7 dividendových akcií, ktoré je dobré kúpiť na rok 2022 a držať ich navždy

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor Technológie Zdravotníctvo

Pôvab dividendových akcií by sa mal práve teraz zvyšovať. Fed naznačil, že čoskoro začne znižovať trhové stimuly, ktoré poskytol počas pandémie. Po správach z konca septembra nedošlo k žiadnemu okamžitému šoku.

Vo všeobecnosti sa širšie trhy vrátane indexu S&P 500 po Sviatku práce obchodovali smerom nadol. Ale keďže trhy ochabujú a volatilita pravdepodobne porastie, má zmysel pozerať sa na menej rizikové oblasti akciového trhu.

To je presne dôvod, prečo majú teraz dividendové akcie zmysel – sú navrhnuté tak, aby niesli nízku cenovú volatilitu s nahor poskytovaným spoľahlivým dividendovým príjmom. Napríklad AbbVie (NYSE:ABBV) nesie beta, ktorá meria volatilitu, 0,83. Inými slovami, je o 17% menej volatilný ako trh celkovo. Medzitým SPDR Portfolio S&P 500 High Dividend ETF (NYSEARCA:SPYD) vzrástol za posledný mesiac o 5,4% v porovnaní s 3,8%-ným ziskom v širšom SPDR S&P 500 ETF Trust (NYSEARCA:SPY).

Takže pre dividendové akcie vo všeobecnosti existuje krátkodobý katalyzátor. Ale sú to tiež akcie, ktoré sa dajú kúpiť a držať navždy. Nie je isté, ako dlho môže investor definovať výraz „navždy“. Ale mohlo by to byť aspoň desaťročie. A je viac než pravdepodobné, že akcie spomenuté nižšie, majú schopnosť zostať atraktívne aspoň tak dlho. Budú rásť s trhom a budú poskytovať aj investovateľný príjem z dividend.

  • Chevron (NYSE:CVX)
  • Exxon Mobil (NYSE:XOM)
  • Lockheed Martin (NYSE:LMT)
  • Johnson & Johnson (NYSE: JNJ)
  • McDonald’s (NYSE:MCD)
  • Apple (NASDAQ:AAPL)
  • PepsiCo (NYSE: PEP)

Dividendový výnos: 2,66%

päťročný graf Johnson Johnson, zdroj: GOOGLE

Johnson & Johnson (JNJ:NYSE)

Johnson & Johnson sa bežne objavuje v zoznamoch dividendových akcií. Je to z jedného dobrého dôvodu – od roku 1982 neznížila dividendu a táto dividenda, hoci prináša skromných 2,2%, je veľmi spoľahlivá.

Výplatný pomer spoločnosti 0,62 je veľmi udržateľný. Každý 1 dolár čistého príjmu si vyžaduje 62 centov z čistého príjmu Johnson & Johnson.

Z veľkej časti akcie JNJ fungovali tak, ako by dividendový aristokrat mal, dokonca aj v roku 2021. V tomto roku sa v skutočnosti nevyskytla žiadna cenová volatilita, ktorá by stála za zmienku pri jej akciách. Naposledy to bolo trošku na vážkach, spolu s úplne všetkými ostatnými, v marci 2020, keď sa začala pandémia.

Spoločnosť Johnson & Johnson má tiež významný katalyzátor v tom, že jej vakcína práve získala schválenie FDA ako posilňovacia dávka. Predáva sa za neziskovú cenu, takže katalyzátor nie je finančný. Je to skôr vo forme hodnoty značky z dlhodobého hľadiska.

Dividendový výnos: 2,21%

päťročný graf McDonalds, zdroj: GOOGLE

McDonald’s (MCD:NYSE)

McDonald’s bol na mnohých zoznamoch dividendových investícií začiatkom roku 2021, keď jeho cena bola okolo 215 dolárov. Mnohí predpovedali, že sa to zdvihne z dôvodu, že ľudia sa čoskoro vrátia do práce, keďže zavádzanie vakcín bolo vtedy v plnej sile.

Ľudia sa do určitej miery dali zaočkovať a akcie MCD vyrástli. MCD sa stal menej príťažlivým, keď ceny akcií vzrástli nad 240 dolárov.

Ale pravdou je, že akcie MCD majú dostatočnú silu, aj keď sú na trojročných maximách. Analytici určili priemernú cenu akcií na 267,60 dolárov. To znamená niečo viac ako 7%-ný nárast.

Vezmite si takú dividendu, ktorá bola nedávno zvýšená na 1,38 dolárov z 1,29 dolárov, reinvestujte ju do akcií MCD a výnosy sa ešte zvýšia.

Z dlhodobého hľadiska je ťažké pochopiť, prečo by mal McDonald’s upadnúť. Zostáva ikonickou značkou na celom svete. Globálny predaj vzrástol v roku 2021 o 40,5%. Je to predovšetkým dôsledok pandémie. Spoločnosť však tiež zvýšila tržby o 6,9% v roku 2021 v porovnaní s rokom 2019. Nezaostáva a na dlhú dobu zostane silnou dividendovou voľbou.

Dividendový výnos: 0,56%

päťročný graf Apple, zdroj: GOOGLE

Apple (AAPL:NASDAQ)

Pravdepodobne väčšina investorov pri zvažovaní dividendových akcií ani nepomyslí na Apple. Je spravodlivé predpokladať, že väčšina ani nevie, že akcie AAPL majú dokonca dividendu.

Ale je to tak. A hoci má táto dividenda mierny forwardový výnos 0,59%, zvyšuje sa. Za posledných päť rokov Apple zvýšil svoju dividendu o 10,4% ročne.

Takže na jednej strane, keď počujete, že dividenda spoločnosti Apple je 22 centov, nemusí sa to zdať mimoriadne atraktívne. Ale vezmite si, že keď Apple v máji zvýšil dividendu na 22 centov z 20,5 centov, predstavovalo to nárast o 7,32%.

To sa asi tiež nezmení. Apple sa zaviazal k každoročnému zvyšovaniu dividend na začiatku roka 2021. Keď tak urobil, vyvolalo to diskusiu, že by sa v budúcnosti mohol snažiť vstúpiť do vychvaľovaného klubu dividendových aristokratov. Ak sa tak stane, stane sa to v roku 2038.

Ak presmeruje rekordné zisky na rastúcu dividendu, o desaťročie by to mohlo vyzerať ešte lepšie. 

Dividendový výnos: 2,67%

päťročný graf Pepsi, zdroj: GOOGLE

PepsiCo (PEP:NYSE)

PepsiCo je pri investíciách dosť nudná, a to je dobrá vec. Keďže hovoríme o dividendových akciách, ktoré sa majú držať navždy, stojí za zmienku. Ak sa pozriete na cenový graf, ktorý sa pohybuje späť za 10 rokov, všimnete si, aký je stabilný.

Ešte v októbri 2011 sa akcie PEP obchodovali za 62 dolárov a teraz sa obchoduje za približne 160 dolárov. Vďaka patrí z veľkej časti bývalému generálnemu riaditeľovi Indrovi Noyovi. Napriek tomu aj pod novým vedením v zásade, ak s ním budete hrať dlhú hru, alebo s väčšinou iných dividendových akcií, vyhráte.

PepsiCo vyplácala nepretržite rastúcu dividendu od roku 1973. Investori ju teda dostali tiež. V minulom roku sa táto štvrťročná dividenda rovnala dodatočnému výnosu 4,20 dolárov z akcie PEP.

Investori by dnes mali očakávať, že Pepsi bude pokračovať vo svojej trajektórii pomalého a stabilného rastu. Konsenzus odhaduje, že spoločnosť v budúcom roku zaznamená príjmy vo výške 81,57 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 4% z 78,39 miliardy dolárov očakávaných v roku 2021.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár