7 akcií do dôchodku

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Spotrebiteľský sektor

Prvá časť

Starým pravidlom pre alokáciu fondov do akcií je odpočítanie vášho veku od 100 . Napríklad osoba, ktorá má 60 rokov, môže mať pravdepodobne 40% svojich hotovostných prostriedkov investovaných do akcií. Veľa však závisí od schopnosti investora podstúpiť riziko. Investície do dôchodkových akcií by sa mali vo veľkej miere sústrediť na spoločnosti v rozvinutom priemysle so stabilnými hotovostnými tokmi.

Pri výbere akcií pre dôchodkové portfólio boli použité nasledujúce kritériá.

Akcia by mala mať beta menšiu ako jedna. Akcie na trhu s vysokou verziou beta môžu poskytovať vyššiu návratnosť, keď sú trhy na vzostupe. Zachovanie kapitálu je však kľúčom k investíciám do dôchodku a akcie s nízkou beta verziou ho chránia.

Spoločnosť by mala mať viacročnú históriu dividend a základy súvahy by mali byť silné. Dobré dôchodkové portfólio je také, ktoré poskytuje investorom stabilné peňažné toky. V prostredí s nízkou úrokovou sadzbou má zmysel nakupovať akcie, ktoré majú výhodný dividendový výnos.

Zamerali sme sa tiež na vysoko kvalitné akcie, ktoré majú silné základy, ale v poslednom roku boli slabo výkonné. Expozícia týchto akcií prinesie investorom okrem dividendových výnosov aj potenciálne kapitálové zisky.

Celkovo by sa mali investície do dôchodku zamerať na zachovanie kapitálu a výnosov, ktoré prekonávajú infláciu.

Poďme diskutovať o siedmich akciách, ktoré boli preverené a zaslúžia si miesto v dôchodkovom portfóliu.

  • Costco Wholesale (NASDAQ:COST)
  • Lockheed Martin (NYSE:LMT)
  • Johnson & Johnson (NYSE:JNJ)
  • Walmart (NYSE:WMT)
  • Procter & Gamble (NYSE:PG)
  • AstraZeneca PLC (NASDAQ:AZN)
  • PepsiCo (NASDAQ:PEP)

Dividendový výnos: 0,85%

päťročný graf Costco Wholesale, zdroj: GOOGLE

Costco Wholesale (COST:NASDAQ)

Costco je na súčasnej úrovni atraktívna a stojí za to si ju kúpiť pre investície do dôchodku. Za posledný rok sa cena COST posunula vyššie o viac ako 5%. Avšak ročná dividenda vo výške 2,80 dolárov a nízka beta vo výške 0,65 robia akciu perfektnou pre dôchodkové portfólio.

Z obchodného hľadiska spoločnosť Costco poskytuje silné čísla. Za prvý štvrťrok 2021 spoločnosť vykázala rast tržieb o 16,9% . Ďalej za január 2021 medziročný rast predaja predstavoval 17,9% . So silnou finančnou výkonnosťou sa akcie COSTC budú pravdepodobne pohybovať vyššie (zo súčasnej úrovne).

Za zmienku tiež stojí, že rast tržieb spoločnosti v oblasti elektronického obchodu za 1. štvrťrok 2021 bol 86,4%. Keď si spoločnosť vybuduje silnú online pozíciu, je pravdepodobné, že zostane konkurencie-schopná. Spoločnosť je prítomná online v ôsmich krajinách.

Z pohľadu hotovostných tokov má Costco 107 miliónov držiteľov kariet a v súčasnosti zarábajú členské príspevky cca 3,5 miliárd dolárov . S mierou globálneho obnovenia 88% je spoločnosť v dobrej pozícii pre silné peňažné toky.

Costco má silné zastúpenie v USA a Kanade. Spoločnosť však vstupuje na nové trhy, medzi ktoré patrí Čína a Francúzsko. Ak rast v Číne získa na sile, je pravdepodobné, že vrcholový rast spoločnosti a rast členských poplatkov zostanú ešte silnejšie.

Celkovo je podnikanie spoločnosti Costco relatívne imúnne voči ekonomickým výkyvom a spoločnosť má silné peňažné toky. Dividendy sa budú pravdepodobne každoročne zvyšovať. Vďaka týmto faktorom sú COST akcie medzi top menami, ktoré je potrebné zvážiť pri investovaní do dôchodku.

Dividendový výnos: 2,76%

päťročný graf Lockheed Martin, zdroj: GOOGLE

Lockheed Martin (LMT:NYSE)

S ročnou výplatou dividend 10,40 dolárov na akciu a atraktívnym dividendovým výnosom 3,1% je Lockheed Martin zaujímavou voľbou pre dôchodkové portfólio. Akcie LMT majú tiež nízku beta 0,94. Okrem týchto faktorov sa akcie obchodujú s konečným pomerom ceny a výnosov 13,8. Pri trvalom finančnom raste sú akcie podhodnotené.

Lockheed Martin, ktorý je v sektore obrany, je tiež imúnny voči ekonomickým šokom. Tento bod je zdôraznený skutočnosťou, že počet nevybavených objednávok spoločnosti sa medziročne naďalej zvyšoval. Spoločnosť uzavrela fiškálny rok 2020 s rekordným nevybaveným objemom 147 miliárd dolárov , čo poskytuje zreteľnú viditeľnosť výnosov.

Krátkodobým faktorom pre spoločnosť je rozšírenie kontroly regulačnými orgánmi ohľadom navrhovanej akvizície spoločnosti Aerojet Rocketdyne (NYSE: AJRD). Ani v najhoršom scenári však nevidno výrazný pokles zo súčasnej úrovne. 

Pokiaľ ide o finančné prostriedky, spoločnosť oznámila prevádzkový hotovostný tok vo výške 8,2 miliárd dolárov za rozpočtový rok 2020. Silný OCF umožnil spoločnosti vrátiť akcionárom 3,9 miliárd dolárov vo forme dividend a spätného odkúpenia akcií. Vzhľadom na nevybavené objednávky bude vytváranie hodnoty pravdepodobne pokračovať.

Je dôležité si uvedomiť, že spojenci NATO sa zameriavajú na 2% GDP výdavkov na obranu . Väčšina krajín nedosahuje tieto cieľové výdavky. To znamená vyššie výdavky na obranu v najbližších niekoľkých rokoch, čo je pre Lockheed Martin dobrá správa.

Akcie LMT patria celkovo k najlepším akciám, ktoré je potrebné zvážiť pri investovaní do dôchodku. Okrem výplaty prospešných dividend sa očakávajú významné kapitálové zisky zo súčasnej úrovne.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár