5 vysoko výnosných akcií s výplatou dividend vo výške 5%+

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa Spotrebiteľský sektor

Prvá časť

Je ťažké byť dividendovým investorom. Index S&P 500 sa uzdravil zo svojich minimálnych hodnôt v roku 2020 a vrátil sa na takmer rekordné maximá, čím stlačil priemerný dividendový výnos v indexe pod 2%. Okrem toho, s úrokovými sadzbami blízkymi nule, sú tiež potlačené výnosy s pevným výnosom. Konečným výsledkom je, že investori musia ťažšie hľadať akcie s vysokým výnosom.

Našťastie stále existuje veľa dividendových akcií s výnosmi 5% a viac. A ešte lepšie je, že investori nemusia obetovať kvalitu.

Viaceré akcie s vysokým výnosom majú udržateľné dividendy s priestorom pre rast dividend v budúcnosti. Nasledujúcich päť akcií má výnosy nad 5%, s trvalými konkurenčnými výhodami a potenciálom dlhodobého rastu, ktoré zaisťujú bezpečnosť ich dividend.

  • Philip Morris International (NYSE:PM)
  • Enbridge Inc. (NYSE:ENB)
  • Unum Group (NYSE:UNM)
  • AbbVie Inc. (NYSE:ABBV)
  • International Business Machines (NYSE:IBM)

päťročný graf Philip Morris International, zdroj. GOOGLE

Philip Morris International (PM:NYSE)

Spoločnosť Philip Morris International je jednou z najväčších svetových tabakových spoločností s trhovým stropom 123 miliárd dolárov. Spoločnosť PM predáva svoje výrobky mimo Spojených štátov. Produktové portfólio výrobcu cigariet zahŕňa jej vlajkovú loď –značku Marlboro.

21. júla spoločnosť Philip Morris oznámila prevádzkové výsledky za druhý štvrťrok. Za tento štvrťrok spoločnosť vyprodukovala čisté príjmy vo výške 6,65 miliárd dolárov, čo podľa hlásenia predstavovalo pokles o 14% a pokles o 9,5% bez kolísania meny. Objem zásielok poklesol o 14,5%, v medziročnom porovnaní poklesol objem dodávok cigariet o 17,6%.

Spoločnosti ublížil silný dolár, čo negatívne ovplyvnilo premenu medzinárodného predaja na doláre. Riešila tiež globálny hospodársky pokles v dôsledku pandémie koronavírusu. Ako dodatok k týmto problémom musí bojovať aj proti klesajúcej miere fajčenia vo viacerých krajinách.

Na to spoločnosť PM reagovala tak, že  investovala značné prostriedky do svojej novej produktovej rady s názvom IQOS. Jedná sa o revolučný výrobok, ktorý tabak, namiesto spaľovania, zahrieva. Podľa spoločnosti to produkuje menej škodlivých účinkov ako tradičné cigarety. IQOS zaznamenal rýchly úspech vďaka rýchlemu prijatiu a vysokému podielu na viacerých medzinárodných trhoch, ako sú Japonsko a Kórea. Predaj zahrievaného tabakového výrobku sa v minulom štvrťroku zvýšil o 24% a predstavuje najväčší katalyzátor budúceho rastu spoločnosti PM.

päťročný graf Enbridge, zdroj: GOOGLE

Enbridge (ENB:NYSE)

Enbridge je integrovaná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Kanade. Prevádzkuje rôzne podniky vrátane Liquids Pipelines, Gas Distributions, Energy Services, Gas Transmission & Midstream, and Green Power & Transmission (kvapalné potrubia, distribúcia plynu, energetické služby, preprava plynu a midstream a zelená energia a preprava). Spoločnosť má trhovú kapitalizáciu 60 miliárd dolárov.

Akcie ENB medziročne poklesli o 26%, pretože producent ropy a zemného plynu zápasil s váhou nízkych cien ropy a zemného plynu, ako aj s pandémiou koronavírusu, ktorá priviedla globálnu ekonomiku do recesie. V 2. štvrťroku 2020 zaznamenala Enbridge pokles výnosov približne o 40%. Upravený EBITDA spoločnosti Enbridge sa však oproti štvrťroku predchádzajúceho roka zvýšil o 3%, pretože poklesy výnosov boli viac ako vyvážené nižšími nákladmi.

Napriek kríze s koronavírusom si spoločnosť Enbridge udržala výhľad pre distribuovateľný hotovostný tok na akciu vo výške 4,50 kanadských dolárov – 4,80 kanadských dolárov (3,41 dolárov – 3,63 dolárov ) pre rok 2020. V strede tohto usmernenia Enbridge očakáva zvýšenie DCF na akciu približne o 2% v roku 2020. Spoločnosť očakáva udržanie výplatného pomeru dividend vo výške 70%, na základe DCF na akciu. To znamená, že súčasná výplata dividendy je bezpečná.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý pomáha zabezpečiť dividendu spoločnosti Enbridge, je jej kvalitná súvaha. S viac ako 40 rôznymi zdrojmi peňažných tokov a úverovým ratingom BBB + má spoločnosť Enbridge zvládnuteľnú úroveň dlhu. Spoločnosť má k dispozícii likviditu v hodnote 14 miliárd dolárov a jej pomer dlhu k EBITDA zostáva v cieľovom rozmedzí 4,5x až 5,0x.

Vedenie má cieľovú predpoveď s priemerným ročným rastom DCF 5 – 7% do roku 2022. Tento rast sa dosiahne čiastočne zvýšením sadzieb, znížením nákladov a novými projektmi online. Ak spoločnosť dosiahne túto predpoveď, bude mať malé problémy s udržaním dividendy a s jej pravidelným zvyšovaním.

Enbridge zvyšuje svoju dividendu 25 rokov po sebe. S vysokým dividendovým výnosom nad 8% je Enbridge obzvlášť atraktívnou akciou pre dividendových investorov.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár