdroj: GOOGLE

Okrem toho by sa dividenda mala stať kritickejšou súčasťou akcií STAG, pretože rast sa spomaľuje. Po tom, ako priemerná ročná miera rastu v posledných piatich rokoch dosiahla 65%, analytici predpovedajú rast na ďalších päť rokov iba 7% ročne. Výsledkom je, že akcie sa od svojho nízkeho stavu v roku 2011 takmer strojnásobili. 

Zmazanie hraníc medzi priemyselnými a maloobchodnými nehnuteľnosťami zmenilo priemysel spoločnosti STAG. Podnikanie vytvorené prostredníctvom elektronického obchodu nezmizne. Aj keď sa rast ceny akcií STAG spomaľuje, očakáva sa, že si kapitál zachová svoju stabilnú mesačnú dividendu s vysokým výnosom.

Vereit (VER)

Vereit (VER:NYSE) je jednou z mála akciových nehnuteľností, ktorá sa neobmedzuje len na jeden typ nehnuteľnosti. Tento diverzifikovaný REIT vlastní a prevádzkuje priemyselné, kancelárske, reštauračné a maloobchodné nehnuteľnosti po celej krajine.

Jej portfólio pozostáva z 95 miliónov štvorcových stôp rozmiestnených na približne 4 000 nehnuteľnostiach. REIT vlastní budovy v 49 štátoch v USA a Portoriku.

Po poklese na 24 dolárov v decembri 2018 sa graf otočil. Dnes sa obchoduje na úrovni približne 31 dolárov, čo je takmer 52-týždňové maximum. 

ročný graf Vereit, zdroj: GOOGLE

Dividenda priniesla stabilitu a stabilný nárast v rovnakom časovom rámci. Práve teraz vypláca VER ročnú dividendu vo výške 1,43 dolárov na akciu, čo je asi 4,6% zhodnotenie. Aj keď spoločnosť dividendu nezvyšuje ročne, zvýšila štvrťročné výplaty v rokoch 2018 a 2015 (vtedy prešla z mesačných na štvrťročné dividendy).

Čas ukáže, či cena akcií VER bude rásť. S diverzifikovaným portfóliom nehnuteľností a stabilnými dividendami s vysokými výnosmi by sa však investorom malo dariť dobre bez ohľadu na cenu akcie.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár