6 utilít na kúpu kvôli dividende a stabilite

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Verejné služby

Druhá časť

Akcie utilít patria medzi najdefenzívnejšie akcie. Jedným z dôvodov je to, že verejnoprospešné spoločnosti sú vysoko regulované, takže majú obmedzenú cenovú politiku. To znamená, že nie sú pripravené na veľké zisky a napriek pandémii (možno aj kvôli nej) veľa investorov hľadalo rastové akcie.

S očakávanou volatilitou trhu však bude nová normálna situácia asi až po voľbách, a teda je načase, aby investori prehodnotili utility akcie. Viac analytikov sa obáva, že hrozí ďalší pokles trhu.

Laura Gonzalezová, Ph.D., docentka na kalifornskej štátnej univerzite v Long Beach opísala niektoré z vlastností, vďaka ktorým majú verejné služby vynikajúce akcie na nákup, keď je trh v útlme:

„Úžitkové akcie sa počas recesií stanú obzvlášť atraktívnymi, pretože ťažia zo stáleho dopytu po základných produktoch a službách. Aj keď sú silne regulované a niektoré pôsobia na vysoko konkurenčných trhoch, mnohé ponúkajú dobré dividendy.“

Takže ak je rast tým, čo sledujete, určite existujú lepšie možnosti. Dôvodom, prečo by vás mali tieto akcie upútať, je spôsob, akým zabezpečujú stabilitu na nestabilných trhoch.

Tu je šesť úžitkových akcií, ktoré môžu poskytnúť spoľahlivý príjem a možno aj malý rast:

  • NextEra Energy (NYSE: NEE)
  • Duke Energy (NYSE: DUK)
  • Dominion Energy (NYSE: D)
  • American Electric Power (NYSE: AEP)
  • American Water Works (NYSE: AWK)
  • Brookfield Infrastructure Partners (NYSE: BIP)

Zatiaľ čo mnoho investorov prenasleduje rast, pretrvávajúca neistota na trhu môže spôsobiť, že je potrebné pozrieť sa aj na tieto utility akcie z dôvodu ich hodnoty.

päťročný graf Dominion Energy, zdroj: GOOGLE

Dominion Energy Inc. (D:NYSE)

Dominion Energy investuje, aby sa stala významným hráčom na trhu s obnoviteľnou energiou. A práve dostala 10 miliárd dolárov od Berkshire Hathaway od Warrena Buffetta (NYSE: BRK: A, BRK: B), aby jej pomohli s týmto úsilím. Spoločnosť spolupracuje so spoločnosťou Smithfield Foods na opätovnom použití metánového plynu emitovaného ošípanými z jeho priemyselných fariem.

Dominion pracuje na tom, aby našla spôsob, ako napraviť hnoj ošípaných. To je odvážny plán. V nasledujúcom desaťročí Dominion plánuje investovať 650 miliónov dolárov do projektov v oblasti zemného plynu pochádzajúcich z poľnohospodárstva. Spoločnosť to plánuje čiastočne zaplatiť sumou 10 miliárd dolárov (4 miliardy dolárov v hotovosti a 6 miliárd dolárov v predpokladanom dlhu), ktoré Berkshire dáva Dominion za 7 700 míľ plynovodov.

Dominion je jednou z najväčších spoločností na východnom pobreží, ktorá má trhový strop tesne pod 62 miliárd dolárov.

Akcia D klesá približne 10% ročne. Má však štedrú a pevnú dividendu 5,11%.

päťročný graf American Electric Power, zdroj: GOOGLE

American Electric Power (AEP:NYSE)

Pokiaľ ide o utility akcie, väčšie sú zvyčajne lepšie. A to je jeden z najlepších dôvodov na kúpu American Electric Power. Spoločnosť obsluhuje päť miliónov zákazníkov v jedenástich štátoch.

American Electric Power získava väčšinu svojich príjmov z hlavnej činnosti – výroby energie. AEP však naďalej hľadá spôsoby, ako sa prispôsobiť meniacemu sa trendu v odvetví. Napríklad spoločnosť znižuje svoju závislosť od uhlia.

Podobne ako mnoho verejných služieb aj AEP vyvíja cielené úsilie o zvýšenie svojej základne obnoviteľnej energie – od roku 2005 viac ako strojnásobila svoju obnoviteľnú základňu.

Akcie AEP klesajú takmer 10% ročne, ale takmer 5% za posledný mesiac. Akcia v súčasnosti vykazuje dividendový výnos 3,27%. Aj keď nie je taká veľká ako iné utility akcie, je na vzostupe. A v každom prípade, keď ju porovnáte s 10-ročným výnosom štátnej pokladnice, investori sa veľmi nemajú na čo sťažovať.

Je to najmä prípad, keď spoločnosť zvýšila svoju dividendu v každom z posledných šiestich rokov. V tom čase sa dividenda zvýšila o 100%.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár