7 dividendových akcií pre kvalitné portfolio

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Spotrebiteľský sektor Technológie

Prvá časť

Akcie “Robinhood” sú spravidla spájané so špekulatívnymi nákupmi alebo obchodovaním s „meme“ akciami. To nie je vo svojej podstate zlé – je dobré vyhradiť si vo svojom portfóliu priestor na špekulatívne hry. Aj keď iba jedna alebo dve akcie poskytujú viacnásobné výnosy, tieto zisky môžu mať pozitívny vplyv na zdravie vášho celkového portfólia.

Zároveň je dôležité mať expozíciu voči zásadne silným akciám s relatívne nízkym beta a atraktívnym dividendovým výnosom. Keďže trhové ocenenia v blízkom čase vyzerajú natiahnuté, je načase vybudovať portfólio akcií, ktoré vyplácajú dividendy.

Väčšina akcií v tomto zozname má viditeľný rast dividend a môže poskytnúť stabilitu základnému portfóliu. Týchto sedem akcií sa oplatí držať dlhodobo:

  • Apple (NASDAQ: AAPL)
  • Lockheed Martin (NYSE: LMT)
  • Rio Tinto (NYSE: RIO)
  • Target Corporation (NYSE: TGT)
  • Helmerich & Payne (NYSE: HP)
  • Enterprise Products Partners (NYSE: EPD)
  • Pfizer (NYSE: PFE)

Dividendový výnos: 0,62%

päťročný graf Apple, zdroj: GOOGLE

Apple (AAPL:NASDAQ)

Akcie AAPL v súčasnosti vyplácajú ročnú dividendu 88 centov. Vzhľadom na potenciál obchodného rastu spoločnosti a peňažný tok, je možné, že dividendy sa budú v nasledujúcom desaťročí neustále zvyšovať.

V treťom štvrťroku 2021 Apple oznámil nárast tržieb o 36% na medziročnej báze – na 81,4 miliardy dolárov. V tom istom období bol rast zisku na akciu spoločnosti 102%. Akcia vyzerá atraktívne pri forwardovom pomere P/E 26,7.

Ďalším dôvodom, prečo mať Apple rád, je, že jeho príjmy sú diverzifikované. Telefóny iPhone stále tvoria najväčšiu časť tržieb, ale rast bol v segmente nositeľných zariadení a služieb zdravý životný štýl. Vďaka agresívnym investíciám do inovácií produktov je pravdepodobné, že tento trend vydrží vo všetkých svojich ponukách/produktoch/službách.

Vstup Apple na trh s elektrickými vozidlami (EV) tiež pravdepodobne udrží záujem investorov. Vďaka silnej lojalite a uznaniu značky pravdepodobne v nasledujúcom desaťročí prenikne do tohto odvetvia s vysokým potenciálom rastu.

Z finančného hľadiska spoločnosť Apple vykázala prevádzkový peňažný tok (OCF) 21 miliárd dolárov za 3. štvrťrok 2021. Znamenalo by to ročný OCF vo výške 84 miliárd dolárov. Spoločnosť má preto dostatok finančných rezerv na spätné odkúpenie akcií a vyššie dividendy.

Dividendový výnos: 3,22%

päťročný graf Lockheed Martin, zdroj: GOOGLE

Lockheed Martin (LMT:NYSE)

UBS nedávno vyzdvihla svojich 20 najlepších dividendových akcií pre výnosy v ťažkých časoch. Lockheed Martin bola medzi menami v zozname, čo nie je prekvapujúce.

Akcie LMT majú anualizovanú dividendu 10,40 dolárov a súčasný výnos 2,9%. Ďalej, pri forwardovom P/E 13,4 sa zdá, že akcia je na súčasnej úrovni pripravená na rast.

Spoločnosť Lockheed Martin má veľké množstvo nevybavených objednávok – vo výške takmer 142 miliárd dolárov, ktoré poskytujú jasný predpoklad výnosov. To pravdepodobne pomôže zaistiť silné prevádzkové a bezplatné peňažné toky.

Pre aktuálny rok spoločnosť očakáva prevádzkový cash flow vo výške 8,9 miliardy dolárov. Ďalej za 2. štvrťrok 2021 spoločnosť vykázala voľný peňažný tok 950 miliónov dolárov. To by znamenalo ročnú FCF od 4 do 5 miliárd dolárov. Je zrejmé, že existuje dostatok finančných rezerv na dividendy a spätné odkúpenie akcií.

Pokiaľ ide o príliv objednávok, Švajčiarsko nedávno vybralo spoločnosť na objednávku za 5,5 miliardy dolárov. S rastúcimi objednávkami mimo USA má spoločnosť predpoklad pre zdravý rast.

Stojí za zmienku, že mnohým spojencom Severoatlantickej aliancie (NATO) stále chýba cieľ v oblasti obranných výdavkov. Lockheed Martin má dobrú pozíciu, aby z toho mohol ťažiť, pretože rozpočty na obranu sa v nasledujúcich rokoch zvyšujú.

Dividendový výnos: 10,25%

päťročný graf Rio Tinto, zdroj: GOOGLE

Rio Tinto (RIO:NYSE)

Inflácia je v poslednom čase stále väčším problémom. Pri umelo nízkych úrokových sadzbách je pravdepodobné, že rally u komodít vydrží. Navyše, keďže sa globálny rast HDP zrýchľuje, ceny priemyselných komodít pravdepodobne zostanú pevné. Tu nastupuje Rio Tinto.

V súčasnosti akcie RIO ponúkajú anualizovanú dividendu 6,85 dolára, čo znamená atraktívny dividendový výnos cca 10%. Akcie sa navyše obchodujú na koncovom 12-mesačnom P/E 6,89. Ocenenie naznačuje ďalší potenciál rastu akcie po určitej konsolidácii.

Rio Tinto prináša zdravé čísla. Za prvý polrok 2021 spoločnosť vykázala EBITDA vo výške 21 miliárd dolárov a voľný peňažný tok vo výške 10,2 miliardy dolárov. Spoločnosť taktiež ukončila 2. štvrťrok 2021 s čistou hotovostnou pozíciou 3,1 miliardy dolárov. Vďaka zdravým peňažným tokom je spoločnosť pripravená zachovať dividendy.

Je dôležité poznamenať, že spoločnosť Goldman Sachs nedávno vyslovila názor, že je nepravdepodobné, že by na rastúcom trhu železnej rudy došla para. Goldman očakáva pevné ceny do roku 2023 a možno aj do roku 2024. Preto je vhodný čas ostať pri investovaní do akcií RIO.

Dividendový výnos: 1,58

päťročný graf Target, zdroj: GOOGLE

Target Corporation (TGT:NYSE)

Akcie TGT majú za posledných 12 mesiacov vyšší trend o viac ako 88%. Ponúka dividendový výnos 1,58%.

Nárast cieľovej populácie bol ovplyvnený niekoľkými zásadnými faktormi. V prvom kvartáli  2021 spoločnosť vykázala porovnateľný rast tržieb o 22,9%. Aj v prvom kvartáli 2020 bol porovnateľný rast tržieb spoločnosti o 10,8%. Toto zrýchlenie rastu vytlačilo akcie TGT nahor.

Ďalším faktorom, ktorý podporil akcie, je snaha spoločnosti vybudovať všesmerovú predajnú prítomnosť. V prvom kvartáli 2021 prudko vzrástli digitálne tržby spoločnosti o 50%. Služby ako dodanie, vyzdvihnutie objednávky a doručenie v ten istý deň podporili rast v tomto segmente.

Marža EBITDA spoločnosti Target by navyše mohla byť posilnená rastom predaja vlastných značiek, ktorý v prvom kvartáli 2021 medziročne vzrástol o 36%.

Spoločnosť Target za štvrťrok vykázala prevádzkové peňažné toky 1,1 miliardy dolárov a hotovosť a ekvivalenty v sume 7,8 miliardy dolárov. Existuje finančná flexibilita pre vyššie investície, ktorá je spojená s potenciálom rastu dividend. V skutočnosti spoločnosť nedávno zvýšila dividendy o 32%.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár