7 akcií na nákup, aby ste čo najviac využili stimuly

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Financie Telekomunikácie

Prvá časť

Širšie trhy rástli, čiastočne kvôli pravdepodobnosti ďalšieho balíka fiškálnych stimulov v USA. Pre veľký počet Američanov by mohla byť výška stimulu od štátu v hodnote 1 400 dolárov. Takže tí, ktorí sú schopní pridať tieto peniaze do svojich dlhodobých portfólií, už skúmajú akcie na nákup. Dnešný článok ako taký predstavuje sedem akcií na nákup, aby ste čo najviac využili tieto stimuly.

Posledný výskum, ktorý uskutočnili David Chambers, Elroy Dimson a Charikleia Kaffe z Cambridgeskej univerzity, zdôrazňuje nasledujúce:

„V každej krajine, v ktorej existuje nepretržitý časový rad údajov o cenách a dividendách, bežné akcie priniesli značný dlhodobý skutočný výnos a ukázali sa ako najvýkonnejšia trieda aktív za posledných 120 rokov.“

Inými slovami, investorom typu buy-and-hold je pravdepodobné, že budú mať úžitok z investovania svojich úspor do akcií. Preto pre tých, ktorí si to môžu dovoliť, môže byť investícia stimulu skvelým spôsobom, ako ju využiť.

Zaujíma vás, ktoré akcie by ste si mali kúpiť z dlhodobého hľadiska? V prvom rade, podniky so silnými opakujúcimi sa príjmami sú väčšinou dobré investície. Spoločnosti, ktoré môžu inovovať a riešiť medzery na trhu, by navyše mali byť “na radare” každého investora. Nakoniec je vždy na mieste pozrieť sa na minulých víťazov a zvážiť kúpu ich dipov.

Všetko základné už bolo povedané, tu je sedem akcií, ktoré je vhodné kúpiť v ďalšom kole stimulov:

  • ARK Innovation ETF (NYSEARCA: ARKK)
  • AT&T (NYSE: T)
  • Bank of America (NYSE: BAC)
  • Facebook (NASDAQ: FB)
  • Starbucks (NASDAQ: SBUX)
  • Qualcomm (NASDAQ: QCOM)
  • VanEck Vectors Gold Miners ETF (NYSEARCA: GDX)

*stimuly = občania v usa dostali od vlády usa finančný stimul vo výške 1 400 dolárov na občana, ako “pomoc v pandémii”  

päťročný graf ARK Innovation ETF, zdroj: GOOGLE

ARK Innovation ETF (ARKK)

Rozsah 52 týždňov: 33 dolárov – 159,69 dolárov
Zmena ceny za rok: navýšenie 171,2%
Dividendový výnos: 1,31%
Pomer výdavkov: 0,75%

ARK Innovation (ETF) je aktívne spravovaný fond a investuje do spoločností, ktoré budú pravdepodobne inovátormi. Napríklad tieto firmy môžu zavádzať nový, technologicky zabezpečený produkt alebo službu, ktoré by mohli posunúť trh.

Fond, ktorý má 55 podielov, začal obchodovať v októbri 2014. Čisté aktíva sa pohybujú okolo 17,7 miliárd dolárov. Medzi alokácie patrí odvetvie zdravotníctva (31,5%), technológií (21,4%) a komunikácie (24,4%). A čo viac, desať najlepších podielov ETF predstavuje takmer 45% celkových čistých aktív.

Medzi popredné podiely vo fonde patria elektrické vozidlá Tesla (NASDAQ: TSLA), operátor streamovacej platformy Roku (NASDAQ: ROKU) a poskytovateľ služieb virtuálnej zdravotnej starostlivosti Teladoc Health (NYSE: TDOC). Fond tiež investuje do niekoľkých genomických spoločností, ako sú Crispr Therapeutics (NASDAQ: CRSP) a Invitae (NYSE: NVTA).

Zatiaľ v tomto roku ARKK stúplo o 27,7%, čo je pozoruhodný výkon po solídnych ziskoch v roku 2020. Žijeme v ére technológií a inovácií a tento ETF ponúka dobrý “kôš” takýchto spoločností. Preto môžu dlhodobí investori považovať akékoľvek poklesy ceny za príležitosť nakúpiť akcie ARKK.

Dividendový výnos: 7,2%

päťročný graf AT&T, zdroj: GOOGLE

AT&T (T:NYSE)

Rozsah 52 týždňov: 26,08 dolárov – 38,68 dolárov
Zmena ceny za rok: zníženie o 24,4%
Dividendový výnos: 7,22%

AT&T pôsobí v oblasti telekomunikácií, médií a technológií a sídli v texaskom Dallase. Jej segmenty zahŕňajú AT&T Communications, WarnerMedia a AT&T Latin America.

Finančné výsledky spoločnosti zverejnené 27. januára vykázali za štvrtý štvrťrok, tržby 45,7 miliárd dolárov, čo je medziročný pokles o 2,3%. Okrem toho bol upravený zisk na akciu (EPS) vo výške 75 centov za štvrťrok, medziročne to je o 15,7% menej. Voľný hotovostný tok však dosiahol 7,7 miliárd dolárov. Generálny riaditeľ John Stankey uviedol nasledovné:

„Rok sme ukončili silným tempom v našich trhových oblastiach širokopásmového pripojenia a softvérovej zábavy. […] A vydanie Wonder Woman 1984 pomohlo našim domácim HBO Max a HBO získať viac ako 41 miliónov predplatiteľov, čo je o dva roky skôr, ako bola naša pôvodná predpoveď. “

Forwardové pomery cena-zisk a cena-predaj pre spoločnosť sú 9,19 a 1,18. Netreba dodávať, že spoločnosť AT&T nemala dobrý rok 2020. Jej vysoké zadĺženie bolo brzdou výkonu. Býci však poznamenávajú, že jej úrovne ocenenia sú atraktívne a dividendový výnos predstavuje viac ako 7%. Veríme teda, že dlhodobí investori by mohli zvážiť použitie svojich stimulov na nákup akcií T okolo týchto úrovní. 

Dividendový výnos: 2,1%

päťročný graf Bank of America, zdroj: GOOGLE

Bank of America (BAC:NYSE)

52-týždňový rozsah: 17,95 dolárov – 35,08 dolárov
Zmena ceny za rok: zníženie o 2,31%
Dividendový výnos: 2,1%

Ďalej na tomto zozname akcií, ktoré môžete kúpiť pomocou stimulov, je Bank of America. Spoločnosť BAC so sídlom v Charlotte v Severnej Karolíne je jednou z popredných finančných inštitúcií v USA a „obsluhuje” približne 66 miliónov klientov z radov spotrebiteľov a malých firiem.

Podľa nedávnych finančných výsledkov spoločnosti boli tržby za štvrtý kvartál vo výške 20,1 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný pokles o 10%. Čistý príjem sa tiež medziročne znížil o 21,4% na 5,5 miliárd dolárov. Zriedený EPS bol 59 centov, čo je pokles o 20,3%. Avšak momentálne má BAC hotovosť a ekvivalenty 380,4 miliárd dolárov, čo je medziročne o 177% viac. V správe spoločnosti CEO Brian Moynihan poznamenal:

„V roku 2020 sme zarobili takmer 18 miliárd dolárov a dosiahli sme niekoľko kľúčových strategických cieľov: získanie podielu na trhu v oblasti vkladov, rozšírenie nášho digitálneho vedenia a pridanie tisícov klientov v oblasti správy majetku […] získali sme podiel na trhu v investičnom bankovníctve a podporili sme klientov likviditou a vynikajúcim vykonávaním obchodu.“

Pomery forwardových cien a výnosov akcií BAC sú 13,89 a  3,4. Rovnako ako AT&T mala aj Bank of America ťažký rok. Nižšie úrokové sadzby ovplyvnili jej čistý úrokový výnos. Spoločnosť navyše musela vytvoriť rezervy na zlé úvery, najmä kvôli nedávnemu zvýšeniu nezamestnanosti.

Cena akcií BAC napriek tomu zostala celkovo odolná, čiastočne preto, že jej operácie sú dobre diverzifikované. Napríklad príjmy z operácií investičných bánk boli značné. Veríme teda, že táto banka začne v budúcich štvrťrokoch vytvárať hodnotu pre akcionárov. Zatiaľ si môžete vychutnať jej šťavnatý dividendový výnos.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 


Ohodnoť článok

Pridaj komentár