5 reit akcií kvôli dividendám 5/5 (1)

Akcie Americké akcie Dividendy Reality

Realitné akcie sa stali populárnym investičným nástrojom. Väčšina z nich funguje ako investičné spoločnosti v oblasti nehnuteľností (REIT). Tieto REIT musia vyplácať najmenej 90% svojich príjmov vo forme dividend. Na oplátku REIT nemusí platiť daň z príjmu.

Z tohto dôvodu majú REIT tendenciu vyplácať vyššie dividendy ako väčšina akcií. Akcie S&P 500 majú v súčastnosti priemerný dividendový výnos 1,9%. Priemerná hodnota akcií REIT v súčasnosti prináša priemerný výnos 3,9%.

Niektoré však vyplácajú oveľa vyššiu dividendu a túto výplatu môžu udržať niekoľko rokov. K tomuto dochádza, aj keď zmeny životného štýlu a technológie ovplyvňujú dopyt po nehnuteľnostiach a ich používanie.

V našej dynamickej ekonomike si týchto päť akcií nehnuteľností udržalo silné a stabilné dividendy aj počas turbolencií na trhu. Preto je pravdepodobné, že sú vhodné na nákup.

Kite Realty (KRG:NYSE)

Na prvý pohľad sa môže zdať Kite Realty ako čudné meno, ktoré je uvedené na zozname realitných akcií, ktoré sú vhodné k nákupu. Na preplnenom maloobchodnom trhu s nehnuteľnosťami sa mnohí investori chcú vyhnúť retailovému sektoru REIT, v ktorom KRG pôsobí.

Investori si však musia uvedomiť, že maloobchod neumiera, iba sa zmenšuje. Potenciálny kupujúci by sa preto týmto akciám nemali nevyhnutne vyhýbať. Uprostred opustených nákupných stredísk po celej krajine našli maloobchodné REIT, ako napríklad akcie KRG, spôsob, ako prosperovať.

ročný graf KITE REALTY, zdroj: FINANZEN100

Kite Realty má to šťastie (alebo dobrý obchodný zmysel) vlastniť majetok predovšetkým na vysoko rastúcich trhoch. Aj na preplnenom trhu si spoločnosť KRG udržuje vysokú obsadenosť a nájomné sadzby. Okrem toho preskupuje svoje portfólio s cieľom zvýšiť toto geografické zameranie. To viedlo k zvýšenému nákupu insiderov a hedžových fondov.

To môže tiež vysvetľovať, prečo sa cena akcií KRG začala zotavovať. KRG klesol z úrovne tesne nad 30 dolárov za akciu v roku 2016, v roku 2019 bol blízko svojho minima 13,66 dolárov za 52 týždňov. Odvtedy sa však cena akcií zvýšila na takmer 18 dolárov na akciu.

Dividenda sa od roku 2014 každý rok zvyšuje. Vďaka týmto výplatám a klesajúcej cene akcií dosahuje ročný dividendový výnos 1,27 dolárov za akciu – čo je viac ako 7%.

Maloobchodné REIT’s sa teraz môžu zdať byť strašiakom, ale aj na tomto depresívnom maloobchodnom trhu s nehnuteľnosťami môžu akcie KRG stále ponúkať štedré dividendové výnosy za rozumnú cenu, takže si akcie KRG určite zaslúžia byť zaradené do zoznamu realitných akcií, ktoré by stáli na zamyslenie vzhľadom na ich dividendy. 

Omega Healthcare (OHI:NYSE)

Omega Healthcare je akciový fond REIT, ktorý sa špecializuje na kvalifikované opatrovateľské a asistované bývanie v USA a Spojenom kráľovstve. Spoločnosť pôsobí na základe dohody „triple-net“, čo znamená, že prenajímateľ preberá zodpovednosť za dane, poistenie a náklady na údržbu.

Vďaka starnutiu generácie baby boomu sa do systému Medicare dostane okolo 10 000 ľudí za deň. Demografia preto slúži ako motor rastu pre tento a mnoho ďalších realitných akcií tohto typu.

Vrchol baby boomu nastal v roku 1957, čo znamená, že tento trend by mal dosiahnuť vrchol v roku 2022. Tento rast by mal zostať silný až do roku 2029, keď posledná generácia baby boomu dosiahne vek 65 rokov.

ročný graf OMEGA HEALTCARE, zdroj: FINANZEN100

Dividenda má od roku 2003 stabilný trend rastu. Dnes spoločnosť vypláca dividendu 2,64 dolárov za akciu ročne. To vedie k výnosu o niečo viac ako 6%.

Na rozdiel od mnohých REIT’s, akcie OHI môžu priniesť určitý rast cien akcií. P/E je okolo 28, čo sa môže zdať že je vysoké pre REIT. Analytici tak predpovedajú priemernú mieru rastu 15,8% ročne v nasledujúcich piatich rokoch.

Z tohto dôvodu by sa dividenda aj cena akcií OHI mali v nasledujúcich rokoch pohybovať vyššie. Rovnako ako u všetkých REIT’s v oblasti zdravotnej starostlivosti, investori musia mať na pamäti demografické údaje. Kým bude stárnuť generácia baby-boomu, OHI bude naďalej prosperovať, čo odôvodňuje jej zahrnutie do tohto zoznamu realitných akcií.

Senior Housing Properties Trust (SNH:NASDAQ)

Ako už názov napovedá, spoločnosť Senior Housing Properties Trust prevádzkuje 443 nehnuteľností rozmiestnených v 42 štátoch USA a Washington, D. C. Ide o zdravotnícke zariadenia, wellness centrá a komunity pre seniorov žijúcich v USA.

Rovnako ako v prípade spoločnosti Omega, aj v prípade SNH by sa malo ťažiť zo starnutia generácie baby boomu.

Ročná dividenda v súčasnosti predstavuje 60 centov na akciu, čo vedie k výťažku takmer 6%.

ročný graf SENIOR HOUSING PROPERTIES HOUSE, zdroj: FINANZEN100

Rovnako ako mnoho realitných akcií, aj SNH má tendenciu vidieť slabší pohyb cien. Akcie SNH sa v čase svojho IPO v roku 2000 obchodovali za približne 9 dolárov na akciu, v roku 2013 klesla z úrovne nad 28 dolárov na akciu. Dnes sa predáva za približne 10 dolárov na akciu. 

Ak bude história slúžiť ako indikácia, očakáva sa len malé zhodnotenie ceny. Avšak pre tých, ktorí chcú vysokú dividendu, ktorá by sa mala udržať väčšinu nasledujúceho desaťročia, budú akcie SNH tomuto účelu dobre slúžiť, vďaka čomu sa SNH stane jednou z piatich najväčších realitných akcií, ktoré sa budú kupovať kvôli príjmu z dividend.

STAG Industrial (STAG:NYSE)

STAG Industrial nakupuje a prevádzkuje priemyselné nehnuteľnosti pre nájomcov v Spojených štátoch. Vlastní 76,8 milióna štvorcových stôp priestoru rozloženého na 390 nehnuteľnostiach v 37 štátoch.

Akcie STAG a ďalšie priemyselné nehnuteľnosti v posledných rokoch ťažili z neočakávaného zdroja výnosov – elektronického obchodu. Keď sa čoraz viac maloobchodných firiem pohybuje online, veľká časť maloobchodnej činnosti v oblasti nehnuteľností sa presťahovala do skladov.

ročný graf STAG INDUSTRIAL, zdroj: FINANZEN100

Vďaka spoločnosti Amazon (NASDAQ: AMZN) a iným elektronickým maloobchodníkom sa priemyselný priestor prenajal ako prémiový. Táto prémia prešla na zisky a v konečnom dôsledku na dividendy. Investori teraz dostávajú 48 centov na akciu ročne a teda výťažok 4,63%. Najlepšie zo všetkého je, že výplaty sú vo forme mesačných dividend, ktoré v priebehu času neustále rastú.

Okrem toho by sa dividenda mala stať kritickejšou súčasťou akcií STAG, pretože rast sa spomaľuje. Po tom, ako priemerná ročná miera rastu v posledných piatich rokoch dosiahla 65%, analytici predpovedajú rast na ďalších päť rokov iba 7% ročne. Výsledkom je, že akcie sa od svojho minima v roku 2011 takmer strojnásobili. 

Zmazanie hraníc medzi priemyselnými a maloobchodnými nehnuteľnosťami zmenilo priemysel spoločnosti STAG. Podnikanie vytvorené prostredníctvom elektronického obchodu nezmizne. Aj keď sa rast ceny akcií STAG spomaľuje, očakáva sa, že si kapitál zachová svoju stabilnú mesačnú dividendu s vysokým výnosom, čo z neho robí špičkovú nehnuteľnosť pre investorov.

Vereit (VER:NYSE)

Vereit je jednou z mála akciových nehnuteľností, ktorá sa neobmedzuje len na jeden typ nehnuteľností. Tento diverzifikovaný REIT vlastní a prevádzkuje priemyselné, kancelárske, reštauračné a maloobchodné nehnuteľnosti po celej krajine.

Jej portfólio pozostáva z 95 miliónov štvorcových stôp rozmiestnených v približne 4 000 nehnuteľnostiach. REIT vlastní budovy v 49 štátoch USA a Portoriku.

Akcie VER vrcholili v roku 2013 tesne nad úrovňou 15 dolárov na akciu a odvtedy väčšinou klesali. Po tom, čo takmer pred rokom klesli na 6,52 dolárov, sa ale trend obrátil. Dnes sa obchoduje na úrovni okolo 9 dolárov, čo je takmer 52-týždňové maximum.

ročný graf VEREIT, zdroj: FINANZEN100

Dividenda priniesla stabilitu a stabilný nárast v rovnakom časovom rámci. Práve teraz vypláca VER ročnú dividendu vo výške 56 centov na akciu. Výťažok je asi 6,02%. Aj keď spoločnosť dividendu nezvyšuje ročne, zvýšila sa na štvrťročné výplaty v rokoch 2018 a 2015 (rok, keď prešla z mesačných na štvrťročné dividendy).

Čas ukáže, či cena akcií VER bude pokračovať v raste. S diverzifikovaným portfóliom nehnuteľností a stabilnými dividendami s vysokými výnosmi by sa však investorom malo vo Vereite dariť dobre bez ohľadu na cenu akciu, takže je to určite jedna z piatich najzaujímavejších realitných akcií z tohto zoznamu.

Zdroj: investorplace

Ohodnoť článok

Pridaj komentár