7 akcií ropy pre spoľahlivé dividendy

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa

Prvá časť

Rok 2020 bol určite horskou dráhou pre akcie ropy. Nový koronavírus má za následok prudký pokles dopytu, čo vedie OPEC k drastickému zníženiu produkcie.

Zatiaľ čo sa to všetko dialo, došlo sa k bodu, keď ropa klesla hlboko pod nulu! 

Počas posledných niekoľkých mesiacov sa však situácia stabilizovala. Výrobné škrty boli väčšinou účinné. Dopyt neustále rastie, najmä v Číne. Výsledkom je, že ropa Brent sa teraz obchoduje za 43 dolárov za barel a West Texas Intermediate za 41 dolárov.

V týchto 7 akciách ropy je teda v súčasnosti možné hodnotiť príležitosti na nákup:

  • Exxon Mobil (NYSE: XOM)
  • Chevron (NYSE: CVX)
  • Royal Dutch Shell (NYSE: RDS.B)
  • BP (NYSE: BP)
  • ConocoPhillips (NYSE: COP)
  • Enbridge (NYSE: ENB)
  • Valero Energy (NYSE: VLO)

Je dôležité poznamenať, že volatilita zostane. So zvyšujúcim sa počtom prípadov koronavírusu v USA to bude brzdou rastu. Tieto akcie však ponúkajú solídne dividendové výnosy na kompenzáciu tohto rizika.

päťročný graf ExxonMobil, zdroj: GOOGLE

Exxon Mobil (XOM:NYSE)

Korene spoločnosti Exxon Mobil siahajú do 70. rokov 20. storočia, keď legendárny John D. Rockefeller vytvoril Standard Oil. Bol neúprosným konkurentom a vytvoril vysoko efektívnu organizáciu. A to trvá dodnes.

Zvážte nasledujúce – strata spoločnosti XOM v prvom štvrťroku vo výške 610 miliónov dolárov bola prvá za tri desaťročia!

Je pravda, že budúci štvrťrok bude pravdepodobne tiež depresívny. Vedenie spoločnosti XOM však podniklo rýchle kroky na reštrukturalizáciu operácií. Na tento účel spoločnosť oznámila zníženie tohto kapitálu o 30% z tohto roku.

Rovnako ako mnoho iných akcií ropy, aj XOM dosiahla marcové minimum 31 dolárov. Pád je asi 45%. Akcie XOM sú však od začiatku roka stále na 35%.

Pokiaľ ide o investorov, XOM vyzerá zaujímavo – najmä pre tých, ktorí majú dlhodobú perspektívu. Vzhľadom na rozsah a zdroje spoločnosti by mala byť schopná opäť rásť, ale zároveň by mala mať úžitok z možností konsolidácie v priemysle.

päťročný graf Chevron, zdroj: GOOGLE

Chevron (CVX:NYSE)

Jednou z veľkých obáv, ktoré majú investori v súvislosti s ropnými akciami, je rozdelenie alebo odstránenie výplaty dividend. Už sme videli, ako to podnikajú rôzne veľké spoločnosti.

Ale pokiaľ ide o CVX, spoločnosť je odhodlaná udržať líniu. V marci generálny riaditeľ Michael Wirth uviedol:

„Naša dividenda je našou prioritou číslo jedna a je veľmi bezpečná. Prijímame opatrenia na ochranu hotovosti. V najbližšom období to bude mať nejaký dopad na produkciu, zostali sme však v súlade s našimi finančnými prioritami, medzi ktoré patrí ochrana dividend.“

Aktuálny výnos z akcií CVX je 6,24%. Naposledy došlo k zníženiu dividend v roku 1934, keď sa americká ekonomika utápala vo Veľkej hospodárskej kríze.

Z väčšej časti je CVX jednou z lepšie umiestnených hlavných prevádzkovateľov ropy. Súvaha je v dobrom stave a pomer čistého dlhu je okolo 13% za predpokladu, že Brent bude tento rok mať priemernú hodnotu 30 dolárov.

Spoločnosť tiež začala reštrukturalizovať svoju činnosť z minulého roka. Úsilie sa od tej doby samozrejme zrýchlilo. Plán sa zameriava na kapitálové výdavky v tomto roku – 14 miliárd dolárov, oproti pôvodnej prognóze – 20 miliárd dolárov. Znížia sa tiež prevádzkové náklady a to o 1 miliardu dolárov.

päťročný graf Royal Dutch Shell, zdroj: GOOGLE

Royal Dutch Shell (RDS.A:NYSE)

Pre spoločnosť Royal Dutch Shell sa zvyšovanie dividend stalo automatickým. S koronavírusom sa to však náhle zmenilo. Spoločnosť prvýkrát od druhej svetovej vojny znížila výšku dividend.

Bol to však dobrý krok. A aj po znížení, akcie naďalej prinášajú atraktívnych 4,3%.

A čo druhý štvrťrok? Spoločnosť poskytla niekoľko výhľadov – a zďaleka nie sú dobré. Očakáva sa, že dôjde k zníženiu hodnoty – od 15 do 22 miliárd dolárov.

To však môže byť v konečnom dôsledku príliš konzervatívne (predpoklad je, že Brent bude do konca roka v priemerne 35 dolárov a do roku 2023 to bude 60 dolárov). Inými slovami, keďže ceny ropy sa naďalej stabilizujú, malo by dôjsť k výraznému zlepšeniu v konečnom dôsledku, ako aj k lepšiemu štvrťročnému porovnávaniu.

Zdroj: investorplace 

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár