50 zaujímavých akcií na rok 2020 – časť štvrtá

Akcie Americké akcie Energetika Európske akcie Priemysel Telekomunikácie

Americké akciové indexy síce atakujú historické maximá, ale to neznamená, že sa darí všetkým titulom. Je to skôr naopak, indexy sú ťahané najúspešnejšími firmami, ostatné mnohokrát stagnujú. Pre investorov, ktorí nechcú svoje peniaze ukladať iba do indexov, dávame do pozornosti zoznam päťdesiatich firiem, ktoré v budúcom roku iste nebudú nudné.

Analytici z Bloombergu vybrali zhruba v polovici októbra 50 firiem z rôznych sektorov, ktoré by mohli v roku 2020 prísť so zaujímavými produktmi alebo službami, a tiež tie, ktoré čelia neobvyklým výzvam. Pri výbere brali do úvahy rast výnosov, marže, podiel na trhu, dlhy a ďalšie faktory. V štvrtej časti sa pozrieme na päť firiem z energetického sektora, tri automobilky a dve telekomunikačné firmy.

Enterprise Products
Očakávaný rast tržieb 4,7%
Očakávaný rast zisku na akciu -2,9%
Celkové aktíva 58,72 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok 3,8%
Tržby za posledný rok 7,84 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 16,7%

Nedokončené projekty a silné peňažné toky pomôžu americkej spoločnosti v udržaní si vedúceho postavenia v oblasti infraštruktúry pre prevádzkovateľa ťažby ropy a plynu v oblasti Mexického zálivu. Udržateľný dlh, rastové vyhliadky a dobré vzťahy s hlavnými partnermi sú stále nedocenené, dividenda je stálejšia ako u konkurencie.

MPLX
Očakávaný rast tržieb 39,4%
Očakávaný rast zisku na akciu 10,9%
Celkové aktíva 23,75 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok -12,7%
Tržby za posledný rok 3,7 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 7,7%

Takmer 10% dividendový výnos a investičný rating vedie aktivistickú firmu Elliott Management k tomu, aby tlačila na rozdelenie firmy a konverziu na korporáciu. Pravdepodobne to urýchli predaj aktív a povedie to k ďalším opatreniam na zlepšenie výnosov spoločnosti, zníženie dlhu a zvýšenie likvidity v roku 2020.

OMV
Očakávaný rast tržieb 0,5%
Očakávaný rast zisku na akciu -1,3%
Celkové aktíva 43,69 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok -1,9%
Tržby za posledný rok 27,01 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 40%

Neočakávaný pokles ceny ropy síce nepomáha, ale rakúska spoločnosť stále dokáže pokračovať v agresívnej expanzii, prekonávať ziskové očakávania a zvyšovať dividendu. Jasná vízia a stratégia generálneho riaditeľa Rainera Seeleho od nástupu do funkcie v roku 2015 ešte nemusí byť plne ocenená.

Schlumberger
Očakávaný rast tržieb 6,3%
Očakávaný rast zisku na akciu 22%
Celkové aktíva 70,59 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok -35,8%
Tržby za posledný rok 32,83 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 30%

Budúci rok bude pre americkú firmu kľúčový. Nový generálny riaditeľ Olivier Le Peuch má za cieľ zvrátiť pokles zisku na akciu o 73%, ktorý firmu postihol po poklese cien ropy v rokoch 2014-2016. Využitie digitálnych možností a obnovená kapitálová disciplína by mohli zlepšiť marže a návratnosť, čo bude potrebné aj z hľadiska dividendy, ktorá v posledných štyroch rokoch bola vyššia ako voľné cash flow.

Tullow Oil
Očakávaný rast tržieb 14,2%
Očakávaný rast zisku na akciu 47,3%
Celkové aktíva 10,81 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok -5,3%
Tržby za posledný rok 1,86 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 33,3%

Po znížení dlhu na udržateľnú úroveň je britská firma v situácii, kedy by mohla navýšiť produkciu a voľné cash flow. Dva veľké projekty v Ghane fungujú dobre a veľkou vzpruhou by mal byť aj nedávny objav nového ropného poľa na pobreží Guyany.

Fiat Chrysler
Očakávaný rast tržieb -3,1%
Očakávaný rast zisku na akciu 8,3%
Celkové aktíva 112,63 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok -8%
Tržby za posledný rok 126,24 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 16,7%

Roky strávené zmenšovaním portfólia firiem prostredníctvom oddelenia a predajov tento rok takmer vyústili do fúzie so spoločnosťou Renault, nakoniec sa ale firma dohovorila na spojení s PSA, pod ktorú patrí značka Peugeot. Budúci rok by sa mohli objaviť ďalší nápadníci, najmä so záujmom o ziskové značky Jeep a Ram.

Toyota
Očakávaný rast tržieb 2,6%
Očakávaný rast zisku na akciu 25,3%
Celkové aktíva 483,11 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok 15,5%
Tržby za posledný rok 274,69 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 11,1%

Prezident Akio Toyoda, vnuk zakladateľa firmy, začal transformáciu na firmu pôsobiacu v oblasti prepojenej mobility. Prepracovanie spôsobu podnikania a vytváranie aliancií s inými firmami dopĺňajú vlastný vývoj a sľubujú zaujímavú budúcnosť firmy.

Volkswagen
Očakávaný rast tržieb 0,6%
Očakávaný rast zisku na akciu -0,5%
Majetok v správe 545,21 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok 12,4%
Tržby za posledný rok 275,5 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 30%

Nemecká automobilka má šancu, že ustojí dieselgate a stane sa postupne dominantným hráčom na trhu s elektrickými autami. Kľúčom k úspechu by mal byť model ID.3, ktorý by sa od roku 2020 mal začať predávať za asi 30 000 USD, a mal by tak konkurovať modelu 3 od Tesly. Inak má ale automobilka v pláne asi 70 elektrických modelov, a to vrátane nákladných áut a elektrického Porsche Taycan.

T-Mobile
Očakávaný rast tržieb 5,5%
Očakávaný rast zisku na akciu 18,9%
Celkové aktíva 84,79 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok 16,3%
Tržby za posledný rok 44,34 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 8,3%

Nemeckého poskytovateľa telekomunikačných služieb čaká transformácia, a to aj v súvislosti s prebiehajúcou snahou o akvizíciu spoločnosti Sprint.

BT
Očakávaný rast tržieb -5,03%
Očakávaný rast zisku na akciu -8,06%
Celkové aktíva 60,14 miliardy USD
Zhodnotenie (total return) za posledný rok -21,65%
Tržby za posledný rok 29,98 miliardy USD
Podiel žien vo vedení 33,33%

Generálny riaditeľ spoločnosti BT Group Philip Jansen musí zastaviť poklesy tržieb a začať nákladnú transformáciu prevádzkového modelu náročného na pracovnú silu, aby zabránil zníženiu dividendy. Regulované znižovanie cien, výplaty dôchodkov a náklady na nové 5G siete môžu spoločnosti komplikovať zlepšovanie peňažných tokov.

Zdroj: Bloomberg, investicniweb

Ohodnoť článok

Pridaj komentár