5 ropných akcií pre bezpečnú dividendu teraz a pre zisky, keď sa ekonomika obnoví

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa

Prvá časť

Všetky základné sektory pocítili vplyv súčasnej pandémie. Niektoré priemyselné odvetvia sa však pod tlakom úplne prepadli- najmä ropa a plyn.

Ropné akcie sú hlavnou obeťou súčasnej krízy a je ťažké nájsť akciu, ktorá by v súčasnosti nebola rovnako alebo nižšie ako ropa v tomto roku (minimálne počas písania tohto článku). 

United States Oil Fund, LP (NYSEArca: USO), proxy pre ceny ropy v USA s portfóliom väčšinou krátkodobých termínových kontraktov NYMEX na ropu WTI, poklesol medziročne o viac ako 73%.

Medzičasom iShares U.S. Energy ETF (NYSEArca:IYE) v danom období stratil 45,9% svojej hodnoty. 38 akcií fondu obchodovaného na burze ukazuje, kto je kto v rámci amerických producentov ropy.

päťročný graf iShares US Energy ETF, zdroj: GOOGLE

Niekoľko ropných a plynárenských spoločností však ponúka stabilný tok príjmov aj napriek pandémii. Všetko sú to akcie kótované na newyorskej burze cenných papierov, ktoré ponúkajú dividendový výnos vyšší ako 5%.

  • Exxon Mobil (NYSE: XOM)
  • NuStar Energy (NYSE: NS)
  • Chevron (NYSE: CVX)
  • China Petroleum & Chemical (NYSE: SNP)
  • Kinder Morgan (NYSE: KMI)

Exxon Mobil (XOM:NYSE)

Dividendový výnos: 9,65%

Exxon Mobil je stále jednou z najväčších verejne obchodovaných ropných spoločností na svete. Netreba dodávať, že pokles cien ropy nebol pre akcionárov spoločnosti XOM veľký. A keďže ceny ropy sú stále okolo 40 dolárov za barel WTI, je nepravdepodobné, že sa situácia čoskoro zmení. Kým sa dopyt nevráti na predpandemickú úroveň, bude musieť spoločnosť znížiť náklady a zvýšiť efektivitu.

päťročný graf Exxon Mobile, zdroj: GOOGLE

Medzitým niekoľko analytikov zaujíma, čo sa stane s dividendou spoločnosti – jednou z najvyšších v tomto sektore. Spoločnosť Exxon určite bude musieť v určitom okamihu rozmýšľať nad znížením výplat, pretože si musí vytvoriť hotovostné rezervy.

Ale v tomto okamihu sa dividenda stala pre ropného giganta otázkou prestíže. Preto je znižovanie dividend nepravdepodobné.

Nie je to tak, že by spoločnosť spala na vavrínoch. Medziročne znížila prevádzkové náklady v hotovosti o 20% a v tomto roku vynaloží na kapitálové výdavky zhruba 17 miliárd dolárov. Je to veľký pokles, nakoľko to pôvodne činilo 30 miliárd dolárov.

V tejto súvislosti je takmer isté, že dividenda je naďalej bezpečná, keďže je prepokladaný návrat dopytu. 

NuStar Energy (NS:NYSE)

Dividendový výnos: 14,35%

NuStar Energy je jedným z najväčších nezávislých prevádzkovateľov terminálov a potrubí na kvapaliny v krajine. Kontroluje a prevádzkuje 10 000 míľ plynovodov a 75 terminálov a skladovacích zariadení, prevažne v strede stredozápadu. Aj keď Covid-19 neušetril žiadnu časť USA, spotreba ropy v strede krajiny neklesla.

päťročný graf NuStar Energy, zdroj: GOOGLE

To by malo spoločnosti pomôcť udržať si zaujímavý dividendový výnos. Dôležité však je, že spoločnosť nečaká na návrat cien ropy do normálu. Namiesto toho robí agresívne kroky, aby získala hotovosť a posilnila likviditu. V období po 3. štvrťroku predala svoje terminály v Texas City za 106 miliónov dolárov. Taktiež znížila svoj CAPEX na rok 2020 na 165 až 185 miliónov dolárov – čo je pokles o 45% oproti pôvodnému plánu a o 63% menej ako pred rokom.

Teraz si povieme o ocenení. Akcie spoločnosti NS od minima v polovici marca dosť posilnili. Akcie sa však stále obchodujú s 88%-nou zľavou vzhľadom na svoje 52-týždňové maximum 29,36 dolárov/ pop. S komerčnou vakcínou, ktorá sa očakáva v budúcom roku, je vysoko pravdepodobné, že akcie majú obrovskú hodnotu, čo sa odráža v 12-mesačnom cenovom cieli 16,30 dolárov za akciu, čo je nárast o 43,1% oproti súčasným sadzbám.

Chevron (CVX:NYSE)

Dividendový výnos: 6,4%

Exxon a Chevron sú „dividendoví aristokrati“ – spoločnosti v indexe S&P 500, ktoré zvyšovali svoje dividendy 25 rokov po sebe. Preto by nemalo byť prekvapením, že Chevron je na tomto zozname. Myslíme si, že investorov bude viac zaujímať, či si spoločnosť dokáže udržať svoju dividendu. Vyzerá to tak, že je to na dobrej ceste.

Za posledných pár rokov jej finančné ukazovatele bojovali kvôli zníženým cenám ropy a dopytu. Spoločnosť však prevádzkuje jeden z najväčších plne integrovaných energetických dodávateľských reťazcov na svete. Dodáva pre 13 000 značkových čerpacích staníc a 70 letísk po celom svete.

päťročný graf Chevron, zdroj: GOOGLE

Chevron sa tiež zameriavala na znižovanie pákového efektu, pričom spoločnosť skutočne znižovala svoj dlh od roku 2015 do roku 2019. To spolu s faktom, že s rastom by mala začať v budúcom roku, vzbudzuje dôveru v to, že dokáže udržať vysoký pomer výplat.

Zároveň sa rozširuje vd’aka júlovej akvizícii spoločnosti Noble Energy s transakciou v hodnote 5 miliárd dolárov. Dohoda rozširuje prítomnosť spoločnosti Chevron v Colorade a v permskej oblasti a poskytuje jej prostriedky vo východnom Stredomorí a západnej Afrike. Chevron sa akvizíciou zameriava na potenciálne ročné úspory nákladov vo výške 300 miliónov dolárov.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár