7 akcií ropy pre spoľahlivé dividendy

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa

Druhá časť

Rok 2020 bol určite horskou dráhou pre akcie ropy. Nový koronavírus má za následok prudký pokles dopytu, čo vedie OPEC k drastickému zníženiu produkcie.

Zatiaľ čo sa to všetko dialo, došlo sa k bodu, keď ropa klesla hlboko pod nulu! 

Počas posledných niekoľkých mesiacov sa však situácia stabilizovala. Výrobné škrty boli väčšinou účinné. Dopyt neustále rastie, najmä v Číne. Výsledkom je, že ropa Brent sa teraz obchoduje za 43 dolárov za barel a West Texas Intermediate za 41 dolárov.

V týchto 7 akciách ropy je teda v súčasnosti možné hodnotiť príležitosti na nákup:

  • Exxon Mobil (NYSE: XOM)
  • Chevron (NYSE: CVX)
  • Royal Dutch Shell (NYSE: RDS.B)
  • BP (NYSE: BP)
  • ConocoPhillips (NYSE: COP)
  • Enbridge (NYSE: ENB)
  • Valero Energy (NYSE: VLO)

Je dôležité poznamenať, že volatilita zostane. So zvyšujúcim sa počtom prípadov koronavírusu v USA to bude brzdou rastu. Tieto akcie však ponúkajú solídne dividendové výnosy na kompenzáciu tohto rizika.

päťročný graf BP, zdroj: GOOGLE

BP (BP:NYSE)

Vyhliadky do roku 2020 vyzerali pre spoločnosť BP sľubne. Zdá sa, že spoločnosť sa vysporiadala s hrozným dopadom katastrofy v oblasti Deepwater Horizon a tvrdá reštrukturalizácia vykázala povzbudivé výsledky.

Bohužiaľ, nový koronavírus zase obrátil situáciu akcií BP. V marci dosiahli akcie úrovne, ktoré tu neboli od polovice 90. rokov.

Môže chvíľu trvať, kým dôjde k oživeniu ceny akcií.

Kľúčom je tu však dividendový výnos, ktorý je 10,5%. Je pravda, že spoločnosť musela za to zmeniť súvahu. Pomáha to však tomu, aby boli trhy robustné a sadzby boli na najnižšej úrovni.

A teda, by BP mohla zostať atraktívna z hľadiska výnosu, minimálne počas niekoľkých nasledujúcich rokov.

päťročný graf ConocoPhillips, zdroj: GOOGLE

ConocoPhillips (COP:NYSE)

Spoločnosť ConocoPhillips má rozmanitú platformu, ktorá zahŕňa výrobu a odbyt ropy, bitúmenu, zemného plynu, kvapalín zemného plynu a skvapalneného zemného plynu. Spoločnosť pôsobí v 17 krajinách.

Vezmime do úvahy, že COP má z minulosti konzervatívny charakter, pokiaľ ide o jej rast a výdavky. Výsledkom je, že súvaha nie je zaťažená dlhom. Ako už bolo povedané, spoločnosť je stále agresívna so znižovaním nákladov v reakcii na koronavírus.

Konečnou hrou pre akcie COP však môže byť v konečnom dôsledku mega výpredaj prevádzkovateľovi ropy. Trhový strop je primeraných 42 miliárd dolárov. Celkovo by odkúpenie bolo účinným spôsobom, ako získať prístup k veľkému množstvu rezerv (na 5,3 miliardy barelov ropného ekvivalentu). Nakoniec je výnos z dividend atraktívny – okolo 4,23%.

päťročný graf Enbridge, zdroj: GOOGLE

Enbridge (ENB:NYSE)

Spoločnosť Enbridge so sídlom v Kanade prevádzkuje veľkú sieť plynovodov na zemný plyn a ropu. Uvedomte si, že približne dve tretiny vývozu z Kanady do USA prechádzajú týmto systémom. Spoločnosť tiež investuje do obnoviteľných zdrojov energie – ako napríklad do rozvoja veterných elektrární na mori.

Zaujímavou súčasťou podnikania tejto spoločnosti je, že sa neočakáva, že koronavírus bude mať negatívny vplyv na peňažné toky. Prečo? Hlavným dôvodom je to, že spoločnosť Enbridge dostáva zaplatené bez ohľadu na použitie.

Teraz spoločnosť určite čelí niektorým výzvam. Napríklad spoločnosť Enbridge bola nedávno požiadaná o uzavretie plynovodu z dôvodu negatívneho rozhodnutia súdu. Spoločnosť však využíva opravné prostriedky. A okrem toho, aj keď sa potrubie musí odstaviť natrvalo, bude to mať vplyv iba na 5% príjmov.

Spoločnosť Enbridge má tiež dividendový výnos takmer 8%. V skutočnosti spoločnosť zaznamenala zvýšenie výplaty posledných 25 rokov v rade.

päťročný graf Valero Energy, zdroj: GOOGLE

Valero Energy (VLO:NYSE)

Valero Energy je popredným ropným rafinérom s kapacitou asi 3,2 milióna barelov denne. Existuje tiež 14 závodov na výrobu etanolu, ktoré ročne vyprodukujú 1,73 miliardy galónov. Spoločnosť svoje výrobky významne predáva na trhoch v USA a Kanade, ako aj v U.K, Írsku a častiach Latinskej Ameriky.

“Olejové lepidlo” nemusí byť nevyhnutne problémom pre akcie VLO. Dôvod – spoločnosť zarába peniaze na základe rozpätia cien ropy, benzínu a vykurovacieho oleja, hoci celkový dopyt po benzíne je stále dôležitý.

Ale nakoniec môže byť VLO výkupnou návnadou. Táto spoločnosť by mohla poskytnúť príjemnú diverzifikáciu významnému prevádzkovateľovi ropy.

Medzitým platí, že akcie VLO platia bezkonkurenčnú dividendu, ktorá je vo výške 7,21%.

Zdroj: investorplace 

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár