5 silných dividendových akcií so stabilným výnosom

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Technológie Telekomunikácie

Prvá časť

Po celé desaťročia – dokonca storočia – investori z celého sveta kupujú akcie s pevným výnosom za relatívne bezrizikový príjem. Koncept je jednoduchý. Dáte peniaze vláde alebo právnickej osobe, ktorá ich otočí a zaplatí vám úrok za zapožičanie týchto peňazí na kompenzáciu rizika a času.

Ale tento jednoduchý koncept bol nedávno prevrátený. Konkrétne „úroková“ časť vyššie uvedenej rovnice s pevným výnosom. Zvážte nasledujúce:

  • výnos 10-ročného štátneho dlhopisu sa pohybuje okolo 0,6%
  • 30-ročný výnos štátneho dlhopisu sa prepadol na minimálnu hodnotu – okolo 1,3%

Inými slovami, na celom svete príjmová časť rovnice s pevným príjmom rýchlo mizne. Divné, však?

Americké akcie napriek tomu stále poskytujú investorom príjem. To znamená, že dividendový výnos S&P 500 sa v súčasnosti pohybuje okolo 2% – výrazne nad historicky najnižšími úrovňami (približne 1% v roku 2000) a tiež na hornej hranici, kde sa dividendový výnos S&P 500 pohyboval v posledných 20 rokoch. 

Zatiaľ čo trh s pevným príjmom trpí zmrazením výnosov, niektoré akcie stále vyplácajú dobrý výnos.

Výsledok? Nakúpte stabilné dividendové akcie, ktoré platia viac ako akýkoľvek iný relatívne bezrizikový dlhopis na svete. Keďže investori už nie sú unavení ani tým, že bojujú proti inflácii zakúpením 10-ročnej pokladničnej poukážky, nevyhnutne budú hromadiť akcie, ktoré: 1) majú oveľa vyššie výnosy a 2) majú v histórii stabilné a konzistentné zvyšovanie dividend.

Bez ďalších podrobností sa pozrime na päť dividendových akcií, ktoré zodpovedajú tomuto popisu.

päťročný graf AT&T, zdroj: GOOGLE

AT&T (T)

Výnos z dividend: 6,88%
História dividend: dividenda sa za posledných 34 rokov neustále zvyšuje

Na začiatku tohto zoznamu máme telekomunikačného giganta AT&T (NYSE:T).

Spoločnosť AT&T má všetko, čo investori hľadajú v stabilnom fonde s výnosmi. Vysoký výnos? Áno – 6,88%. História vyplácania dividend? Áno. Spoločnosť AT&T za posledné tri desaťročia dôsledne zvyšovala svoju dividendu.

Stabilné operácie? Áno. AT&T poskytuje telekomunikačné služby, na ktorých sa americkí spotrebitelia stali závislými. Internetové a bezdrôtové služby, ktoré poskytuje AT&T, môžu byť najdôležitejšími poskytovateľmi služieb mimo vody, potravín a elektriny. Katalyzátory na obzore? Áno.

Streamovacie služby spoločnosti AT&T by mali pomôcť vyrovnať slabé miesta v káblových sieťach a spoločnosť by mala mať úžitok z hlavného a rozsiahleho zavádzania infraštruktúry a zariadení 5G.

Akcie AT&T sú najbežnejšou stabilnou dividendovou akciou, ktorú je možné kúpiť v tejto chvíli.

päťročný graf American Electric Power, zdroj: GOOGLE

American Electric Power (AEP)

Výnos z dividend: 3,20%
História dividend: dividenda sa za posledných šesť rokov neustále zvyšuje

Ďalej máme inžinierskeho giganta, ktorý je známy svojou stabilitou a odolnosťou – poskytovateľ služieb elektrickej energie American Electric Power (NYSE:AEP).

Vo vzťahu k iným „veľkým dividendovým akciám“ nie je výnos AEP taký veľký. Je vo výške iba 3,20%. Je tu však potrebné poznamenať tri veci.

Po prvé, tento výnos stále poráža 10-ročný výnos štátnej pokladnice.

Po druhé, American Electric Power má dlhoročné skúsenosti s dôsledným zvyšovaním dividend, minimálne 6 rokov, čo je úsek, počas ktorého sa dividenda zvýšila o 100%.

Po tretie, American Electric Power má rovnako dlhoročné skúsenosti s konzistentným a stabilným rastom výnosov a ziskov, ktorý v poslednom desaťročí priniesol konzistentné zisky z akcií AEP.

To, čo AEP nemá vo výnosoch, sa snaží vykompenzovať prevádzkovou konzistentnosťou a stabilitou. Najlepší spôsob, ako vidíme akcie AEP je, že sú najlepším „stabilným“ produktom na nákup. 

päťročný graf Qualcomm, zdroj. GOOGLE

Qualcomm (QCOM)

Výnos z dividend: 2,82%
História dividend: dividenda sa za posledných osem rokov neustále zvyšuje

Tretí je globálny čipový gigant, ktorý sa zdá byť na pokraji nájdenia svojho víťazného kroku – Qualcomm (NASDAQ:QCOM).

Na rozdiel od AT&T a American Electric Power sa Qualcomm tradične nepovažuje za ikonu stability. Stačí sa pozrieť na päťročný graf akcií QCOM a zistíte prečo. Väčšina turbulencií v akciách QCOM za posledných päť rokov však bola spôsobená prevádzkovým hlukom, konkrétne veľkou legálnou bitkou s najväčším zákazníkom spoločnosťou Apple (NASDAQ: AAPL). Táto právna bitka sa skončila a skončila sa priaznivým výsledkom pre Qualcomm.

Preto je pohľad späť nesprávny spôsob. Nejde o to, čo sa stalo. Je to o tom, čo sa stane. Čo sa stane, sú dobré veci. Spoločnosť Qualcomm sa v Apple ako zákazník „zabookovala“ na niekoľko nasledujúcich rokov.

Súčasne, sa budúci rok budú predstavovať telefóny 5G a zdá sa, že takmer každý poskytovateľ smartfónov sa prikláňa k spoločnosti Qualcomm, aby pre tieto telefóny 5G poskytoval infraštruktúru. Ako taký sa Qualcomm ocitne ako veľký príjemca 5G. Toto by malo trvať niekoľko rokov, čo znamená, že spoločnosť Qualcomm by mohla v dohľadnej budúcnosti zožať úspech.

Jej dividendy stále dosahujú pôsobivých 2,82%. Akcie QCOM teda majú nielen presvedčivý viacročný býči trend, ale aj výplatu pre investorov. Je to obojstranne výhodná situácia, ktorá robí zo spoločnosti QCOM v konečnom dôsledku stabilnú akciu.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár