5 výnosných dividendových akcií 4.5/5 (2)

Akcie Americké akcie Dividendy

Akciám s vysokým výnosom a s nízkym pomerom ceny k výnosom sa darí dobre. Pre investorov je to tiež dobré riešenie, keďže zisky spoločnosti sú výrazne vyššie ako vyplatené dividendy. To umožňuje spoločnosti ďalej rozširovať svoje dividendy.

Vziať tieto fakty a postaviť ich na jednom základe nie je ťažké. Ale s použitím všetkých troch kritérií to už ťažké je. Priemerný dividendový výnos S&P 500 je 1,9%. Priemerný pomer výplaty dividend (dividenda na akciu vydelené ziskom na akciu) je 35%. Priemerný pomer P/E S&P 500 je 14,8.

Takže nájsť vysoko výnosné akcie, ktoré majú všetky tieto tri vlastnosti, v skutočnosti nie je také ľahké. Jedným z dôvodov je to, že aj väčšina vysoko výnosných akcií má tendenciu mať vysoké výplaty. Ich vysoké výnosy môžu signalizovať skutočnosť, že trh si myslí, že príjmy nepokrývajú dividendy. Vznikajú teda obavy, že spoločnosť bude musieť v budúcnosti dividendu znížiť.

Našlo sa však päť akcií na predaj s dividendovými výnosmi 6% + a s nízkym výplatným pomerom. Dividendy z týchto akcií predstavujú iba 50% zisku na akciu na základe výhľadov. To je o niečo viac ako priemerný výplatný pomer S&P 500. Je to však oveľa lepšie ako typické akcie s vysokým výnosom, ktoré majú veľmi vysoké výplaty. Výnosy z dividend sú navyše trikrát vyššie ako priemer. Okrem toho majú tieto vysoko výnosné akcie nízke pomery P/E ( výrazne pod priemerom).

Tieto vysoko výnosné akcie sú lacné a z dlhodobého hľadiska je do nich dobré investovať. Môžeme sa na nich spoľahnúť, že budú naďalej vyplácať svoje dividendy. S týmito vysoko výnosnými akciami budeme tiež vyplatení, až kým cena akcií nestúpne.

Výnos z dividend: 8%
Výplatný pomer: 51%
Pomer P/E: 6.4

ročný graf INVESCO LTD, zdroj: BLOOMBERG

Invesco (IVZ:NYSE) je investičný manažér so sídlom v Atlante, v štáte Georgia. K 30. septembru jej spravované aktíva boli 1 184 miliárd dolárov – 1,1 bilióna dolárov.

Akcie Invesco sa obchodujú s nízkym pomerom ceny k výnosom (6,4) a sú veľmi výnosné. Invesco vypláca dividendy vo výške okolo polovice svojich príjmov.

Trh ocenil akcie Invesco lacno na základe obáv z finančných tokov. Investori sa obávajú dlhodobého odlivu prostriedkov od aktívnych investičných manažérov, akým je Invesco. Napriek tomu mala spoločnosť Invesco v každom z posledných 10 rokov trvale vyššiu AUM.

Dividendy Invesco za posledné tri roky neustále rastú (+ 34%) a za posledných päť rokov je to + 7%. Miera výplaty sa okrem toho trvalo pohybuje medzi 50% až 55% jeho príjmov.

Ak chcete sledovať tento konzistentný trend, vyhľadajte si hospodárske výsledky spoločnosti. Invesco zvýšila dividendu už 11 rokov. Dividendy spoločnosti majú vzhľadom na svoju nízku históriu výplaty ešte veľa priestoru na rast.

Výnos z dividend: 7%
Výplatný pomer: 43,6%
Pomer P/E: 6.2

ročný graf MEREDITH CORP., zdroj: BLOOMBERG

Meredith Corp. (MDP:NYSE) vydáva časopisy People, In-Style, Better Homes and Gardens a Martha Stewart Living. V roku 2018 kúpila spoločnosť tiež časopis Time. Vlastní tiež 17 televíznych staníc. Meredith Corporation je v USA uznávaná ako prevádzkovateľ časopisov číslo jedna.

Akcie Meredith Corp. sú veľmi lacné a dosahujú iba 6,2-násobok budúcich výnosov.

Okrem toho jej dividendová sadzba 2,30 dolára na akciu, je iba 43,6% z plánovaného zisku, čo je veľmi nízky pomer výplaty. Ten poskytuje priestor pre Meredith Corp., aby naďalej zvyšovala svoju dividendu.

Z vyššie uvedeného grafu vyplýva, že jej pomer výplaty je trvalo nízky. To umožnilo Meredith Corp. zvýšiť dividendy za posledných 26 rokov.

Obavy z nedostatočného výhľadu spoločnosti a chýbajúce očakávania udržiavajú akcie spoločnosti lacné. Napriek nedostatočným očakávaniam rastu ponúkajú akcie Meredith Corp. naďalej vysoký dividendový výnos, nízky P/E a nízky pomer výplaty. Toto je vzorec, ktorí investorov priťahuje. 

Výnos z dividend: 7,5%
Výplatný pomer: 39,4%
Pomer P/E: 5,3

ročný graf CHEMOURS CO., zdroj: BLOOMBERG

Chemours Co. (CC) je špecializovaná chemická spoločnosť, ktorá vyrába výrobky ako chladivá, chemikálie na potlačenie požiaru a oxid titaničitý.

Akcie spoločnosti boli vyradené z indexu Dow Jones (DJIA) v roku 2015. Teraz majú 7,5% dividendový výnos. Výnosy však presahujú dvojnásobok výšky dividend. Výplatný pomer je iba 39%.

Vzhľadom na obavy trhu z cyklického charakteru Chemourusu a z jeho potenciálnych právnych záväzkov, sa akcie CC obchodujú iba o 5,3-krát vyššie ako boli očakávané výnosy. Analytici poznamenávajú, že väčšina otázok týkajúcich sa environmentálnej zodpovednosti bola vyriešená. Akcie Chemours sú však v súvislosti s týmito obavami stále lacné. 

Investori sú opäť priťahovaní k týmto druhom akcií. Nízky výplatný pomer umožňuje časom zvýšiť dividendu. V posledných dvoch rokoch sa dividendy zvýšili o vyše 47%. Investori dostanú vyplatený vysoký výnos, zatiaľ čo čakajú na rast akcií Chemrous.

Výnos z dividend: 6,3%
Výplatný pomer: 45%
Pomer P/E: 7.2

ročný graf TRITON INTERNATIONAL LTD., zdroj: BLOOMBERG

Triton International Ltd. (TRTN) je najväčšou spoločnosťou zaoberajúcou sa leasingom a prenajímaním dopravných prostriedkov v USA – väčšinou prenajíma intermodálne prepravné kontajnery.

Akcie Triton Inc. majú vysokú dividendu (6,3%, ale jej dividendy tvoria iba 45% zisku). Akcia je tiež lacná, pretože jej forwardový pomer P/E je len 7,2. Akcie spoločnosti sú všeobecným odrazom medzinárodného hospodárskeho rastu.

Akcie Triton Inc. sú teraz lacné kvôli obavám z vplyvu obchodnej vojny medzi USA a Čínou na jej budúci rast. Ale len menšie množstvo z celkového objemu kontajnerov je určených na obchod medzi Spojenými štátmi a Čínou.

Vzhľadom na to, že analytici v tomto roku očakávajú zisk 4,62 dolárov, jeho pomer P/E je iba 7,2-násobkom budúcich výnosov. Okrem toho dividenda vo výške 2,08 dolárov (ktorá sa zvýšila o 11,7% oproti minuloročnej sadzbe 1,80 dolárov) predstavuje iba 45% jej zisku. A preto existuje dostatok priestoru na to, aby sa zvýšila dividenda akcií Trito Inc.. Medzitým investori dostávajú dividendy s vysokým výnosom, až kým ich hodnota neklesne na reálnu hodnotu.

Výnos z dividend: 8,3%
Výplatný pomer: 50%
Pomer P/E: 14.1

ročný graf AEGON NV, zdroj: BLOOMBERG

Aegon NV (AEG) je holandská poisťovacia spoločnosť, správca dôchodkov a správca aktív. Akcie spoločnosti Aegon platia dividendu vo výške 8,3%. Dividenda spoločnosti tvorí len 50% zo zisku.

Naozaj nie je žiadny dobrý dôvod na to, aby boli akcie Aegon tak lacné. Jej návratnosť vlastného kapitálu je asi 10%. Akcie spoločnosti Aegon sa však za 4,20 dolárov obchodujú iba za 32% svojej účtovnej hodnoty, čo je 13,54 dolárov na akciu.

Investori môžu počkať, pokiaľ akcie pripustia túto neuveriteľnú hodnotu. Medzitým dostávajú vysoký dividendový výnos 8,9%. Ročný rast za posledné tri roky je 6,8%.

Zdroj: finance.yahoo

Ohodnoť článok

Pridaj komentár