7 dividendových akcií, ktoré je dobré kúpiť na rok 2022 a držať ich navždy 5/5 (1)

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Priemysel Ropa

Pôvab dividendových akcií by sa mal práve teraz zvyšovať. Fed naznačil, že čoskoro začne znižovať trhové stimuly, ktoré poskytol počas pandémie. Po správach z konca septembra nedošlo k žiadnemu okamžitému šoku.

Vo všeobecnosti sa širšie trhy vrátane indexu S&P 500 po Sviatku práce obchodovali smerom nadol. Ale keďže trhy ochabujú a volatilita pravdepodobne porastie, má zmysel pozerať sa na menej rizikové oblasti akciového trhu.

To je presne dôvod, prečo majú teraz dividendové akcie zmysel – sú navrhnuté tak, aby niesli nízku cenovú volatilitu s nahor poskytovaným spoľahlivým dividendovým príjmom. Napríklad AbbVie (NYSE:ABBV) nesie beta, ktorá meria volatilitu, 0,83. Inými slovami, je o 17% menej volatilný ako trh celkovo. Medzitým SPDR Portfolio S&P 500 High Dividend ETF (NYSEARCA:SPYD) vzrástol za posledný mesiac o 5,4% v porovnaní s 3,8%-ným ziskom v širšom SPDR S&P 500 ETF Trust (NYSEARCA:SPY).

Takže pre dividendové akcie vo všeobecnosti existuje krátkodobý katalyzátor. Ale sú to tiež akcie, ktoré sa dajú kúpiť a držať navždy. Nie je isté, ako dlho môže investor definovať výraz „navždy“. Ale mohlo by to byť aspoň desaťročie. A je viac než pravdepodobné, že akcie spomenuté nižšie, majú schopnosť zostať atraktívne aspoň tak dlho. Budú rásť s trhom a budú poskytovať aj investovateľný príjem z dividend.

  • Chevron (NYSE:CVX)
  • Exxon Mobil (NYSE:XOM)
  • Lockheed Martin (NYSE:LMT)
  • Johnson & Johnson (NYSE: JNJ)
  • McDonald’s (NYSE:MCD)
  • Apple (NASDAQ:AAPL)
  • PepsiCo (NYSE: PEP)

Dividendový výnos: 4,68%

päťročný graf Chevron, zdroj: GOOGLE

Chevron (CVX:NYSE)

Chevron sa môže zdať ako zvláštna voľba v tomto zozname. Energetické prostredie sa určite mení a ropa, je tým najviac ohrozená.

Existuje veľa prognostikov, ktorí naznačujú, že vrchol dopytu po rope už nastal a dinosaurus, vyrobený z mŕtvych dinosaurov, umiera.

OPEC tomu vôbec neverí. Sú pravdepodobne zaujatí, ale počítali s poklesmi v minulých projekciách. Aliancia krajín vyvážajúcich ropu poznamenala: „Svetový dopyt po rope sa koncom tridsiatych rokov 21. storočia ustáli a dovtedy by mohol začať klesať, povedal OPEC vo štvrtok, čo predstavuje významný posun pre skupinu producentov, ktorý odráža trvalý vplyv koronavírusovej krízy na hospodárstvo a spotrebiteľské návyky“.

Chevron dáva zmysel, keďže sa blížime ku koncu pandémie. Obchoduje sa za 110 dolárov a konsenzuálne odhady naznačujú, že sa pohybuje smerom k 124 dolárom. Existuje teda jasná výhoda vo forme zhodnotenia ceny.

Potom investori dostanú dividendu s výnosom 4,89%. Spoločnosť túto dividendu neznížila od roku 1984. V skutočnosti ju spoločnosť Chevron nedávno v máji zvýšila. Tento nárast vyskočil na 1,34 dolárov, kde aj ostala.

Projekcie OPEC a súčasný dopyt po rope sťažujú ignorovanie akcií CVX napriek nastupujúcej zelenej revolúcii.

Dividendový výnos: 5,75%

päťročný graf ExxonMobile, zdroj: GOOGLE

Exxon Mobil (XOM:NYSE)

Príbeh, ktorý obklopuje Chevron, je podobný tomu, ktorý obklopuje Exxon Mobil – najlepšie dni má za sebou. Z rovnakých dôvodov, ktoré boli uvedené vyššie, je možné, že akcie XOM stoja za to.

V súčasnosti sa ExxonMobil s cenou okolo 62 dolárov približuje konsenzuálnym odhadom 67 dolárov. Takže je tu pozitívna stránka. Na druhej strane, ceny ropy sa tak čoskoro neznížia, aj keď sa priblížia k 85 dolárom za barel.

Nedávny článok agentúry Reuters poukazuje na to, že deficit ponuky bude podľa predpovedí pokračovať niekoľko mesiacov. Ropa Majors vrátane Exxon Mobil stojí za to. Nákup akcií XOM by teda mohol pôsobiť ako niečo na zabezpečenie proti rastúcim cenám, ktoré platíte na pumpe.

Širšie ukazovatele, ako napríklad správa OPEC uvedená vyššie, naznačujú, že Exxon Mobil je priaznivý aj z dlhodobého hľadiska. Podľa Yahoo Finance by investori mali očakávať, že spoločnosť v tomto roku vykáže tržby vo výške 287,7 miliardy dolárov. Tá by mala v roku 2022 vzrásť na 296,75 miliardy dolárov.

Výsledkom by mali byť relatívne stabilné ceny, ktoré podporí dividenda firmy s výnosom cez 5%. Od mája 2019 zostala na úrovni 87 centov, no od roku 2002 sa neznížila.

Dividendový výnos: 3,27%

päťročný graf Lockheed Martin, zdroj: GOOGLE

Lockheed Martin (LMT:NYSE)

Lockheed Martin nezažil to, čo by mnohí nazvali výnimočným rokom. Je pravda, že medziročne vzrástol takmer o 6%. Ale to je len po pohybe nahor za posledný týždeň a pol. Investori by sa mohli rovnako ľahko úplne vyhnúť akciám LMT v prospech iných príležitostí na rast.

To by však chýbalo pointe Lockheed Martin. Ako napísal Bob Ciura z InvestorPlace: „Zisk na akciu sa medziročne zvýšil o 12,6% na 6,52 dolárov z 5,79 dolárov v minulom štvrťroku. V súlade s pokračujúcou dynamikou spoločnosti Lockheed Martin po oznámení výsledkov za druhý kvartál opäť zvýšil svoje celoročné smerovanie. Pre rok 2021 teraz Lockheed Martin očakáva príjmy medzi 67,3 až 68,7 miliardami dolárov, spolu so zriedeným ziskom na akciu vo výške 26,70 – 27,00 dolárov za rok.“

Spoločnosť má dlhodobý rastový potenciál a trvalé konkurenčné výhody. Každý zo štyroch obchodných segmentov spoločnosti nedávno vykázal rast, pričom celkové tržby vzrástli medziročne o 5%. To je významné číslo pre firmu s rozsahom ako má Lockheed Martin.

Cieľová cena akcií je 420 dolárov, čo je výrazne nad súčasnou cenou 365 dolárov. Okrem toho by rok 2022 mal byť pre firmu silným rokom s predpokladaným nárastom výnosov o 26%. Tieto príjmy by mohli dosiahnuť až 29,7 miliardy dolárov, ale objavil sa konsenzus vo výške 27,84 miliardy dolárov.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár