6 utilít na kúpu kvôli dividende a stabilite

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Verejné služby

Prvá časť

Akcie utilít patria medzi najdefenzívnejšie akcie. Jedným z dôvodov je to, že verejnoprospešné spoločnosti sú vysoko regulované, takže majú obmedzenú cenovú politiku. To znamená, že nie sú pripravené na veľké zisky a napriek pandémii (možno aj kvôli nej) veľa investorov hľadalo rastové akcie.

S očakávanou volatilitou trhu však bude nová normálna situácia asi až po voľbách, a teda je načase, aby investori prehodnotili utility akcie. Viac analytikov sa obáva, že hrozí ďalší pokles trhu.

Laura Gonzalezová, Ph.D., docentka na kalifornskej štátnej univerzite v Long Beach opísala niektoré z vlastností, vďaka ktorým majú verejné služby vynikajúce akcie na nákup, keď je trh v útlme:

„Úžitkové akcie sa počas recesií stanú obzvlášť atraktívnymi, pretože ťažia zo stáleho dopytu po základných produktoch a službách. Aj keď sú silne regulované a niektoré pôsobia na vysoko konkurenčných trhoch, mnohé ponúkajú dobré dividendy.“

Takže ak je rast tým, čo sledujete, určite existujú lepšie možnosti. Dôvodom, prečo by vás mali tieto akcie upútať, je spôsob, akým zabezpečujú stabilitu na nestabilných trhoch.

Tu je šesť úžitkových akcií, ktoré môžu poskytnúť spoľahlivý príjem a možno aj malý rast:

  • NextEra Energy (NYSE: NEE)
  • Duke Energy (NYSE: DUK)
  • Dominion Energy (NYSE: D)
  • American Electric Power (NYSE: AEP)
  • American Water Works (NYSE: AWK)
  • Brookfield Infrastructure Partners (NYSE: BIP)

Zatiaľ čo mnoho investorov prenasleduje rast, pretrvávajúca neistota na trhu môže spôsobiť, že je potrebné pozrieť sa aj na tieto utility akcie z dôvodu ich hodnoty.

päťročný graf NextEra Energy, zdroj: GOOGLE

NextEra Energy (NEE:NYSE)

Keď sa pozriete na akcie utilít, najrozumnejšou investíciou sú spoločnosti, ktoré generujú príjmy z obnoviteľnej energie, ako aj tradičné úžitkové služby. A to je pôvab NextEra Energy.

Ak budeme vychádzať len z trhovej kapitalizácie, tak je najväčšou elektrickou spoločnosťou v USA. Jedným z dôvodov sú dve odlišné obchodné jednotky spoločnosti. Prvá jednotka funguje ako tradičná utilita Florida Power & Light. Verejné služby južnej Floridy sú naďalej jednou z najrýchlejšie rastúcich populačných centier v krajine.

Vo všeobecnosti sa však investori nadchnú skôr nad NextEra Energy Resources, čo je dcérska spoločnosť, ktorá stavia a prevádzkuje solárnu energiu a veterné farmy. NextEra Energy Resources predstavuje takmer 50% celkového podnikania spoločnosti. A ďalšie štáty začínajú nariaďovať, aby väčšia časť ich moci pochádzala z obnoviteľných zdrojov.

Akcie NEE v roku 2020 rástli niečo menej ako 10% a pomer P / E je na úrovni 36,20. To je v súlade s pozíciou spoločnosti NextEra ako lídra v tomto odvetví. Dividendový výnos je v súčasnosti okolo 2,15%, ale toto je príklad, keď je výnos klamlivá metrika. Akcie zvyšujú svoju dividendu každý rok za posledných 26 rokov, čím ju zaraďujú do kategórie elitných dividendových aristokratov.

päťročný graf Duke Energy, zdroj: GOOGLE

Duke Energy (DUK:NYSE)

Táto spoločnosť neoslní investorov, ktorí hľadajú rast. Akcie DUK v roku 2020 padli asi o 10%. Avšak Duke vypláca spoľahlivú dividendu, ktorú spoločnosť zvýšila 15 po sebe nasledujúcich rokov.

Duke Energy je predovšetkým tradičná verejnoprospešná spoločnosť. To znamená, že väčšina príjmov pochádza z „tradičného“ elektrického a zemného plynu. Ide však o vysoko regulované odvetvia. To znamená, že spoločnosť má hornú hranicu sadzieb, ktoré môže účtovať, a preto aj hornú hranicu rastu.

V roku 2017 Duke iniciovala 10-ročný plán investovania 42 miliárd dolárov na zlepšenie svojej elektrickej rozvodnej siete a infraštruktúry zemného plynu. Môže ísť o krátkodobé negatívum z pridávania dlhu do jej súvahy, ktorá vedie k dlhodobému zisku vo forme investícií, ktoré podporia rast výnosov. Navyše, Duke plánuje využiť niektoré z týchto investícií na podporu svojho podnikania v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.

Primárnymi trhmi spoločnosti Duke Energy sú Stredná Florida a Karolina, z ktorých oba vykazujú silný trvalý rast zákazníkov.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár