7 akcií vyplácajúcich veľkú dividendu, ktoré je dobré držať navždy

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Spotrebiteľský sektor Technológie

Prvá časť

V rámci akcií ako triedy aktív môže existovať široká klasifikácia investorov zameraných na rast alebo výnos. Investori zameraní na rast sa snažia nájsť príležitosti v nápadoch s vysokým rastom. Vo všeobecnosti by portfólio rastových akcií malo vysokú beta. Ďalej existujú dividendoví investori, ktorí hľadajú stabilné podniky s robustnými peňažnými tokmi. Investori zameraní na pasívny príjem uprednostňujú držbu akcií vyplácajúcich dividendy. Portfólio akcií vyplácajúcich dividendy má zvyčajne nízku hodnotu beta.

Najlepšou stratégiou je však diverzifikovanosť. Nadmerné vystavenie sa akciám s vysokou beta môže negatívne ovplyvniť portfólio pri prudkom poklese. Overweight na akciách s nízkou beta a vysokou dividendou robí portfólio defenzívnym. V časoch vysokej inflácie však môže existovať potenciálne riziko výnosov, ktoré nedokážu poraziť infláciu.

V dnešnom článku sa zameriame na vysokokvalitné dividendové akcie, ktoré si investori môžu kúpiť a držať navždy. Okrem potenciálu udržateľných dividend a možného rastu dividend sú tu aj akcie, ktoré sa zdajú byť podhodnotené.

Investori teda môžu očakávať pravidelné peňažné toky a je tu možnosť slušných kapitálových ziskov. Pozrime sa hlbšie na sedem akcií vyplácajúcich dividendy, ktoré sa na súčasných úrovniach oplatí kúpiť.

  • Intel (NASDAQ:INTC)
  • Apple (NASDAQ:AAPL)
  • Lockheed Martin (NYSE:LMT)
  • Altria (NYSE:MO)
  • Target Corporation (NYSE:TGT)
  • Pfizer (NYSE:PFE)
  • Chevron (NYSE:CVX)

Dividendový výnos: 2,49%

päťročný graf Intel, zdroj: GOOGLE

Intel (INTC)

Existuje niekoľko dôvodov, prečo si obľúbiť akcie INTC. Pri forwardovom pomere ceny k zisku menej ako 10 je akcia atraktívna. Intel nedávno oznámil, že Mobileye vstúpi na burzu v polovici roku 2022. To je kľúčový krátkodobý pozitívny katalyzátor rastu akcií.

Okrem toho akcie INTC ponúkajú investorom ročnú dividendu vo výške 1,39 dolárov, čo znamená zdravý výnos 2,5%. Intel tiež usmernil potenciálne zvýšenie dividend v nasledujúcich rokoch.

Stojí za zmienku, že na rok 2022 plánuje Intel investovať 25 až 28 miliárd dolárov. Spoločnosť ďalej plánuje zvýšiť investície po roku 2022. To sa pravdepodobne premietne do rastu tržieb a ziskov v nasledujúcich rokoch. Spoločnosť sa pozerá na rast výnosov na úrovni CAGR 10 – 12% v priebehu nasledujúcich piatich rokov.

Celkovo Intel v posledných rokoch zaostával a stratil podiel na trhu. To sa pravdepodobne zmení, keď spoločnosť investuje do inovácií. Okrem toho budú nedostatok čipov riešiť nové továrne na výrobu čipov v Arizone a potenciálne aj v Európe.

Dividendový výnos: 0,50%

päťročný graf Apple, zdroj: GOOGLE

Apple (AAPL)

Apple sú jedny z najlepších akcií vyplácajúcich dividendy. V súčasnosti majú akcie AAPL ročnú dividendu 88 centov a dividendový výnos 0,49%. To nemusí znieť veľmi atraktívne.

Kľúčovým bodom je však to, že Apple je stále na zdravej rastovej trajektórii. Nebolo by prekvapením, keby sa rast dividend v nasledujúcich rokoch udržal. Akcia je preto kvalitným menom medzi akciami s vysokým dividendovým rastom.

Pokiaľ ide o rozvoj podnikania, spoločnosť Apple bola v nedávnej minulosti čoraz viac diverzifikovaná. iPhone zostáva dojnou kravou. Zároveň sa výrazne presadil obchod s nositeľnými zariadeniami a službami. Rozvíjajúce sa podniky pravdepodobne zabezpečia udržanie zdravého rastu.

Za zmienku tiež stojí, že Apple má zostavené produkty, ktoré zahŕňajú virtuálnu realitu, rozšírenú realitu a elektrické vozidlá. Obchodné vyhliadky sú preto robustné a Apple má dostatočnú finančnú flexibilitu, aby mohol pokračovať v agresívnom raste.

Z finančného hľadiska Apple vykázal za posledný finančný rok prevádzkový cash flow vo výške 104 miliárd dolárov. Robustné peňažné toky zabezpečia silný rast dividend a tvorbu hodnoty prostredníctvom spätného odkúpenia akcií.

Je pravdepodobné, že rally bude pokračovať v raste. Okrem toho, dividendoví investori budú čoraz viac zisťovať, že akcie sa oplatí držať.

Dividendový výnos: 3,07%

päťročný graf Lockheed Martin, zdroj: GOOGLE

Lockheed Martin (LMT)

Aj v roku pandémie sa globálne výdavky na obranu zvýšili. V roku 2020 boli výdavky na obranu 2 bilióny dolárov. Je jasné, že sektor bude naďalej rásť aj pri makroekonomických nepriaznivých faktoroch.

Vďaka tomuto faktoru patrí Lockheed Martin medzi najlepšie akcie vyplácajúce dividendy. V súčasnosti akcie LMT ponúkajú ročnú dividendu vo výške 11,20 dolárov, čo znamená atraktívny výnos 3,10%.

Za zmienku tiež stojí, že akcie LMT sa obchodujú s pomerom forwardovej ceny k zisku (P/E) 12,9. Ocenenia sú atraktívne a investori môžu okrem zdravých dividend očakávať aj rast akcií.

Spoločnosť Lockheed Martin oznámila k 3. štvrťroku 2021 celkové nevybavené objednávky vo výške 134 miliárd dolárov. To poskytuje jasnú viditeľnosť peňažných tokov. Pre rok 2022 už spoločnosť dosiahla tržby vo výške 66 miliárd dolárov a prevádzkový cash flow vo výške 8,4 miliardy dolárov.

Tieto prognózy vylučujú dokončenie akvizície Aerojet Rocketdyne, ktorá bude dokončená v prvom štvrťroku 2022. Akvizícia prispeje k nárastu nevybavených objednávok a potenciálneho rastu ziskov spoločnosti.

Ďalším dôležitým bodom, ktorý treba poznamenať, je, že spoločnosť Lockheed sa čoraz viac diverzifikuje mimo územia Spojených štátov. Napríklad Lockheed sa uchádza o kanadský kontrakt na bojové lietadlá v hodnote 19 miliárd dolárov. Rast objednávok od NATO a spojencov zabezpečí, že viditeľnosť peňažných tokov zostane stabilná.

Dividendový výnos: 7,29%

päťročný graf Altria Group, zdroj: GOOGLE

Altria (MO)

Altria je ďalšou vysokokvalitnou dividendovou akciou, ktorá sa tiež obchoduje za atraktívne ocenenie. Momentálne sa akcie MO obchodujú pri forwardovom P/E 9,8 a investorom ponúkajú dividendový výnos 7,29%.

Altria bola vo fáze obchodnej transformácie a neistota v oblasti rastu držala akcie “v depresii”. Treba si však uvedomiť dva dôležité body.

Po prvé, aj napriek postupnému posunu spoločnosti smerom k nehorľavým tabakovým výrobkom, Altria naďalej generuje silné peňažné toky. V segmente fajčiarskych produktov zostáva dojnou kravou Marlboro.

Príjmy z tohto segmentu zabezpečia, že dividendy zostanú na súčasnej úrovni. Za prvých deväť mesiacov roku 2021 Altria vykázala prevádzkový cash flow (OCF) vo výške 5,7 miliardy dolárov. To by znamenalo ročný OCF takmer 8,0 miliárd dolárov.

Po druhé, segment nehorľavých produktov spoločnosti postupne získava na trakcii. Značka orálneho tabaku spoločnosti je k dispozícii na distribúciu vo viac ako 110 000 obchodoch v USA. Okrem toho v 3. štvrťroku 2021 zaznamenali Marlboro Heat Sticks 20%-ný nárast objemu predaja. V nasledujúcich rokoch bude segment pravdepodobne ťahať rast.

Altria má tiež expozíciu v biznise s kanabisom prostredníctvom podielu v Cronos (NASDAQ:CRON). Prípadná legalizácia kanabisu na federálnej úrovni by zmenila situáciu.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár