6 dividendových akcií na kúpu so stabilným výnosom a rastovým potenciálom

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor Technológie Zdravotníctvo

Druhá časť

Investori milujú dividendové akcie z niekoľkých dôvodov. V prvom rade pre príjem z dividend.

Investori majú koniec koncov radi, keď investícia vráti peniaze vo forme dividend a má potenciál zhodnotiť na cene. Tento rastový potenciál je zvyčajne druhoradým hľadiskom. Akcie, ktoré majú obe vlastnosti, sú skutočnými víťazmi.

Háčik je v tom, že dividendy zvyčajne vyplácajú iba dobre zavedené spoločnosti, ktorých rast sa ustálil. Takéto spoločnosti majú tendenciu byť stabilné, ale takisto neprinášajú veľké výhody. Investori, ktorí nájdu akcie, ktoré vyplácajú dividendy aj zhodnocujú na cene, našli skutočne niečo zvláštne.

Tieto akcie ponúkajú atraktívne dividendové výnosy, ako aj výplatné pomery, ktoré ponechávajú dostatočný príjem na opätovné investovanie do spoločnosti. Majú teda potrebné zdroje na rast. Budú tiež mať silné katalyzátory rastu.

Tu je 6 dividendových akcií, ktoré je možné kúpiť z hľadiska výnosu a rastu:

  • AbbVie (NYSE: ABBV)
  • Carlisle Company (NYSE: CSL)
  • Skyworks Solutions (NASDAQ: SWKS)
  • Coca-Cola (NYSE: KO)
  • Automatic Data Processing (NASDAQ: ADP)
  • Johnson & Johnson (NYSE: JNJ)

Príliš vysoký pomer výplaty dividend brzdí dlhodobý rast daných akcií, pretože akcionárom sa vypláca príliš veľa ziskov. Teda sa do spoločnosti reinvestuje príliš málo kapitálu. Preto rast zaostáva. Pre investorov hľadajúcich dividendový výnos a rast teda treba hľadať tenkú hranicu. A to je presne to, čo ponúkajú nižšie uvedené akcie.

päťročný graf Coca Cola, zdroj: GOOGLE

Coca-Cola (KO:NYSE)

Coca-Cola je veľmi stabilná, pokiaľ ide o celkovú štruktúru spoločnosti a históriu dividend. Ako pravdepodobne viete, Warren Buffett je veľkým fanúšikom tejto spoločnosti -vlastní takmer 9% jej celkového portfólia.

Jedným z dôvodov, prečo investori chcú akcie KO, je to, že poskytovali kontinuálne zvyšovanie dividend od roku 1963. Spoločnosť by mala pravdepodobne vykázať ďalších 41 centov na dividendu na konci štvrtého štvrťroka. To bude predstavovať ročnú dividendu vo výške 1,64 dolárov na akciu s cenou akcie blízko 50 dolárov. Možno nie úžasné, ale určite stabilné a úctyhodné.

A hoci nie je pravdepodobné, že by spoločnosť vyletela nahor, analytici si myslia, že by mala byť ocenená. Aktuálny sentiment je 14 ku 4 v prospech „buy“ pred „hold“. 

Výplatný pomer dividendy 0,76 spoločnosti Coca-Cola je trochu vysoký, ale netreba sa ničoho obávať. Akcie sú pre dividendových investorov veľmi stabilné a napriek svojmu veku majú rastový potenciál.

Pri päťročnom výnose nákladov 4,19% by investori mohli dopadnúť oveľa horšie a nenašli by takúto stabilitu.

päťročný graf Automatic Data Processing, zdroj: GOOGLE

Automatic Data Processing (ADP:NASDAQ)

ADP mala počas pandémie odstrihnutú významnú časť svojej trhovej kapitalizácie. Akcie spoločnosti ADP sa vo februári blížili k 180 dolárom, dnes sa však obchodujú za 133 dolárov.

Prevádzkové marže a výnosy na akciu však rastú. To naznačuje silné základy a môže sa rovnať zhodnoteniu ceny. Vzhľadom na to, že akcie stratili hodnotu, je možné, že sa trhy pri ich potenciále odrazia na cene.

Predchádzajúce 4 štvrťroky priniesli dividendy v celkovej výške 3,64 dolárov. Dividendový výnos je 2,73%, čo je mierne. Pomer dividendových výnosov spoločnosti ADP je 0,62, takže veľa výnosov zostáva presmerovaných na rast spoločnosti. Stabilná povaha dividendy ADP a potenciál zhodnotenia ceny z nej robia hodnotnú akciu, ktorú je potrebné zvážiť.

Ďalej je spoločnosť dosť zisková. Percento jej prevádzkovej marže, percento čistej marže a percento ROE sú všetky nad 90. percentilom v rámci jej odvetvia.

päťročný graf Johnson & Johnson, zdroj: GOOGLE

Johnson & Johnson (JNJ:NYSE)

Johnson & Johnson je bezpečné meno. Spoločnosť je dobre diverzifikovaná a drží sa aj v najťažších dobách. Akcie spoločnosti JNJ v súčasnosti dosahujú iba asi 10 dolárov zo svojho 52-týždňového maxima, takže môže ísť skôr o nákup v budúcom poklese ako v súčasnosti.

Spoločnosť je spravodlivo ohodnotená a veľmi výnosná. Jej schopnosť dosahovať vysoké výnosy z investovaného kapitálu spolu s nízkym pomerom WACC sa rovnajú veľkým ziskom. Táto spoločnosť môže oceniť cenu na základe svojich stabilných základov. Dividenda sa zvyšuje od roku 1963. Pretože je spoločnosť spravodlivo ohodnotená a dobre riadená, nie je dôvod, aby klesala strednodobo až dlhodobo.

Analytici odhadujú jej cieľovú cenu na 170 dolárov, 10 ju hodnotia ako „buy“ a 4 ako „hold“. Výťažok je mierny na úrovni 2,7%, ale opäť veľmi stabilný. Ak by sa ceny blížili k cieľu 170 dolárov, investori budú dobre odmenení.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár