7 dividendových akcií na ceste do nebezpečnej zóny

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Reality Ropa Služby

Prvá časť

Na konci 90. rokov, keď bol „dotcom boom“ v plnom býčom móde, medzi maklérmi sa tvrdilo, že „rast je nový príjem“.

V týchto dňoch by ste mohli povedať, že príjem je nový príjem. Ľudia hľadajú rast a príjem buď z dlhodobého hľadiska – skôr ako z čistých rastových akcií – alebo sa snažia presunúť nejaké peniaze z bankových účtov, ktoré v tomto bode ledva dosahujú nejaké výnosy.

V obidvoch prípadoch existujú určité akcie, ktoré vyplácajú solídne dividendy, avšak tento článok nebude o nich.

Je to o akciách, ktoré v niektorých prípadoch čelia výrazným bojom o to, aby zostali nad vodou a zachránili svoje dividendy. V ohnisku nového koronavírusu je veľa spoločností uviaznutých medzi ich akcionármi a ťažkou situáciou no trhu.

„Výskum ukazuje, že zníženie dividend je spojené s výrazným poklesom cien akcií,“ uviedol profesor financií z Cornell University – Harold Bierman ml. Andrew Karolyi, profesor manažmentu, uviedol: „Keďže dividendy poskytujú dôležité signály o budúcich vyhliadkach na zisky (škrty znamenajú neistotu), často sa oneskorujú a interpretujú ako posledná možnosť.“

Dean Karolyi ZAS uviedol, že sektory, v ktorých je najväčšia pravdepodobnosť, že dôjde k zníženiu dividend, sú odvetvia, ktoré majú vysoké výnosy a relatívne vysoké podiely platiteľov dividend, spojené s „neistotou ohľadom budúcich výnosov počas krízy COVID“.

Z tohto hľadiska je tu 7 akcií, ktoré by mohli byť ohrozené:

  • Occidental Petroleum (NYSE: OXY)
  • Schlumberger (NYSE: SLB)
  • Ventas (NYSE: VTR)
  • Dow (NYSE: DOW)
  • WP Carey (NYSE: WPC)
  • Kraft Heinz (NYSE: KHC)
  • VF Corp (NYSE: VFC)

Keďže je trh nestály, ako tomu bolo v posledných mesiacoch, nie je ťažké si predstaviť, že by tieto akcie v blízkej budúcnosti mohli byť „v nebezpečenstve“.

Occidental Petroleum (OXY:NYSE)

päťročný graf Occidental Petroleum, zdroj: GOOGLE

Occidental je upstream a midstream hráč v odvetví energie, ktorý existuje od roku 1920.

Hlavnými činnosťami spoločnosti sú prieskum a ťažba (E&P), čo znamená vyhľadanie ropy a potom jej ťaženie. Jej midstream činnosťou sú plynovody, ktoré prepravujú ropu z miesta, kde sa objavila.

Sektor E&P bol pod tlakom už od doby, kedy sa Saudská Arábia rozhodla “poučiť” všetkých ostatných producentov ropy. Oslabujúci sa dolár prispieva k zvyšovaniu cien ropy, ako aj k nedávnym poklesom výroby v Saudskej Arábii.

Následky globálneho zablokovania a desiatky miliónov nezamestnaných v USA však znamenajú, že ekonomika sa zázračne nezmení.

OXY už v marci znížila svoju dividendu o 86%, takže už toho veľa nezostáva. A nepočítajte s tým, že by dividendy boli čoskoro obnovené, a to napriek skutočnosti, že za posledné 3 mesiace vzrástla cena OXY o 58%, pretože vzrástli ceny ropy.

Aj pri tomto behu je OXY oprpti minulého roku stále na -62%.

Schlumberger (SLB:NYSE)

päťročný graf Schlumberger, zdroj: GOOGLE

Schlumberger je zlatým štandardom v sektore služieb na ropných poliach. Je rovnako spoľahlivý ako iné veľké ropné spoločnosti.

Počas svojej takmer 100-ročnej histórie si SLB vždy našiel spôsob, ako prežiť. Súčasná výzva je však v mnohých ohľadoch jedinečná, vrátane posunu smerom k obnoviteľným zdrojom energie.

V spojení s globálnou recesiou to bude ťažké pre výrobcov energie a spoločnosti, ktoré im pomáhajú pri prieskume a ťažbe ropy z nových a existujúcich polí. V skutočnosti, keď sa dopyt po niekoľko mesiacov blížil  knule, výroba a zásoby ropy sa zmenia na nadmernú ponuku. 

Americké bridlicové spoločnosti v USA stále nedokážu produkovať zisk v bežných cenách a keď OPEC znova zapne kohútiky, v ropnej škvrne by sa situácia mohla zhoršiť namiesto toho, aby sa zlepšila.

SLB má 2,6%-nú dividendu a toto bude určite miesto na hľadanie zdrojov, pretože podnikanie sa naďalej spomaľuje.

Ventas (VTR:NYSE)

päťročný graf Ventas, zdroj: GOOGLE

Táto REIT je zameraná na nehnuteľnosti v sektore bývania a zdravotníctva pre seniorov.

Vo všeobecnosti je to celkom dobrý trh, pretože demografické údaje ukazujú, že populácia v USA starne, a teda je táto populácia v horšom ako optimálnom zdravotnom stave a má nespočetné množstvo chronických ochorení.

Pandémia však zmenila veci a môže ísť o veľmi drahé odvetvie, ktoré sa pohne vpred. Vzhľadom na to, že vo veľkých bytových zariadeniach došlo k najväčším ohniskám nákazy v mnohých štátov, pravdepodobne dôjde k výraznému zvýšeniu štátneho a federálneho dohľadu nad normami. A to bude znamenať tlak na marže.

Keďže VTR je trojnásobný čistý nájom REIT (čo znamená, že neplatí za výstavbu, dane ani údržbu svojich zariadení), nemusí sa týmito otázkami zaoberať priamo. Ale jej zákazníci sa zaujímať budú.

Pri veľkorysej dividende 8,1% a akciách, ktoré medziročne pokleskli o 32%, nemusí táto dividenda trvať veľmi dlho. 

Dow (DOW:NYSE)

päťročný graf Dow, zdroj: GOOGLE

123-ročná Dow Chemical zaznamenala počas svojho života veľa zmien. Jej prvým komerčným produktom bolo bielidlo, ktoré zakladateľ H. H. Dow objavil, keď si uvedomil, že na oddelenie bromidov od soľanky môže použiť elektrický prúd.

Teraz je DOW masívna spoločnosť v oblasti chemických a materiálových vied, ktorá vyrába všetko od náterov až po výkonné materiály.

V pomalom hospodárstve však existuje výrazne nižší dopyt po týchto pracovných chemikáliách, nehovoriac o výkonnostných. To vytvára tlak na celé podnikanie.

Navyše, návrat ľudí do práce vo veľkých výrobných závodoch a laboratóriách nie je lacný a tieto náklady musia zohľadniť aj náklady na údržbu personálu po vyčerpaní federálnych peňazí.

Spoločnosť DOW je každoročne na 25%, zatiaľ čo jej dividenda vzrástla na 6,7%. To nemusí byť dlhodobo udržateľné.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár