6 utilít na kúpu kvôli dividende a stabilite

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Verejné služby

Tretia časť

Akcie utilít patria medzi najdefenzívnejšie akcie. Jedným z dôvodov je to, že verejnoprospešné spoločnosti sú vysoko regulované, takže majú obmedzenú cenovú politiku. To znamená, že nie sú pripravené na veľké zisky a napriek pandémii (možno aj kvôli nej) veľa investorov hľadalo rastové akcie.

S očakávanou volatilitou trhu však bude nová normálna situácia asi až po voľbách, a teda je načase, aby investori prehodnotili utility akcie. Viac analytikov sa obáva, že hrozí ďalší pokles trhu.

Laura Gonzalezová, Ph.D., docentka na kalifornskej štátnej univerzite v Long Beach opísala niektoré z vlastností, vďaka ktorým majú verejné služby vynikajúce akcie na nákup, keď je trh v útlme:

„Úžitkové akcie sa počas recesií stanú obzvlášť atraktívnymi, pretože ťažia zo stáleho dopytu po základných produktoch a službách. Aj keď sú silne regulované a niektoré pôsobia na vysoko konkurenčných trhoch, mnohé ponúkajú dobré dividendy.“

Takže ak je rast tým, čo sledujete, určite existujú lepšie možnosti. Dôvodom, prečo by vás mali tieto akcie upútať, je spôsob, akým zabezpečujú stabilitu na nestabilných trhoch.

Tu je šesť úžitkových akcií, ktoré môžu poskytnúť spoľahlivý príjem a možno aj malý rast:

  • NextEra Energy (NYSE: NEE)
  • Duke Energy (NYSE: DUK)
  • Dominion Energy (NYSE: D)
  • American Electric Power (NYSE: AEP)
  • American Water Works (NYSE: AWK)
  • Brookfield Infrastructure Partners (NYSE: BIP)

Zatiaľ čo mnoho investorov prenasleduje rast, pretrvávajúca neistota na trhu môže spôsobiť, že je potrebné pozrieť sa aj na tieto utility akcie z dôvodu ich hodnoty.

päťročný graf American Water Works, zdroj: GOOGLE

American Water Works (AWK:NYSE)

American Water Works je jednou z utility akcií, ktorá je skutočne pozitívna tento rok. Akcie AWK vzrástli takmer o 10% a od marca narástli o viac ako 30%. A je tu dobrý dôvod na prudký nárast. American Water Works je jednou z najväčších vodárenských spoločností na svete. A voda sa stáva stále najdôležitejšou komoditou.

American Water Works poskytuje služby týkajúce sa pitnej vody a odpadových vôd 1 600 komunitám v Spojených štátoch a častiach Kanady, vďaka čomu sú najväčšou a najrozmanitejšou verejne obchodovanou vodárenskou spoločnosťou. Spoločnosť však momentálne pôsobí iba v 16 štátoch, takže existuje veľká príležitosť na expanziu.

Jedna z dcérskych spoločností AWK, West Virginia American, nedávno podala žiadosť, ktorou požiadala o schválenie plánu výmeny infraštruktúry. Pomôže to znížiť dlhodobé náklady zákazníkov a zvýšiť spoľahlivosť.

AWK predstavuje dlhodobý potenciál rastu dividendy, ktorá je v súčasnosti nižšia ako 2%. Je na vás, aby ste sa rozhodli. Akcie AWK však s dominantnou stopou v tejto vysoko fragmentovanej kategórii vyzerajú ako solídna investícia.

päťročný graf Brookfield Infrastructure Partners, zdroj: GOOGLE

Brookfield Infrastructure Partners (BIP:NYSE)

Poslednou je spoločnosť Brookfield Infrastructure Partners. Infraštruktúra je vždy dobrou investíciou na volatilných trhoch. Brookfield je jednou z najlepších dostupných infraštruktúrnych akcií. Spoločnosť má rozmanité portfólio v oblasti infraštruktúry vrátane regulovaných inžinierskych sietí, prepravy, energie a dátovej infraštruktúry. Majetok spoločnosti siaha od bunkových veží cez dátové centrá až po železnice a prístavy.

Spoločnosť má navyše „tradičné“ prvky infraštruktúry, ako sú plynovody na zemný plyn a elektrické prenosové vedenia.

Táto kombinácia tradičných podnikov poskytujúcich verejné služby a podnikov, ktoré konajú ako verejné služby, vytvára predvídateľný peňažný tok. V skutočnosti je takmer 95% hotovostného toku spoločnosti Brookfield regulovaného alebo zmluvne dohodnutého. A spoločnosť sa usiluje rásť prostredníctvom akvizícií, ktoré by mali priniesť ďalšie zisky.

Akcie BIP klesli v roku 2020 takmer o 5%, ale stúpli takmer o 70% z minimálnych marcových miním. Spoločnosť tiež vypláca spoľahlivú dividendu so súčasným výnosom 4,64%, a to napriek májovému zníženiu.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár