7 akcií Berkshire Hathaway, ktoré si môžete kúpiť, ak chcete byť ako Warren Buffet

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Priemysel Telekomunikácie

Druhá časť

Rok 2022 bol doteraz náročným obdobím na investovanie. Obavy z očakávaného zvýšenia úrokových sadzieb vytvorili tlak na akcie. Nedávno geopolitika viedla k ďalšej nestálosti. S týmto a koncom nekontrolovaného býčieho trhu v rokoch 2020-2021 môže byť ten správny čas zvážiť pridanie ďalších akcií Warrena Buffetta do vášho portfólia.

Warren Buffett, „veštec z Omahy“, vybudoval za deväť desaťročí investovania majetok v hodnote 113,6 miliardy dolárov. To je po dobrých aj zlých časoch. Vysoká inflácia a nízka inflácia. Vojna a mier. Jeho investičný štýl odkedy začal investovať v mladosti sa rôzne vyvíjal. Jeho zameranie na hodnotu, nie módne trendy a na vysokokvalitné akcie, umožnilo získať akciám v jeho firme Berkshire Hathaway (NYSE:BRK-A, BRK-B) – od roku 1965 až 18,3% ročne.

Ak chcete investovať ako Warren, technicky všetko, čo musíte urobiť, je kúpiť buď BRK-A alebo BRK-B (s najväčšou pravdepodobnosťou BRK-B, pretože akcie BRK-A nikdy neboli rozriedené ). Ale ak máte záujem o nákup len verejne obchodovateľných cenných papierov, ktoré má Berkshire vo svojom portfóliu, a nie o vlastníctvo Berkshire, môžete to urobiť tiež.

Spomedzi mnohých akcií v držbe Berkshire môže byť týchto sedem akcií práve pre vás. Tento zoznam je zmesou blue-chip akcií, hodnotových hier a dokonca aj toho, čo sa na prvý pohľad nezdá byť niečím, čo by ste nazvali akciami Warrena Buffetta:

  • Apple (NASDAQ:AAPL)
  • Bank of New York Mellon (NYSE:BK)
  • DaVita (NYSE:DVA)
  • General Motors (NYSE:GM)
  • Nu Holdings (NYSE:NU)
  • U.S. Bancorp (NYSE:USB)
  • Verizon (NYSE:VZ)

päťročný graf General Motors, zdroj: GOOGLE

General Motors (GM)

„Nikdy nevsádzajte proti Amerike“ je jedno z mnohých zásad, ktoré Buffett z času na čas rád hovorí. Ale pre Buffetta to nie je len niečo optimistické a vlastenecké. Berkshire vlastní mnoho prevádzkových podnikov v mnohých odvetviach, ktoré pomáhajú tvoriť chrbticu ekonomiky USA.

Okrem toho Buffett rád investuje do osvedčených amerických priemyselných titánov, ak sú vhodné podmienky. Jedným z príkladov je jeho investícia do akcií GM. Aj keď znížil svoju pozíciu v automobilke, k 31. decembru jeho firma stále vlastní 60 miliónov akcií a teda približne 4,15% nesplatených akcií.

Rovnako ako to, čo sa stalo s Fordom (NYSE:F), aj General Motors mal v minulom roku kombináciu zlých a dobrých správ. Globálna čipová kríza zasiahla automobilovú výrobu. Zároveň však postupuje v súlade s vlastnými plánmi na zvýšenie podielu elektrických vozidiel (EV) na jej produktovom mixe.

Ešte lepšie je, že na rozdiel od Fordu, ktorý už vyletel nahor na základe svojho počiatočného úspechu, keď sa priklonil k EV, GM sa len zahrieva. Zrýchlenie výroby elektromobilov v tomto roku, úspech v tejto oblasti a zmiernenie nedostatku čipov by mohli pomôcť zvýšiť ceny akcií.

päťročný graf Nu Holdings, zdroj: GOOGLE

Nu Holdings (NU)

Po diskusii o niekoľkých známejších akciách Warrena Buffetta sa pozrime na jednu, ktorá je viac pod radarom, a na novší prírastok do portfólia – brazílsku neobanku Nu Holdings. Berkshire investovala ďalšiu 1 miliardu dolárov do jej akcií.

Fin-tech firma, ktorá je priateľská ku kryptomenám, sa môže zdať ako zvláštna investícia pre Warrena Buffetta. Nie je to však prvýkrát, čo spoločnosť Berkshire investovala do fin-tech spoločnosti so sídlom v Brazílii. Platobná spoločnosť StoneCo (NASDAQ:STNE) je ďalším podielom v portfóliu, aj keď sa mu príliš nedarí.

Takže, keďže posledný nájazd veštca z Omahy bol tak trochu krach, prečo investovať spolu s ním na tento druhý pokus? Áno, Nubank čelí podobným makrovetrom ako StoneCo. Napriek tomu, spoločnosť Nu má veľký potenciál vybudovať si obrovskú zákaznícku základňu v Latinskej Amerike so zameraním na poskytovanie finančných služieb pre nebankové subjekty.

Okrem toho, strojnásobením akcií NU, Buffett robí to, čo bol pre neho úspešný krok za posledných niekoľko desaťročí – ide proti prúdu. Keďže fin- tech teraz hrá v neprospech a ťažké ekonomické podmienky v Latinskej Amerike odstrašujú investorov so sídlom v USA, teraz (keďže sa obchoduje za niečo menej ako 10 dolárov na akciu) môže byť správny čas na kúpu.

Dividendový výnos: 3,62%

päťročný graf US Bancorp, zdroj: GOOGLE

U.S. Bancorp (USB)

Rovnako ako AXP, KO a ďalšie, aj pozícia Berkshire v USB je taká, ktorú si drží desiatky rokov. Banka so sídlom v Minneapolise v Minnesote je jednou z najväčších v krajine. Prevádzkuje viac ako 2 400 pobočiek na stredozápade a západe Spojených štátov amerických.

Rovnako ako ostatné bankové podiely Buffetta, rastúce úrokové sadzby sú dobrým znamením pre U.S. Bancorp. Keď sa sadzby „vrátia do normálu“, zvýši sa aj jej čistý úrokový príjem. To však nie je jediný dôvod, prečo je to jedna z akcií Warrena Buffetta na nákup. K jeho postupnému posunu k vyšším cenám by mohli pomôcť aj ďalšie faktory.

Plánovaná akvizícia Union Bank od jej súčasnej materskej spoločnosti Mitsubishi UFJ Financial Group (NYSE:MUFG) má veľkú šancu na zvýšenie zisku. Môže mať schopnosť robiť aj iné oportunistické fúzie a akvizície.

K tomu všetkému má v súčasnosti aj dividendový výnos 3,25%. Táto výplata vzrástla za posledných päť rokov v priemere o 11,4%, s jedenástimi po sebe idúcimi rokmi rastu dividend. Dnes sa obchoduje za približne 57 dolárov na akciu, čiže to nie je akcia, na ktorej „zbohatnete“. Ak sa však zameriavate na solídne a stabilné výnosy, je potrebné zvážiť akcie USB.

Dividendový výnos: 5%

päťročný graf Verizon, zdroj: GOOGLE

Verizon (VZ)

Vlastnenie akcií v hodnote približne 8,5 miliardy dolárov, sú akcie VZ ďalšou z najväčších akcií Berkshire. Nie je to akcia, ktorú by ste si mali kúpiť, ak sa zameriavate na rast.

Hoci je lacná, na základe 10-násobného pomeru ceny k zisku (P/E) môže byť nárast z viacnásobnej expanzie obmedzený a to aj napriek tomu, že sa nálada na trhu zlepší (povedzme z úspechu prameniaceho zo zavádzania 5G).

Ale ak vysoké zhodnotenie ceny nie je vaším hlavným cieľom? Môže to byť ďalší skvelý doplnok do vášho portfólia. Po prvé, ide o akcie s vysokým výnosom. Jeho forwardový výnos sa dnes pohybuje okolo 5 %. Aj keď v posledných rokoch len mierne zvýšil svoju dividendu s výplatným pomerom 46,94%, môže mať priestor na jej ďalšie zvýšenie. Keď jej kapitálové výdavky začnú klesať, spoločnosť bude mať k dispozícii viac prostriedkov na vyššie dividendy.

Spolu s príťažlivosťou ako dividendová akcia je potrebné poznamenať, že VZ je tiež akcia s nízkou volatilitou. Ak sa trh bude naďalej divoko hojdať, môže to byť miesto s nižším rizikom na investovanie časti vášho investičného kapitálu, pretože trh reaguje na všeobecné zmeny/výzvy.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár