5 ropných akcií pre bezpečnú dividendu teraz a pre zisky, keď sa ekonomika obnoví

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa všetky články

Druhá časť

Všetky základné sektory pocítili vplyv súčasnej pandémie. Niektoré priemyselné odvetvia sa však pod tlakom úplne prepadli- najmä ropa a plyn.

Ropné akcie sú hlavnou obeťou súčasnej krízy a je ťažké nájsť akciu, ktorá by v súčasnosti nebola rovnako alebo nižšie ako ropa v tomto roku (minimálne počas písania tohto článku). 

United States Oil Fund, LP (NYSEArca: USO), proxy pre ceny ropy v USA s portfóliom väčšinou krátkodobých termínových kontraktov NYMEX na ropu WTI, poklesol medziročne o viac ako 73%.

Medzičasom iShares U.S. Energy ETF (NYSEArca:IYE) v danom období stratil 45,9% svojej hodnoty. 38 akcií fondu obchodovaného na burze ukazuje, kto je kto v rámci amerických producentov ropy.

päťročný graf iShares US Energy ETF, zdroj: GOOGLE

Niekoľko ropných a plynárenských spoločností však ponúka stabilný tok príjmov aj napriek pandémii. Všetko sú to akcie kótované na newyorskej burze cenných papierov, ktoré ponúkajú dividendový výnos vyšší ako 5%.

  • Exxon Mobil (NYSE: XOM)
  • NuStar Energy (NYSE: NS)
  • Chevron (NYSE: CVX)
  • China Petroleum & Chemical (NYSE: SNP)
  • Kinder Morgan (NYSE: KMI)

China Petroleum & Chemical Corp. (SNP:NYSE)

Dividendový výnos: 9,59%

China Petroleum & Chemical Corporation alebo Sinopec je štátny čínsky ropný a plynárenský podnik v hodnote takmer 70 miliárd dolárov. Má rôzne záujmy, okrem iného aj prieskum ropy a zemného plynu, rafináciu a marketing. Pretože to podporuje čínska vláda, získate pri investovaní do tejto akcie pocit stability – je to niečo ako situácia „príliš veľký na to, aby padol“.

päťročný graf China Petroleum & Chemical Corp., zdroj: GOOGLE

Takže aj keď Sinopec trpí nedostatkom peňažných tokov v dôsledku pandémie, nie je to tak, že by spoločnosť zatvorila obchod a ukončila činnosť. A aj keď pred kolísajúcimi cenami ropy neexistuje žiadna ochrana, šanca na zníženie dividendy je malá kvôli veľkosti podniku a štátnym silám, ktoré podnik podporujú.

Kinder Morgan (KMI:NYSE)

Dividendový výnos: 8,0%

Tento zoznam ropných akcií končí jednou z najväčších severoamerických spoločností v oblasti energetickej infraštruktúry – Kinder Morgan. Špecializuje sa na vlastníctvo a riadenie ropovodov a plynovodov a terminálov. Celkovo spoločnosť KMI vlastní a prevádzkuje zhruba 85 000 míľ potrubí a 152 terminálov, takže každá veľká ropná spoločnosť použije spoločnosť Kinder Morgan na uvedenie svojich produktov na trh.

Spoločnosť má trhovú kapitalizáciu viac ako 25 miliárd dolárov a akcie KMI v súčasnosti ponúkajú 8%-ný dividendový výnos. Rovnako ako väčšina spoločností stredného rozsahu, aj KMI čelí rizikám dlhého a vyčerpaného oživenia, ktoré povedie k zníženiu kapitálových výdavkov a objemov. Spoločnosť však nie je závislá iba od ropy.

päťročný graf Kinder Morgan, zdroj: GOOGLE

Má tiež záujmy v rámci zemného plynu, ktorý by jej mal pomôcť, až kým nedostane príležitosť obnoviť svoje zmluvy založené na poplatkoch.

Spoločnosť Kinder Morgan sa zaviazala k dlhodobej dividende vo výške 1,05 dolárov a anualizovanej dividende vo výške 1,25 dolárov z dlhodobého hľadiska, ktorú zváži na svojom zasadnutí predstavenstva v januári 2021.

Dvojciferný výnos v súčasných cenách je vzácny. Aj keď je doba ťažká, spoločnosť pokračuje vo veľkých investíciách do kapitálových výdavkov, ktoré by mali udržať podnik v dobrom stave, kým čaká na návrat cien ropy do normálu.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár