7 blue-chip akcií so silnými dividendovými výnosmi

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Financie Ropa Služby Spotrebiteľský sektor

Prvá časť

Akcie typu „blue-chip“ oslovujú investorov svojou stabilitou a konzistentnými výnosmi. Mnohí však tiež vyplácajú veľké dividendy a môžu byť skvelým zdrojom príjmu pre dôchodcov alebo ľudí pracujúcich na stavbe portfólia. 

Po celé desaťročia to bolo jednoduché a dôkladné investičné poradenstvo – nakupujte a dlhodobo držte blue-chip akcie. A na dnešnom nestabilnom trhu je dnes oveľa dôležitejšie ako kedykoľvek predtým mať solídnu a rastúcu skupinu blue-chip investícií, ktorá poháňa vaše portfólio.

Blue-chip akcie, ktoré tiež ponúkajú silné dividendové výnosy, by mali prilákať investorov so všetkými skúsenosťami, pozadím a veľkosťou.

V tomto článku sa zaoberáme siedmimi blue-chip akciami so silnými dividendovými výnosmi, ktoré by mohli ponúknuť veľké výnosy.

  • Nike  (NYSE: NKE)
  • Mastercard (NYSE: MA)
  • NextEra Energy (NYSE: NEE)
  • General Mills  (NYSE: GIS)
  • AT&T  (NYSE: T)
  • Chevron  (NYSE: CVX)
  • AbbVie (NYSE: ABBV)

Dividendový výnos: 0,84%

päťročný graf Nike, zdroj: GOOGLE

Nike (NKE:NYSE)

Očakáva sa, že maloobchodníci si povedú dobre, pretože ekonomika začne opäť bežať na plný výkon a spoločnosť Nike je stabilným víťazom medzi spoľahlivými blue-chip akciami.

Vďaka rozšírenému povedomiu o značke a stabilite dohôd o podpore športovcov je Nike jednou z najväčších odevných spoločností na svete. Viac ako polovica ziskov spoločnosti, so sídlom v Oregone (konkrétne v Beavertone), v súčasnosti pochádza z trhov mimo USA, za posledný rok je to takmer 40 miliárd dolárov zo zahraničného predaja.

Globálna pandémia sa ukázala ako príležitosť, ktorú spoločnosť Nike potrebovala na rozbehnutie svojho online obchodu. V prvom štvrťroku fiškálneho roku 2021 spoločnosť uviedla, že jej online predaj stúpol o 82%. Niet divu, že toľko analytikov vyberá akcie NKE ako istého víťaza v oblasti maloobchodu a odevov.

Ročná dividenda vo výške 1,10 dolárov na akciu a výnos 0,81% činí akciu Nike atraktívnou voľbou pre investorov, ktorí ocenia konzistentné výnosy. Cena akcií spoločnosti Nike vzrástla od konca januára o 8% na 141,19 dolárov a za posledných 12 mesiacov vzrástla o 127%.

Dividendový výnos: 0,44%

päťročný graf Mastercard, zdroj: GOOGLE

Mastercard (MA:NYSE)

Kreditné karty sú bezpečnou stávkou, keď sa ľudia dostanú z lock downu, opäť vycestujú a zvýšia svoje osobné výdavky. A medzi kreditnými kartami je Mastercard kráľom.

Zatiaľ čo dividendový výnos spoločnosti je nižší ako u iných akcií na tomto zozname, 0,5%, majitelia akcií spoločnosti MA to využili, pretože spracovateľ platieb sústavne zvyšoval svoju dividendu za 15 rokov, odkedy sa platobná spoločnosť stala verejne obchodovanou na newyorskej burze cenných papierov. Tento rast dividend bude pravdepodobne pokračovať väčším prijatím online výdavkov a online platieb.

Aj keď to bolo spomalené globálnou pandémiou, spoločnosti Mastercard sa stále podarilo zvýšiť jej ročný zisk v priemere o 15% v každom z posledných štyroch rokov a jej zisk na akciu (EPS) v rovnakom období sa zhodnotil takmer o 25%.

Teraz, keď sa globálna ekonomika znovu otvára, spoločnosť Mastercard určite zaznamená nárast v jej podnikaní, keď ľudia budú viac používať jej kreditné karty. Mnoho analytikov má MA akciu na vrchole svojho zoznamu znovuotvárajúcich obchodov. Cena akcie spoločnosti vyskočila od konca januára o 22% na 384,38 dolárov a od marca 2020 je hore o 90%.

Dividendový výnos: 2%

päťročný graf NextEra Energy, zdroj: GOOGLE

NextEra Energy (NEE:NYSE)

Ropa a plyn sú na vzostupe a akcie energie sú opäť na zoznamoch investorov. A NextEra Energy je jednou z najzaujímavejších energetických hier, ktoré sú dnes k dispozícii. Vlastníctvo akcie spoločnosti poskytuje investorom prístup k energetickému portfóliu spoločnosti NextEra na ropu a zemný plyn, ako aj expozíciu voči novším, obnoviteľným formám energie ako sú veterná a solárna energia. Táto kombinácia starých a nových foriem energie znamená, že NextEra Energy doslova pokrýva všetky základy, pokiaľ ide o energetický setor a sektor verejných služieb.

A akcie spoločnosti NEE v poslednej dobe účinkujú ako gangbusters. Spoločnosť nielenže uskutočnila rozdelenie akcií štyri na jedného vlani v októbri, ale jej čistý príjem za posledné desaťročie vzrástol o 70%, zatiaľ čo jej ročná dividenda vzrástla od roku 2011 o 180%. V tomto desaťročnom období spoločnosť NextEra Energy poskytuje celkovú návratnosť pre investorov takmer 650%, čo vôbec nie je lakomé. 

NextEra Energy je dnes jedným z najväčších výrobcov obnoviteľnej energie na svete. Po rozdelení 26. októbra minulého roku akcie NEE vzrástli na 52-týždňové maximum 87,69 dolárov na akciu. Aj keď odvtedy klesla na 74,86 dolárov na akciu, mali by si ju investori kúpiť počas tohto poklesu. Dividendový výnos 1,8% je ďalším dôvodom, prečo je NextEra Energy atraktívnou voľbou pre ľudí, ktorí chcú byť vystavení energetickému sektoru.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár