7 akcií vyplácajúcich veľkú dividendu, ktoré je dobré držať navždy

Akcie Americké akcie Dividendy Ropa Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

Druhá časť

V rámci akcií ako triedy aktív môže existovať široká klasifikácia investorov zameraných na rast alebo výnos. Investori zameraní na rast sa snažia nájsť príležitosti v nápadoch s vysokým rastom. Vo všeobecnosti by portfólio rastových akcií malo vysokú beta. Ďalej existujú dividendoví investori, ktorí hľadajú stabilné podniky s robustnými peňažnými tokmi. Investori zameraní na pasívny príjem uprednostňujú držbu akcií vyplácajúcich dividendy. Portfólio akcií vyplácajúcich dividendy má zvyčajne nízku hodnotu beta.

Najlepšou stratégiou je však diverzifikovanosť. Nadmerné vystavenie sa akciám s vysokou beta môže negatívne ovplyvniť portfólio pri prudkom poklese. Overweight na akciách s nízkou beta a vysokou dividendou robí portfólio defenzívnym. V časoch vysokej inflácie však môže existovať potenciálne riziko výnosov, ktoré nedokážu poraziť infláciu.

V dnešnom článku sa zameriame na vysokokvalitné dividendové akcie, ktoré si investori môžu kúpiť a držať navždy. Okrem potenciálu udržateľných dividend a možného rastu dividend sú tu aj akcie, ktoré sa zdajú byť podhodnotené.

Investori teda môžu očakávať pravidelné peňažné toky a je tu možnosť slušných kapitálových ziskov. Pozrime sa hlbšie na sedem akcií vyplácajúcich dividendy, ktoré sa na súčasných úrovniach oplatí kúpiť.

  • Intel (NASDAQ:INTC)
  • Apple (NASDAQ:AAPL)
  • Lockheed Martin (NYSE:LMT)
  • Altria (NYSE:MO)
  • Target Corporation (NYSE:TGT)
  • Pfizer (NYSE:PFE)
  • Chevron (NYSE:CVX)

Dividendový výnos: 1,58%

päťročný graf Target, zdroj: GOOGLE

Target Corporation (TGT)

Kľúčovým motorom rastu ekonomiky USA sú výdavky na spotrebu. V rámci toho sú maloobchodné výdavky značné. Maloobchodníci ako Target sú preto v pozícii pre stabilný rast, ktorý je v súlade s rastom HDP.

Akcie TGT sú atraktívne z pohľadu dividend. Akcie v súčasnosti ponúkajú ročnú dividendu 3,60 dolárov, čo znamená zdravý výnos 1,5% na súčasných úrovniach. Okrem toho Target zaznamenal zdravý rast a v nadchádzajúcich rokoch je pravdepodobné zvýšenie dividend.

S meniacou sa dobou si Target vybudoval silnú viackanálovú predajnú platformu. To pomohlo zvýšiť porovnateľný rast predaja v obchodoch. Za tretí kvartál 2021 spoločnosť vykázala porovnateľný rast tržieb v obchodoch o 12,7%. Za rovnaké obdobie sa online predaj zvýšil o 29%.

Target sa tiež zaviazal investovať 4 miliardy dolárov ročne v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov. Investícia bude zameraná na posilnenie schopností spoločnosti v rámci jej maloobchodnej platformy. Tieto investície pravdepodobne zabezpečia zdravý rast porovnateľných predajov v obchodoch.

Za prvých deväť mesiacov roku 2021 Target vykázal prevádzkový cash flow vo výške 5,6 miliardy dolárov. Za rovnaké obdobie boli kapitálové výdavky spoločnosti 2,5 miliardy dolárov. S voľnými peňažnými tokmi vo výške 3,1 miliardy dolárov je dostatočná viditeľnosť pre dividendy a spätné odkúpenie akcií.

Dividendový výnos: 2,83 %

päťročný graf Pfizer, zdroj: GOOGLE

Pfizer (PFE)

Pfizer je ďalšie kvalitné meno medzi akciami vyplácajúcimi dividendy. Akcie PFE majú blížiaci sa rast z forwardového P/E 12,5x.

Z pohľadu dividend má akcia ročnú výplatu 1,60 dolárov, čo znamená dividendový výnos cca 3,0%. Existujú dva dôležité dôvody domnievať sa, že rast dividend je v najbližších rokoch pravdepodobný.

Po prvé, spoločnosť Pfizer naďalej vytvára silné peňažné toky z vakcíny proti Covid-19. Spoločnosť má na rok 2022 vysoký počet objednávok. Okrem toho existuje silný dôvod na posilňovaciu dávku s variantom omikrónu, ktorý vyvoláva obavy. Tým sa zvýši potenciál peňažných tokov.

Okrem toho má Pfizer rozsiahly zoznam liekov v 2. a 3. fáze klinických skúšok. Spoločnosť smerovala k 6-percentnému rastu výnosov a dvojcifernému rastu EPS do roku 2025. Priebeh inovácií pravdepodobne zabezpečí, že peňažné toky narastú a dividendy sa zvýšia.

Okrem toho má spoločnosť Pfizer dostatočnú finančnú flexibilitu, aby mohla pokračovať v externom alebo neorganickom raste. V auguste 2021 spoločnosť získala Trillium Therapeutics. Tým sa posilní onkologický kanál spoločnosti.

Celkovo, vzhľadom na potenciál rastu, akcie PFE vyzerajú na súčasných úrovniach atraktívne. Pre investorov s príjmom existuje viditeľnosť trvalého rastu dividend.

Akcie PFE sa tiež objavujú v top držbe niekoľkých najvýkonnejších vysokodividendových fondov obchodovaných na burze, vrátane SPDR Portfolio S&P 500 High Dividend ETF (NYSEARCA:SPYD) a Vanguard Dividend Appreciation Index Fund ETF Shares (NYSEARCA:VIG).

Dividendový výnos: 4,19%

päťročný graf Chevron, zdroj: GOOGLE

Chevron Corporation (CVX)

Chevron patrí medzi dividendových šampiónov z ropného a plynárenského sektora. Aj napriek nedávnemu poklesu ceny ropy sa zdá, že akcie CVX sú v pozícii udržať dividendy.

Okrem toho, keďže ekonomický rast naberá na globálnom meradle, ropa pravdepodobne zostane pevná. Zdá sa, že Chevron má v nadchádzajúcich rokoch pozíciu pre zdravé peňažné toky. V súčasnosti akcie CVX ponúkajú zdravú výplatu dividend vo výške 5,36 dolárov. To znamená výnos 4,2%.

Jedným z dôvodov, prečo byť pri Chevrone optimistický, sú nízke rovnovážne aktíva. Aj pri 60 dolároch za barel ropy spoločnosť očakáva prebytočnú hotovosť (po dividendách a kapitálových výdavkoch) vo výške 25 miliárd dolárov.

Za zmienku tiež stojí, že medzi rokmi 2016 a 2020 Chevron vykázal pomer náhrady rezerv na úrovni 99%. So silnou základňou rezerv v spojení s výhodou nízkych rovnovážnych aktív je Chevron v pozícii, aby poskytoval stabilné peňažné toky.

Chevron zároveň investuje aj do obnoviteľnej energie. Prebytočná hotovostná rezerva umožní spoločnosti urýchliť investície do obnoviteľných zdrojov a vytvoriť diverzifikované portfólio aktív.

Celkovo akcie CVX vyzerajú atraktívne pri forwardovom P/E 14,0. Vďaka viditeľnosti rastu dividend a rastu akcií patrí akcia medzi najlepšie mená, ktoré treba zvážiť.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár