7 akcií predávaných so zľavou

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Technológie

Prvá časť

V dnešnej dobe nie je veľmi populárne zamerať sa na podhodnotené akcie – teda na prístup založený na takzvanom hodnotovom investovaní. Namiesto toho je záujem založený väčšinou na obratoch.

Takýto prístup je z väčšej časti jednoducho…šialený! Fenomén investorov Redditu zobral Wall Street útokom – a dokonca ohrozil stabilitu hedžových fondov za miliardy dolárov.

Títo investori sa zamerali na akcie so silným “shortom”. Výsledkom je obrovský nárast ceny spoločností ako GameStop (NYSE: GME), AMC Entertainment Holdings (NYSE: AMC), Koss (NASDAQ: KOSS) a BlackBerry (NYSE: BB).

Ale kedykoľvek dôjde k tejto úrovni špekulácií, je pravdepodobné, že trhy dosiahnu vrchol. A ak to tak je tentoraz, možno sa budú chcieť investori pozrieť na niečo hodnotnejšie.

Takže, ktoré vyzerajú práve teraz zaujímavo? Pozrime sa teda na týchto sedem známych mien:

  • IBM (NYSE: IBM)
  • Morgan Stanley (NYSE: MS)
  • Oracle (NYSE: ORCL)
  • Ameriprise Financial (NYSE: AMP)
  • Cisco Systems (NASDAQ: CSCO)
  • Verizon Communications (NYSE: VZ)
  • Lockheed Martin (NYSE: LMT)

Dividendový výnos: 5%

päťročný graf IBM, zdroj: GOOGLE

IBM (IBM:NYSE)

V posledných rokoch došlo k výrazným ziskom u spoločností s klasickou technológiou, ako sú Apple (NASDAQ: AAPL), Microsoft (NASDAQ: MSFT) a Adobe (NASDAQ: ADBE). Niektoré však zostali pozadu. Jedným z nich je IBM.

Akcie spoločnosti IBM sa vo februári 2017 dotkli maxima 180 dolárov a počas uplynulých štyroch rokov neboli veľmi blízko tomuto číslu. Akcie sa obchodujú za menej ako 120 dolárov za kus, čo zvyšuje súčasnú trhovú kapitalizáciu na zhruba 106 miliárd dolárov.

Hlavný dôvod? Je to naozaj jednoduché – výnosy klesali. Posledná správa o príjmoch bola v skutočnosti ďalším prípadom, keď tržby poklesli o 6% na 20,4 miliárd dolárov.

Z tohto hľadiska – prečo by to mohol byť dobrý nápad pre investorov zvážiť akcie IBM? Existuje niekoľko dôvodov. Najskôr plánuje spoločnosť IBM vyčleniť svoje podnikanie v oblasti služieb spravovanej infraštruktúry, čo by malo pomôcť pri zefektívnení prevádzky. Ďalej spoločnosť realizuje odvážne akvizície – napríklad pre Red Hat – s cieľom oživiť svoju technologickú produktovú radu.

Potom existuje možnosť výskumu a vývoja. Spoločnosť intenzívne investuje do kľúčových oblastí, ako je umelá inteligencia (AI), hybridný cloud a kvantové výpočty.

Pokiaľ ide o akcie IBM, tie sa predávajú za rozumné ocenenie. Forwardový pomer cena / zisk je 10,8x. Dividendový výnos je tiež 5,43%, čo je jeden z najvyšších v technologickom priemysle.

Dividendový výnos: 1,77%

päťročný graf Morgan Stanley, zdroj: GOOGLE

Morgan Stanley (MS:NYSE)

Od konca októbra je Morgan Stanley v rally režime. Akcie narástli z 48 na 68 dolárov.

Akcie MS sa zatiaľ stále obchodujú so zľavou. Zvážte, že forwardový pomer cena / zisk je iba asi 12,08x.

Je to odôvodnené vzhľadom na potenciálne príležitosti na rast. Vďaka úrokovým sadzbám na najnižšej úrovni a vzrastajúcemu trhu s IPO a SPAC (spoločnosti na špeciálne účely) je prostredie celkom priaznivé.

Počas posledného štvrťroka výnosy vyskočili o 51% na 3,39 miliárd dolárov, teda 1,81 dolára na akciu, a výnosy vzrástli o 26% na 13,64 miliárd dolárov.

Najväčším svetlým bodom bola divízia investičného bankovníctva. Výnosy prudko vzrástli o 46% na 2,30 miliárd dolárov. Asi 1 miliarda dolárov pochádzala z akciových ponúk.

Je pravda, že IPO môžu byť krátené. Ale väčšinou je dynamika obzvlášť silná – a to by mal byť v novom roku pekný zdroj rastu.

Morgan Stanley bola agresívna aj v oblasti fúzií a akvizícií. Za týmto účelom spoločnosť získala spoločnosti E * TRADE a Eaton Vance. Nebude existovať iba nákladová synergia, ale aj posilňovanie hornej línie.

Spoločnosť tiež zintenzívňuje spätný odkup akcií spoločnosti. Najnovšia autorizácia je až do výšky 10 miliárd dolárov. 

Dividendový výnos: 1,90%

päťročný graf Oracle, zdroj: GOOGLE

Oracle (ORCL:NYSE)

Spoločnosť Oracle zaostávala pri prechode na cloud, čo bolo určite brzdou akcií spoločnosti ORCL. Počas posledných niekoľkých rokov však spoločnosť prechádzala rôznymi platformami. A áno, toto by malo byť kľúčové pre návrat spoločnosti Oracle na cestu rastu.

Medzi komponenty cloudového príbehu patria NetSuite, čo je rýchlo sa rozvíjajúci systém ERP (plánovanie podnikových zdrojov), Fusion (middleware technológie) a Gen2 (pre infraštruktúru). Tieto platformy zaznamenali pekné rastové trendy – a majú dobré dlhodobé vyhliadky.

Čo potom s podnikaním v oblasti hlavnej databázy? Áno, toto sa dostalo pod tlak začínajúcich spoločností, ako je napr. MongoDB (NASDAQ: MDB). Spoločnosť Oracle však robí značný pokrok. V jadre toho je autonómna databáza.

Technologický riaditeľ spoločnosti Oracle a spoluzakladateľ Larry Ellison naposledy pri zverejnení výsledkov povedal: „Určite je to cloud ako prvý. Je to jediná databáza, ktorá skutočne vykonáva transakčné aj dotazové spracovanie. Takže spracovanie dotazov bolo oveľa rýchlejšie ako Snowflake, súčasný miláčik na trhu. A pri spracovaní transakcií sme oveľa rýchlejší ako ktokoľvek iný. “

Medzitým sa akcie spoločnosti ORCL obchodujú za lacné ocenenie – prinajmenšom v porovnaní s inými technologickými operátormi – s forwardovým P/E 14x. Dividendový výnos je tiež prijateľných 1,657%.

Zroj: investorplace 

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár