7 dividendových akcií s 50-ročným nárastom dividend

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Spotrebiteľský sektor

Bez ohľadu na to, v akom štádiu je investor na svojej ceste na trhoch akciami, dividendové akcie sa nevyhnutne stanú stredobodom pozornosti. Pre niektorých je to zameranie, ktoré pretrvá celý život. Pre ostatných môže byť ich záujem len čiastočný. V každom prípade tieto podiely zohrávajú veľkú úlohu, pokiaľ ide o spôsob, akým jednotlivý investor rozloží svoj kapitál. 

Ako uvidíte v niektorých nižšie uvedených príkladoch, mnohé z týchto akcií v priebehu desaťročí dosiahli veľké úspechy. Po zohľadnení dividendy sa tieto výnosy ešte zvýšia .

V mnohých prípadoch môže byť dividenda spoločnosti nestabilná. Mnoho z nich nakoniec muselo znížiť dividendy, pretože podnikateľské prostredie sa stalo príliš zložitým, pretože došlo k recesii alebo sa sprísnili peňažné toky. V mnohých prípadoch tieto spoločnosti nemusia dividendu zastaviť. Namiesto toho môžu jednoducho znížiť výplatu alebo si nechať pár rokov pauzu od jej zvýšenia.

Nie je však nič lepšie ako vlastniť podiel v dôslednom podnikaní so skvelým vedením, ktoré každý rok zayšuje výplaty. Pozrime sa na sedem dividendových akcií s viac ako 50 rokmi rastúcich dividend:

  • Procter & Gamble (NYSE: PG )
  • 3M Co (NYSE: MMM )
  • Federal Realty Trust (NYSE: FRT )
  • Johnson & Johnson (NYSE: JNJ )
  • Lowe’s (NYSE: LOW )
  • Coca-Cola (NYSE: KO )
  • Illinois Tool Works (NYSE: ITW )

Dividendový výnos: 1,20%

päťročný graf Lowe’s, zdroj: GOOGLE

Lowe’s (LOW:NYSE)

Postupné zvyšovanie ročnej dividendy: 58 rokov

Dynamika na trhu s bývaním je úchvatná. Nízke úrokové sadzby, prerušenie dodávateľského reťazca v dôsledku Covid-19, exodus z väčších miest a moratórium na prenájom umožnili rozmachu trhu s bývaním. 

To bolo hlavným katalyzátorom pre maloobchodníkov s domácimi potrebami, ako je Lowe. Takže každý rok môžeme očakávať nárast dividendy. 

Analytici očakávajú, že hospodársky výsledok sa tento rok zvýši takmer o 10%, po ktorom bude v roku 2022 nasledovať zrýchlenie až na 13,7%. 

Na rozdiel od mnohých dividendových akcií si toto meno za posledný rok užíva obrovskú rally. Akcie sú čerstvo pri nových maximách všetkých čias a od minima v roku 2020 prudko vzrástli, a to až o 225%. 

Je zrejmé, že nikto neočakáva, že Lowe zopakuje tento výkon v nasledujúcich 12 mesiacoch. Ukázalo sa však, že po tejto dividende je skutočne veľký dopyt, aj keď teraz podľa ceny akcie dosahuje iba 1,20%. 

Dividendový výnos: 3,08%

päťročný graf Coca Cola, zdroj: GOOGLE

Coca-Cola (KO:NYSE)

Postupné zvyšovanie ročnej dividendy: 59 rokov

Nemalo by byť príliš prekvapujúce vidieť spoločnosť Coca-Cola na tomto zozname. Jej pomalá a stabilná povaha si získala ocenenie miliónov investorov – vrátane Warrena Buffetta. 

Aj keď to nemusí byť tak ako vysoko technologické akcie, konzistencia spoločnosti Coca-Cola si v priebehu rokov získala mnohých investorov.

Kvôli akciám Coca-Coly bolo mestečko Quincy na Floride v skutočnosti plné milionárov. Boli v správnom čase na správnom mieste, keď investovali do tejto akcie počas ekonomickej krízy, na odporúčanie jedného z dôveryhodných bankárov v meste. 

Aj tento rok sa ukazuje ako dobrý pre spoločnosť. Analytici očakávajú rast ziskov o 11,2% a rast tržieb takmer o 10%. Ak Coca-Cola niečo dokázala – či už ide o krízu v 20. rokoch alebo pandémiu v roku 2020 – môže prežiť takmer všetko, čo jej prišlo do cesty. 

Dividendový výnos: 1,92%

päťročný graf Illinois Tool Works, zdroj: GOOGLE

Illinois Tool Works (ITW:NYSE)

Postupné zvyšovanie ročnej dividendy: 57 rokov

V neposlednom rade je na tomto zozname dividendových akcií Illinois Tool Works. Táto akcia kladie dôraz na to, ako dobre môžu investori urobiť, ak budú trpezliví a budú sa držať kvality na dlhé trate. 

Akcie vzrástli o viac ako 3 200% za posledných 30 rokov a 30 000% za posledných 50 rokov. Je pravda, že v porovnaní s priemerným investorom ide o neuveriteľne dlhé doby držania. Zdôrazňuje však, koľko bohatstva môže veľká spoločnosť vyprodukovať počas niekoľkých desaťročí. 

Je to dôležitá pripomienka toho, čo dokážu dividendy. 

Ak presunieme zameranie z výnosu z ceny akcií na celkový výnos, čo znamená, že obsahuje aj dividendy, potom tieto 30-ročné a 50-ročné výnosy explodujú na 5 600% a 56 400%. 

Napriek všetkej tejto sile, spoločnosť stále rastie. Odhady konsenzu hovoria o raste výnosov v tomto roku o 19,5% a v budúcom roku o 9,5%. 

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár