5 zaujímavých “rally” akcií

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor

Investori čelia zaujímavému hlavolamu – musia vyvážiť potenciálny rast s rastúcimi obavami. Doteraz neboli zisky také zlé. Prevažná väčšina akcií v S&P 500 prekonala odhady – akcie naďalej dosahujú rekordné maximá. Na druhej strane je však celkový ekonomický stav globálnej ekonomiky prinajlepšom pochmúrny. Boli zaznamenané klesajúce údaje, nižšie zisky a veľa volatility.

Zdá sa, že dnes môžu investori oceňovať príliš vysoký rast akcií. Tí, ktorí dúfali, že zisky môžu pokračovať až do konca roka a do ďalších, sa možno mýlia. Takzvaná Santa Claus rally nemusí nikdy prísť. Bolo to tak aj minulý rok v tomto čase.

Preto by dividendy mohli byť najlepším spôsobom, ako vyvážiť neistotu.

Dividendy akcií sú stabilným príjmom, peňažnými tokmi a zaručenou návratnosťou hotovosti. Ide o jednu z najlepších možností na orientáciu na náročných trhoch. Investori tu môžu investovať a vyhnúť sa potencionálnym náporom.

Ale žiadny „starý hráč“ s majetkovým príjmom to neurobí. Skôr si vyberie určitú skupinu dividend, ktoré majú kvalitatívne atribúty. Ktoré to sú? Tu je päť dividendových akcií, ktoré vám pomôžu prekonať potenciálne nepokoje na trhu.

Aflac (AFL)

Výnos z dividend: 2%

AFL uzatvára tzv. dobrovoľné doplnkové produkty zdravotného a životného poistenia. Je to jeho známa politika typu „byť zranený a dostať zaplatené“. Aflac je vodcom na tomto mieste a zaujímavé je, že tieto druhy politík majú vo všeobecnosti vysoké marže. Dôležité je, že Alflac poskytuje dostatok „floats“. Float je v podstate isté množstvo peňazí čakajúce na rozdanie ako nárok na poistené osoby. Aflac môže investovať tieto rezervy a tak priestor, ktorý vytvára, zarobí viac peňazí. Kombinácia silných ziskov z upisovania a čistých investičných ziskov priniesla spoločnosti zaujímavú históriu.

ročný graf AFLAC, zdroj: GOOGLE

Je tomu tak aj dnes. Ku koncu minulého štvrťroku mala spoločnosť AFL celkové investície a hotovosť vo výške 139,5 miliárd dolárov. Upravený zisk na akciu medzitým za posledné tri mesiace vyskočil o viac ako 9%.

Aflac pokračovala v prechode na výrobky s vyššou maržou a opiera sa najmä o svojich predajcov, aby zvýšili príjmy. To zvýšilo aj dividendový potenciál firmy.

Aflac zvyšovala dividendy 36 rokov po sebe – vrátane zvýšenia o 4% na začiatku tohto roka. S nízkym pomerom výplaty, konzervatívnym riadením a novými krokmi na ďalšie zvýšenie výnosov sa zvyšuje aj rast dividend.

Illinois Tool Works (ITW)

Výnos z dividend: 2,4%

Keď si vytvárame portfólio, je dôležité myslieť na to, že biznis môže mať úžitok aj z diverzifikácie. Keď jedna časť prechádza ťažkosťami, iná môže vystúpiť. Pokiaľ ide o diverzifikáciu produktu, nikto ešte neporazil priemyselný gigant Illinois Tool Works (NYSE: ITW).

ITW robí veľa rôznych vecí. To zahŕňa všetko – od pecí komerčnej kvality pre reštaurácie, cez zipsy na obale potravín až po pokročilejšie testovacie zariadenia a dokonca aj čipy, ktoré sa teraz nachádzajú v kreditných kartách. Je to obrovský katalóg, ktorý pokrýva množstvo rôznych odvetví. Rozsah a diverzifikácia fungovali dobre a umožnili spoločnosti prekonať počas svojej histórie množstvo hospodárskych búrok.

ročný graf ILLINOIS TOOLS WORKS, zdroj: GOOGLE

Svedčí to o tom, že dividendy rastú viac ako 50 rokov.

Najlepšie na tom je, že Illinois Tool Works naďalej zaznamenávajú rast. Vďaka nedávnym strategickým krokom firma zvýšila marže a znížila náklady lepšie ako mnohí z jej súperov. Po plánovanom predaji niektorých aktív a ďalších technologických investíciách plánovaných na tento rok by ITW mala byť schopná udržať marže aj naďalej rastúce. Pomôže to dosiahnuť zisky a udržať tempo rastu dividend siahajúce ďaleko do budúcnosti.

Medzitým zostávajú akcie lacné, vzhľadom na svoj odhadovaný rast – 7,7% na akciu v priebehu troch rokov. Pridajte aktuálny výnos 2,4% a máte skvelý nákup na budúci rok.

Walmart (WMT)

Výnos z dividend: 1,8%

Nájdenie dividendovej akcie medzi maloobchodníkmi je zriedkavé a tak je Walmart (NYSE: WMT) v tomto sám. Je veľa dôvodov, prečo je skvelé sa pohrávať s myšlienkou na Walmart. Zjavným dôvodom je skutočnosť, že ľudia sú v zlých časoch vtiahnutí do lacnejších firiem. Takže akékoľvek budúce ekonomické problémy umožnia spoločnosti získať viac zákazníkov. Ale Walmart sa rýchlo stáva monštrom aj v elektronickom obchode.

S využitím svojho mena a novej ponuky mobilného objednávania si spoločnosť WMT uvedomuje svoj hviezdny lesk vo svete elektronického obchodu. To zahŕňa získanie podielu na trhu od jeho hlavného online rivala Amazon (NASDAQ: AMZN). Podľa analytickej firmy First Insight pre maloobchod sa frekvencia ľudí, ktorí nakupujú položky v službe AMZN šesťkrát alebo viackrát za mesiac, tento rok znížila na 40% (pokles z 80% – rok 2017). Okrem toho väčšina spotrebiteľov v prieskume prvýkrát uviedla, že uprednostňujú nákupy vo Walmarte oproti Amazonu.

ročný graf WALMART, zdroj: GOOGLE

Investície spoločnosti WMT do všestranného maloobchodu fungujú. Ľudia radi nakupujú v obchode, online a aj niekde medzi tým.

A tým je Walmart zaujímavou investíciou. Rastúci online predaj má veľa rastového potenciálu. Medzitým jej obranná povaha poskytuje dostatok bezpečnosti na dlhé mesiace. To by sa malo prejaviť v dividende spoločnosti. Spoločnosť WMT od roku 1974 naďalej zvyšuje svoje výplaty rok čo rok.

Akcie WMT by mohli ponúknuť najlepšiu kombináciu atribútov – bezpečnosť, rast a dividendy – pre portfóliá investorov.

McCormick (MKC)

Výnos z dividend: 1,4%

Bežné spotrebiteľské tovary môžu byť jednou z najlepších možností, kde sa nájdu konzervatívne dividendové akcie. 

MKC je jedinečný v tom, že predáva arómy, koreniny a iné omáčky. To sú položky, ktoré sa používajú na prípravu jedál. Výsledkom je, že firma naďalej ťaží z prechodu od polotovarov ku normálnym vareným jedlám. Celkový predaj pokračoval v raste, tento rok tržby narástli o 4% – 6%. Predaj však neprináša len na domáci trh. Firma zostáva veľkým hráčom aj na komerčnom a reštauračnom trhu. To by malo pomôcť rastu pokračovať, pretože sa zvýšili aj objednávky potravín.

ročný graf McCORMICK, zdroj: GOOGLE

Medzitým sú marže z korenín dosť vysoké – najmä v porovnaní s inými potravinami, ako sú obilniny alebo cestoviny.

Kombinácia neustále rastúcich tržieb a vysokých marží urobila z MKC stroj na zisk. Upravený zisk na akciu v poslednom štvrťroku medziročne vyskočil o viac ako 14%, ako aj zmeny v jedle a domácom varení. Toto viedlo vedenie k tomu, aby opäť zvýšilo svoje odhady zisku za rok. To všetko z McCormicka urobilo aj dividendový „stroj“.

ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF (NOBL)

Výnos z dividend: 2%

Pre tých investorov, ktorí hľadajú jednoúčelové riešenie pre vlastné kvalitné dividendové akcie, by mohol byť ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF (BATS: NOBL) skvelou voľbou. Tajomstvo úspechu NOBL a jeho pretrvávajúce prekonávanie S&P 500 počas celého trhového cyklu je v jeho „bezočivosti“.

NOBL sleduje skupinu veľmi špeciálnych dividendových akcií. Ide o firmy, ktorým sa darí každoročne zvyšovať výplaty dividend najmenej počas posledných 25 rokov. Prevažná väčšina akcií fondu obchodovaných na burze to však skutočne urobila najmenej 40 rokov a viac. Len firmy so silným hospodárením, nízkymi zadlženosťami a silnými peňažnými tokmi môžu naďalej vyplácať dividendy aj počas recesií. To je to, čo dostanete s NOBL. Medzi najlepšie patria Genuine Parts (NYSE: GPC) a Becton Dickinson and Co (NYSE: BDX).

ročný graf ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF, zdroj: GOOGLE

Od zavedenia S&P 500 Dividend Aristocrats – index sledovania NOBL ktorý sa rozbehol v roku 2005 a podarilo sa mu rozdrviť S&P 500. Od spustenia NOBL sa podarilo dosiahnuť výkon porovnateľný s indexom. NOBL bol oveľa menej „prchavý“ a poskytoval plynulejšiu „jazdu“. 

S investíciami iba 0,35% (35 dolárov na 10 000 dolárov) je NOBL lacná a ľahká voľba na pridanie skvelých dividendových akcií do portfólia.

Zdroj: investorplace

Ohodnoť článok

Pridaj komentár