7 dividendových akcií pre kvalitné portfolio

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Priemysel Zdravotníctvo

Druhá časť

Akcie “Robinhood” sú spravidla spájané so špekulatívnymi nákupmi alebo obchodovaním s „meme“ akciami. To nie je vo svojej podstate zlé – je dobré vyhradiť si vo svojom portfóliu priestor na špekulatívne hry. Aj keď iba jedna alebo dve akcie poskytujú viacnásobné výnosy, tieto zisky môžu mať pozitívny vplyv na zdravie vášho celkového portfólia.

Zároveň je dôležité mať expozíciu voči zásadne silným akciám s relatívne nízkym beta a atraktívnym dividendovým výnosom. Keďže trhové ocenenia v blízkom čase vyzerajú natiahnuté, je načase vybudovať portfólio akcií, ktoré vyplácajú dividendy.

Väčšina akcií v tomto zozname má viditeľný rast dividend a môže poskytnúť stabilitu základnému portfóliu. Týchto sedem akcií sa oplatí držať dlhodobo:

  • Apple (NASDAQ: AAPL)
  • Lockheed Martin (NYSE: LMT)
  • Rio Tinto (NYSE: RIO)
  • Target Corporation (NYSE: TGT)
  • Helmerich & Payne (NYSE: HP)
  • Enterprise Products Partners (NYSE: EPD)
  • Pfizer (NYSE: PFE)

Dividendový výnos: 3,50%

päťročný graf Helmerych & Payne, zdroj: GOOGLE

Helmerich & Payne (HP:NYSE)

Globálny ekonomický rast sa zrýchľuje a vytvára niekoľko príležitostí v ropnom a plynárenskom sektore. Ropa sa obchoduje na úrovniach okolo 70 dolárov a ak ceny zostanú pevné, je pravdepodobné silné oživenie v odvetví ťažby na pevnine a na mori.

Helmerich & Payne ponúka vrtné súpravy na pevnine. Jej akcie sú posledných šesť mesiacov v konsolidačnom režime a ponúkajú dividendový výnos 3,5%. S narastajúcim využívaním vrtných súprav sa zdá, že pre akcie HP hrozí prelomová situácia.

Pokiaľ ide o pozitívny obchodný vývoj, spoločnosť opustila 1. štvrťrok 2021 s 94 aktívnymi zariadeniami a do druhého štvrťroka tento počet zvýšila na 109. Pozitívny trend pretrváva a ku tretiemu kvartálu 2021 spoločnosť oznámila 121 aktívnych súprav.

Keďže cena ropy je relatívne pevná, počet aktívnych súprav Helmerich & Payne sa pravdepodobne zvýši. To bude mať pozitívny vplyv na EBITDA a peňažné toky spoločnosti.

Stojí za zmienku, že Helmerich & Payne si udržiava silný úverový profil aj napriek nepriaznivému vývoju v odvetví. Ku tretiemu kvartálu 2021 spoločnosť vykázala celkovú likviditu 1,3 miliardy dolárov.

Dividendový výnos: 8,26%

päťročný graf Enterprise Products Partners, zdroj: GOOGLE

Enterprise Products Partners (EPD:NYSE)

Akcie EPD sú ďalším lákavým názvom medzi dividendovými akciami. V súčasnej dobe ponúka spoločnosť s ručením obmedzeným ročnú distribúciu hotovosti vo výške 1,80 dolárov a dividendový výnos cez 8%.

Stručne povedané, Enterprise Products je poskytovateľom midstreamových energetických služieb. Patria sem potrubia na zemný plyn a ropu. Spoločnosť okrem toho ponúka aj prepracované produktové služby. V súčasnosti má 50 000 míľ potrubí na NGL, ropu, zemný plyn a rafinované výrobky.

Spoločnosť má rozostavané projekty v hodnote 3,1 miliardy dolárov. To môže zaistiť trvalý rast peňažných tokov a zaistiť viditeľnosť v dividendách. Vykázala 22 po sebe nasledujúcich rokov rastu dividend.

Okrem toho od druhého kvartálu 2021 partnerstvo vykázalo 5,4 miliardy dolárov v hotovosti a nevyčerpaných úverových rámcoch. Preto je spoločnosť Enterprise Products plne financovaná pre svoj súčasný investičný plán.

V júni 2021 vykázal pákový pomer 3,24x. Nevyzerá to ako problém so zdravými peňažnými tokmi z existujúcich aktív.

Spoločnosť Enterprise Products nedávno získala obchodné centrum skladovania etylénu od spoločnosti Nova Chemicals. Pri silnej súvahe takéto akvizície pravdepodobne ešte urýchlia rast peňažných tokov.

Dividendový výnos: 3,63%

päťročný graf Pfizer, zdroj: GOOGLE

Pfizer (PFE:NYSE)

Po niekoľkých štvrťročných nedostatočných výkonoch boli akcie PFE konečne svedkami prelomu. Zdá sa veľmi pravdepodobné, že tempo rastu bude pokračovať. Akcie PFE sa stále obchodujú s forwardovým P/E 11,9 a majú dividendový výnos 3,63%.

Za 2. štvrťrok 2021 zaznamenal Pfizer vysoké čísla s rastom prevádzkových výnosov o 86%. Bez vplyvu vakcíny Covid-19 bol rast tržieb 10%.

Trhy boli znepokojené tým, že niektoré jeho lieky strácajú exkluzivitu a vplyv, ktorý by mohol mať na príjmy. Spoločnosť Pfizer však má veľkú skupinu kandidátov, ktorí pravdepodobne stratu vyrovnajú.

Na súčasný rok očakáva investovanie 10 až 10,5 miliardy dolárov do výskumu a vývoja. Spoločnosť očakáva do roku 2025 zložený ročný nárast tržieb o 6%.

Je tiež potrebné spomenúť, že príjmy z vakcíny Pfizer proti Covid-19 pravdepodobne zostanú v budúcom roku vysoké. Spoločnosť bude mať zvýšenú výrobnú kapacitu a príjmy by mohli byť vyššie z posilňovacích dávok a očkovania mladistvých.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár