7 blue-chip akcií so silnými dividendovými výnosmi

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa Spotrebiteľský sektor Telekomunikácie Zdravotníctvo

Druhá časť

Akcie typu „blue-chip“ oslovujú investorov svojou stabilitou a konzistentnými výnosmi. Mnohí však tiež vyplácajú veľké dividendy a môžu byť skvelým zdrojom príjmu pre dôchodcov alebo ľudí pracujúcich na stavbe portfólia. 

Po celé desaťročia to bolo jednoduché a dôkladné investičné poradenstvo – nakupujte a dlhodobo držte blue-chip akcie. A na dnešnom nestabilnom trhu je dnes oveľa dôležitejšie ako kedykoľvek predtým mať solídnu a rastúcu skupinu blue-chip investícií, ktorá poháňa vaše portfólio.

Blue-chip akcie, ktoré tiež ponúkajú silné dividendové výnosy, by mali prilákať investorov so všetkými skúsenosťami, pozadím a veľkosťou.

V tomto článku sa zaoberáme siedmimi blue-chip akciami so silnými dividendovými výnosmi, ktoré by mohli ponúknuť veľké výnosy.

  • Nike  (NYSE: NKE)
  • Mastercard (NYSE: MA)
  • NextEra Energy (NYSE: NEE)
  • General Mills  (NYSE: GIS)
  • AT&T  (NYSE: T)
  • Chevron  (NYSE: CVX)
  • AbbVie (NYSE: ABBV)

Dividendový výnos: 3,36%

päťročný graf General Mills, zdroj: GOOGLE

General Mills (GIS:NYSE)

Investori zaoberajúci sa zabezpečením čo najväčšej výplaty dividend z akcií, ktoré vlastnia, by mali zvážiť nákup spoločnosti General Mills, potravinárskej spoločnosti sídliacej v Minneapolise, ktorá vyrába ikonické výrobky ako sú cereálie Cheerios, zmrzlina Haagen-Dazs, pekárske výrobky Betty Crocker, taco a salsa Old El Paso a tyčinky Nature Valley. General Mills generuje viac ako 15 miliárd dolárov ziskov ročne a má 10%-ný rast predaja ročne.

Spoločnosť General Mills v uplynulom roku tiež podnikla kroky na diverzifikáciu svojej činnosti zakúpením spoločnosti Blue Buffalo, čo je spoločnosť na výrobu krmív pre domácich maznáčikov, ktorá mala v roku 2020 počas pandémie 50%-ný nárast podnikania a očakáva sa, že jej tržby tento rok presiahnu 1 miliardu dolárov. Blue Buffalo je značkou číslo jedna krmív pre domáce zvieratá z hľadiska online predaja. 

Pre investorov zameraných na dividendy je asi najzaujímavejšia skutočnosť, že spoločnosť General Mills vyplácala svojim akcionárom každoročné dividendy a to viac ako 100 rokov a za posledných päť rokov zvýšila svoju výplatu dividend o 8% ročne. V súčasnosti spoločnosť General Mills vypláca ročnú dividendu vo výške 2,04 dolárov na akciu, s výnosom 3,55% . Akcia GIS od januára vzrástla o 7% na 58,13 dolárov na akciu a v minulom roku to bolo o 23%.

Dividendové akcie: 6,72

päťročný graf AT&T, zdroj: GOOGLE

AT&T (T:NYSE)

AT&T sa mnohým ľuďom môže javiť ako stará dedičská telekomunikačná spoločnosť. Ale nenechajte sa pomýliť, AT&T je stále relevantným hráčom medzi telekomunikačnými a technologickými spoločnosťami.

Napokon, televízne, mobilné a širokopásmové internetové služby spoločnosti so sídlom v Dallase dnes oslovujú viac ako 150 miliónov zákazníkov. V dobe obsahu a streamovania vlastní AT&T tiež populárne značky ako HBO a Warner Brothers ako aj Turner Classic Movies, DC Comics a Cartoon Network. AT&T je držiteľom najväčšieho televízneho a filmového katalógu na svete. 

Ak to nestačí, spoločnosť AT&T teraz získava podporu pri zavádzaní a využívaní bezdrôtovej internetovej služby 5G. Spoločnosť AT&T spája svoje bezdrôtové služby 5G s inými produktmi, ako je napríklad televízna služba.

Okrem príbehu o raste by sa investorom malo páčiť aj to, že AT&T je považovaná za dividendového aristokrata s masívnym výnosom 7,02% a ročnou výplatou 2,08 dolárov na akciu. Spoločnosť AT&T navyše zvýšila svoju dividendu už 35 rokov po sebe. Akcie spoločnosti T sa v súčasnosti obchodujú okolo 30 dolárov na akciu, čo je nárast o 15% od marca 2020.

Dividendový výnos: 4,90%

päťročný graf Chevron, zdroj: GOOGLE

Chevron (CVX:NYSE)

Akcie spoločnosti Chevron naberajú na obrátkach, keď sa ceny ropy odrazili a potom, čo sa zverejnilo, že známy investor Warren Buffett získal značný podiel v integrovanej energetickej spoločnosti.

Akcia, ktorá pokrýva všetky časti ropného a plynárenského priemyslu vrátane prieskumu, produkcie a rafinácie, je akcia CVX a je jedným z najlepších spôsobov, ako môžu investori zužitkovať revitalizovaný globálny energetický sektor. 

Akcie spoločnosti Chevron sa dnes obchodujú za 111,19 dolárov na akciu a nevykazujú známky spomalenia. Od svojho poklesu v marci 2020 vzrástli akcie Chevronu o 102%. Niet sa čomu čudovať, Warren Buffett kúpil podiel v spoločnosti. Buffettovi sa bezpochyby páči aj zdravý dividendový výnos Chevronu 4,71% a ročná výplata 5,16 dolárov na akciu. Chevron zvýšila svoju ročnú dividendu už viac ako 30 rokov po sebe. 

Dividendový výnos: 4,65%

päťročný graf ABBVIE, zdroj: GOOGLE

AbbVie (ABBV:NYSE)

Chicagská biofarmaceutická spoločnosť AbbVie existuje iba od roku 2013, keď bola vyčlenená z Abbott Laboratories.

Za menej ako desať rokov sa však spoločnosť ustanovila ako konzistentná spoločnosť vo farmaceutickej oblasti. Jej populárny liek na artritídu „Humira“ sa ukázal ako revolučný liek pre spoločnosť, ktorý predstavuje viac ako polovicu jej ročných ziskov. Patentová ochrana lieku Humira trvá do roku 2023.

AbbVie tiež vyvíja niekoľko nových liekov, najmä na liečbu rakoviny. Dva z liekov na rakovinu, Imbruvica a Venclexta, generujú ročné zisky takmer 5 miliárd dolárov a rastú svižným tempom. AbbVie predpovedá, že do roku 2025 by spoločnosti Imbruvica a Venclexta mohli na jej ročných predajoch prispieť takmer 10 miliardami dolárov.

Spoločnosť AbbVie navyše vypláca konkurenčnú dividendu vo výške 4,87%, čo sa rovná 5,20 dolárom na akciu. Spoločnosť v roku 2019 zvýšila svoju ročnú výplatu dividend o 11,5%. Akcia ABBV od 1. februára vzrástla o 5% na 107,87 dolárov na akciu a od marca 2020 vzrástla o 67%.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár