50 zaujímavých akcií na rok 2020, časť prvá

Akcie Ekonomika všetky články

Americké akciové indexy síce atakujú historické maximá, ale to neznamená, že sa darí všetkým titulom. Je to skôr naopak, indexy sú ťahané najúspešnejšími firmami, ostatné mnohokrát stagnujú. Pre investorov, ktorí nechcú svoje peniaze ukladať iba do indexov, dávame do pozornosti zoznam päťdesiatich firiem, ktoré v budúcom roku iste nebudú nudné.

Analytici z Bloombergu vybrali zhruba v polovici októbra 50 firiem z rôznych sektorov, ktoré by mohli v roku 2020 prísť so zaujímavými produktmi alebo službami, a tiež tie, ktoré čelia neobvyklým výzvam. Pri výbere brali do úvahy rast výnosov, marže, podiel na trhu, dlhy a ďalšie faktory. V dnešnej prvej časti sa pozrieme na deväť spoločností z finančného sektora a jednu firmu, ktorej činnosť sa točí okolo infraštruktúry.

Aegon
Očakávaný rast tržieb N / A
Očakávaný rast zisku na akciu N / A
Celkové aktíva 482,16 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok -23,33%
Tržby za posledný rok N / A
Podiel žien vo vedení 28,57%

Akcie európskej poisťovne patria medzi najhoršie tituly z pohľadu výkonnosti za viac ako desať rokov. Nádej ohľadom spoločnosti, pod ktorú spadá aj správcovská spoločnosť NN Group, sa upierajú na nového šéfa Larsa Friesa a jeho schopnosť vrátiť firmu do zisku.

AIA
Očakávaný rast tržieb 9,54%
Očakávaný rast zisku na akciu 42,71%
Celkové aktíva 255,69 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok 26,99%
Tržby za posledný rok 42,41 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 9,09%

Hongkonská poisťovňa plánuje budúci rok expandovať v Číne. Pomôcť by jej malo zrušenie obmedzení týkajúcich sa zahraničného vlastníctva životných poisťovní. Nepokoje v Hongkongu viedli k nižším tržbám, najmä u klientov z pevninskej časti, ale rozsiahla panasijská sieť spoločnosti by mala pomôcť pri dosahovaní dvojciferný rast ziskov.

AIG
Očakávaný rast tržieb -1,29%
Očakávaný rast zisku na akciu 153,9%
Celkové aktíva 522,27 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok 9,98%
Tržby za posledný rok 49,06 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 30,77%

Americkej poisťovni sa podarilo zbaviť nálepky ukážkového prúseru z doby finančnej krízy a opäť sa stala fungujúcou firmou v oblasti poistenia majetku a zdravia. Riaditeľ Brian Duperreault, špecialista na podobné situácie, úspešne mení kultúru a prevádzku firmy. Skvelé výsledky z roku 2019 by sa mali v priebehu roku 2020 ešte zlepšiť.

China Evergrande
Očakávaný rast tržieb 37,53%
Očakávaný rast zisku na akciu N / A
Celkové aktíva 305,61 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok -28,69%
Tržby za posledný rok 57,61 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 22,22%

Developerská spoločnosť pravdepodobne nesplní svoj sľub znížiť svoj dlh, ktorý dosahuje 114 miliárd dolárov. Môže navyše čeliť niekoľkoročným stratám spôsobeným poklesom predajov domov a tým, že sa chce angažovať aj vo výrobe elektrických áut. Najväčšou výzvou bude plán na dosiahnutie postu svetovej jednotky vo výrobe elektrických vozidiel do roku 2025.

Global Payments
Očakávaný rast tržieb 44,9%
Očakávaný rast zisku na akciu 22,4%
Celkové aktíva 14,58 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok 30,3%
Tržby za posledný rok 4,22 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 12,5%

Spoločnosti pôsobiacej v oblasti elektronických a digitálnych platieb sa môže podariť prekonať vlastné výhľady vďaka akvizícii Total System Services. Nákup nezruinoval jej súvahu a ciele firmy v oblasti príjmov a nákladov sú konzervatívne. Zdravotnícke firmy, reštaurácie alebo pohostinstvá preferujú na rozdrobenom trhu softvéru na mieru pred konkurenčnými produktmi spracovávajúcimi platby.

Goodman Group
Očakávaný rast tržieb 11,3%
Očakávaný rast zisku na akciu 10,66%
Celkové aktíva 10,46 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok 25,5%
Tržby za posledný rok 1,35 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 22,2%

Ďalšia firma pôsobiaca v realitnom sektore má za sebou dobré obdobie, kedy maloobchodné on-line predaje podporovali dopyt nájomcov po centrálne umiestnených distribučných centrách. Firme tiež pomáha jej externá platforma pre správu externých fondov v hodnote 31 miliárd dolárov, ktorej rastú poplatky aj bez nutnosti investície dodatočného kapitálu.

Ping An
Očakávaný rast tržieb 6,1%
Očakávaný rast zisku na akciu 0,7%
Celkové aktíva 1,1 bilióna USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok 30%
Tržby za posledný rok 173,8 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 6,7%

Výhodou poisťovacej spoločnosti v konkurenčnom boji s tradičnými firmami by v budúcnosti mohlo byť zameranie sa na vývoj v oblasti umelej inteligencie, blockchainu a cloud computingu. Firma veľa investuje do technológií v rôznych odvetviach od zdravotníctva po inteligentné mestské technológie. Štvrtá najväčšia čínska spoločnosť podľa trhovej hodnoty sa tiež snaží preraziť v zahraničí v oblasti virtuálneho bankovníctva.

Standard Life Aberdeen
Očakávaný rast tržieb -13,2%
Očakávaný rast zisku na akciu 0,3%
Majetok v správe 743,8 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok -11%
Vývoj majetku v správe za posledný rok -5 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 42%

Spoločnosť sa snaží budovať globálny biznis v oblasti správy aktív, ale súčasné tempo vyberania prostriedkov zo strany klientov môže byť problém. Vyrovnanie s Lloyds Banking Group vo výške 140 miliónov libier znamená čas navyše na zlepšenie výkonnosti, ale core biznis v oblasti správy peňazí sa bohužiaľ zmenšuje. Na fúzie a akvizície môže byť neskoro.

Wharf Reic
Očakávaný rast tržieb 2,8%
Očakávaný rast zisku na akciu -12,8%
Celkové aktíva 36,32 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok -11,8%
Tržby za posledný rok 2,15 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 20%

Politická neistota a sociálne nepokoje v Hongkongu budú mať pravdepodobne negatívny vplyv na príjmy realitnej spoločnosti vzhľadom k jej vysokej expozícii na trhu s prenájmom luxusných retailových nehnuteľností. Míňanie v nákupných centrách, ktorá patria z celosvetového hľadiska medzi najdrahšie, môže v roku 2020 po utlmení turizmu zaznamenať veľký pokles. Tiež zrejme nepomôže oslabovanie jüanu a prípadné predlžovanie obchodnej vojny medzi USA a Čínou.

Cellnex
Očakávaný rast tržieb 26,9%
Očakávaný rast zisku na akciu N / A
Celkové aktíva 7,67 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok 74,41%
Tržby za posledný rok 1,07 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 33,33%

Vďaka nedávnym akvizíciám vo Francúzsku, Taliansku, Švajčiarsku a Británii je Cellnex Telecom, jediná nezávislá spoločnosť v Európe v oblasti výstavby a správy veží slúžiacich k vedeniu telekomunikačných sietí, na skvelej ceste k viac než zdvojnásobeniu príjmov do roku 2023. Zvyšujúce sa nájmy a kontrakty s ochranou proti inflácii by mohli osloviť potenciálnych kupcov.

Zdroj: Bloomberg, Investicniweb

Ohodnoť článok

Pridaj komentár