7 dividendových akcií, ktoré zvyšujú svoje výplaty

Akcie Americké akcie Dividendy Služby Spotrebiteľský sektor Technológie

Prvá časť

Býči trh od marca bol úžasný, ak nie historický. Vysoko výkonné akcie však boli väčšinou v technologickom sektore. Hodnotové a dividendové akcie väčšinou zaostávali.

To je však tá správna príležitosť. Faktom je, že existuje veľa zaujímavých vysoko výnosných spoločností, ktoré majú dobré dlhodobé vyhliadky.

Okrem toho, ako budú trhy čoraz volatilnejšie – čo je súčasný prípad – bude pravdepodobne rotácia smerovať k stabilnejším akciám. Načasovať to samozrejme nie je ľahký výkon. Miera expozície na dividendových akciách je však inteligentný spôsob diverzifikácie portfólia.

Ktoré dividendové akcie teda momentálne vyzerajú dobre? O ktorých z nich je známe, že neustále zvyšujú svoje výplaty rok čo rok? Pozrime sa teda na sedem:

  • John Wiley & Sons (NYSE: JW-A, NYSE: JW-B)
  • Coca-Cola (NYSE: KO)
  • IBM (NYSE: IBM)
  • Lockheed Martin (NYSE: LMT)
  • McDonald’s (NYSE: MCD)
  • Verizon (NYSE: VZ)
  • Aflac (NYSE: AFL)

John Wiley & Sons (JW-A, JW-B:NYSE)

John Wiley & Sons je jednou z najstarších verejne obchodovaných spoločností v USA. Počiatky siahajú do roku 1807, keď Charles Wiley založil tlačiareň, ktorá sa nakoniec zmenila na vydavateľstvo.

Medzi jej slávnych autorov patrili Washington Irving, Herman Melville a Edgar Allan Poe. Netrvalo dlho a podnik sa však opäť rozvinul a obrátil sa ku knihám literatúry faktu, učebniciam a vedeckým publikáciám.

päťročný graf John Wiley & Sons, zdroj: GOOGLE

Je to pomerne stabilný podnik a generuje silné peňažné toky. V poslednom štvrťroku vzrástli tržby o 4% na 491 miliónov dolárov a EBITDA (zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou) bol 120 miliónov dolárov. Rozvaha je tiež silná, s disponibilnou likviditou 740 miliónov dolárov.

V priebehu rokov spoločnosť intenzívne investovala do svojich digitálnych schopností. To jej pomohlo zvládnuť pandémiu Covid-19. Je však pravdepodobné, že tieto investície poskytnú základ pre budúci rast.

Akcie spoločnosti JW-A majú tiež dividendu vo výške 3%, ktorú spoločnosť každoročne zvyšovala 22 rokov po sebe.

Coca-Cola (KO:NYSE)

Coca-Cola má so svojou dividendou závideniahodné výsledky – výnos je v súčasnosti 3,3% – čo spoločnosť od roku 1963 každoročne zvyšuje! Tento trend bude pravdepodobne pokračovať ešte mnoho ďalších rokov. Spoločnosť má opäť viac ako 500 značiek a 20 z nich vygeneruje viac ako 1 miliardu dolárov.

Je pravda, že pandémia Covid-19 si vyžiadala daň z podnikania. V poslednom štvrťroku poklesli tržby o 9%. Akcie spoločnosti KO nezaznamenali výrazný odraz od marcových miním, keď zaznamenali zisk iba 6,3%.

päťročný graf Coca Cola, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť napriek tomu podniká kroky na zníženie nákladovej štruktúry a zefektívnenie portfólia svojich značiek. Výsledkom je, že spoločnosť Coca-Cola pokračovala v generovaní vysokých ziskov. V poslednom štvrťroku dosiahli zisky 2,59 miliardy dolárov.

K najnovšej výzve na správu generálny riaditeľ James Quincey poznamenal: „Pandémia bola katalyzátorom zmien pre našu spoločnosť, ale počiatočná práca za našou strategickou transformáciou bola v pohybe už nejaký ten čas pred zasiahnutím krízy. Spochybňovali sme tradičné spôsoby podnikania a pandémia nám pomohla uvedomiť si, že môžeme byť v našom úsilí odvážnejší. “

IBM (IBM:NYSE)

Zatiaľ čo veľké technológie zaznamenali v minulom roku niekoľko víťazov – napríklad Apple (NASDAQ: AAPL) a Microsoft (NASDAQ: MSFT) – spoločnosť IBM pozoruhodne zaostala. Príjmy spoločnosti boli napokon utlmené.

Investori by sa však nemali vzdávať akcií IBM. Počas posledných niekoľkých rokov sa spoločnosť zaoberala zásadnou reštrukturalizáciou – a to je viac než len znižovanie nákladov. Spoločnosť IBM prestavovala svoje systémy pre cloud a AI. Investovalo sa tiež do technológií novej generácie, ako je kvantová výpočtová technika.

päťročný graf IBM, zdroj: GOOGLE

Obchodovanie však môže mať najväčší vplyv. Spoločnosť získala spoločnosť Red Hat, ktorá je najväčšou softvérovou spoločnosťou s otvoreným zdrojovým kódom. A čo viac, IBM je v procese vyčleňovania svojej divízie infraštruktúrnych služieb. To bude znamenať, že bude viac zdrojov na príležitosti rastu.

Medzitým má IBM atraktívny dividendový výnos 5,2% a ocenenie je iba na 14,6-násobku zisku. Spoločnosť tiež zvýšila výplatu po dobu 20 po sebe nasledujúcich rokov.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár