7 dividendových akcií s 50-ročným nárastom dividend

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Reality Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

Prvá časť

Bez ohľadu na to, v akom štádiu je investor na svojej ceste na trhoch s akciami, dividendové akcie sa nevyhnutne stanú stredobodom pozornosti. Pre niektorých je to zameranie, ktoré pretrvá celý život. Pre ostatných môže byť ich záujem len čiastočný. V každom prípade tieto podiely zohrávajú veľkú úlohu, pokiaľ ide o spôsob, akým jednotlivý investor rozloží svoj kapitál. 

Ako uvidíte v niektorých nižšie uvedených príkladoch, mnohé z týchto akcií v priebehu desaťročí dosiahli veľké úspechy. Po zohľadnení dividendy sa tieto výnosy ešte zvýšia .

V mnohých prípadoch môže byť dividenda spoločnosti nestabilná. Mnoho z nich nakoniec muselo znížiť dividendy, pretože podnikateľské prostredie sa stalo príliš zložitým, pretože došlo k recesii alebo sa sprísnili peňažné toky. V mnohých prípadoch tieto spoločnosti nemusia dividendu zastaviť. Namiesto toho môžu jednoducho znížiť výplatu alebo si nechať pár rokov pauzu od jej zvýšenia.

Nie je však nič lepšie ako vlastniť podiel v dôslednom podnikaní so skvelým vedením, ktoré každý rok zayšuje výplaty. Pozrime sa na sedem dividendových akcií s viac ako 50 rokmi rastúcich dividend:

  • Procter & Gamble (NYSE: PG )
  • 3M Co (NYSE: MMM )
  • Federal Realty Trust (NYSE: FRT )
  • Johnson & Johnson (NYSE: JNJ )
  • Lowe’s (NYSE: LOW )
  • Coca-Cola (NYSE: KO )
  • Illinois Tool Works (NYSE: ITW )

Dividendový výnos: 2,53%

päťročný graf Procter & Gamble, zdroj: GOOGLE

Procter & Gamble (PG:NYSE)

Postupné zvyšovanie ročnej dividendy: 64 rokov

Začnime tento zoznam spoločnosťou, ktorá má najdlhšiu sériu dividend – Procter&Gamble.

Spoločnosť si v tejto chvíli vytvorila zvyk zvýšiť dividendy a zvýšila ich už viac ako šesť desaťročí. Investori môžu rátať s tým, že slnko vychádza na východe, zapadá na západe a Procter & Gamble každoročne zvyšuje svoju dividendu. 

V priebehu rokov sa spoločnosť Procter & Gamble upevnila ako základ v odbore spotrebiteľského tovaru. 

Spoločnosť si našla cestu takmer do každého kúta domova spotrebiteľa . Či už sú to kuchynské utierky alebo toaletný papier, detské obrúsky alebo plienky, tampóny, zubné pasty, žiletky, šampóny, pracie prášky alebo mydlá. 

Tieto výrobky sú nevyhnutné. Nezáleží na tom, či sa nachádzame v rozvíjajúcej sa ekonomike alebo v hlbokej recesii. Či tak alebo onak, spotrebitelia budú stále používať dezodorant a umývať si zuby. 

Dividendový výnos: 2,91%

päťročný graf 3M, zdroj: GOOGLE

3M Co (MMM:NYSE)

Postupné zvyšovanie ročnej dividendy: 63 rokov

Spoločnosť 3M nezaostáva ďaleko za Procter & Gamble v rámci dividend. Dividendový výnos činí skoro 3%.

Táto akcia však nemala najlepší výkon. Aj keď sa akcie pekne zvýšili z minima v marci 2020, zostávajú približne na 26%-ách z historického maxima stanoveného v januári 2018. Akcie sa držali vo viacročnom klesajúcom trende predtým, ako sa koronavírus rozšíril po celom svete. 

Analytici očakávajú slušný rast. Prognózy výnosov volajú po raste v tomto roku o 6,7% a v budúcom roku o 4%. To je spolu s odhadmi rastu výnosov v týchto rokoch zhruba 10% a 9%. 

Akcie sa obchodujú s primeraným 20-násobným výnosom. To nie je zlé ocenenie pre tento typ rastu a spoľahlivosť, ktorá prichádza s dividendou spoločnosti 3M. Okrem toho akcie na minuloročnom maxime klesajú a zdá sa, že po technickej stránke majú slušný impulz. 

Dividendový výnos: 3,80

päťročný graf Federal Realty Trust, zdroj: GOOGLE

Federal Realty Trust (FRT.NYSE)

Postupné zvyšovanie ročnej dividendy: 53 rokov

Federal Realty je jedným z najzaujímavejších mien na tomto zozname. V priebehu rokov sa spoločnosť Federal Realty stala jedným z najžiadanejších REIT v odbore s označením “blue chips”. 

S viac ako piatimi desaťročiami postupného zvyšovania dividend nie je v priemysle veľa spoločností, ktoré by mohli FRT konkurovať. 

Keď sa dostaneme do dividendových akcií s toľkými rokmi postupného zvyšovania, môže byť ťažké nájsť masovú výplatu. Napriek odrazu, ktorý sme zaznamenali v cene akcií – Federal Realty je navyše o 62% oproti minimám v roku 2020 – stále má solídny výnos.

Tento diverzifikovaný hráč v oblasti nehnuteľností má osvedčenú históriu silných prevádzok a spoľahlivého príjmu. 

FRT nemal za posledných 10 rokov výnos menej ako 3,6%. Teda do roku 2020. Vzhľadom na prepad, ktorý minulý rok postihol REIT, to vyzerá ako solídna príležitosť pre dlhodobých investorov. 

Dividendový výnos: 2,49

päťročný graf Johnson & Johnson, zdroj: GOOGLE

Johnson & Johnson (JNJ:NYSE)

Postupné zvyšovanie ročnej dividendy: 58 rokov

Táto spoločnosť má toho skutočne veľa. Nielen, že J&J je spoľahlivou stabilnou dividendou s takmer šiestimi desaťročiami po sebe idúceho zvyšovania výplat, je to základ aj v zdravotníctve. 

S viacerými obchodnými jednotkami v tomto priestore má J&J pokrytých svojich pacientov. Či už ide o lekárske vybavenie v nemocnici alebo domácu starostlivosť prostredníctvom liekov Tylenol a Band-Aids, na produkty tejto spoločnosti sa môžete spoľahnúť. 

Spoločnosť je etablovaná vo farmaceutickom priestore, zdravotníckych pomôckach a spotrebných výrobkoch – to všetko s relatívne širokým dosahom. Je to jeden z dôvodov, prečo má táto akcia trhovú kapitalizáciu vo výške 432 miliárd dolárov. 

Jej posledný úspech však môže byť jedným z najchválenejších. Spoločnosť J&J vyvinula vakcínu proti Covid-19. Teraz je to jedna z troch spoločností očkujúcich proti vakcíne v USA, ktorá sa pripojila k spoločnostiam Pfizer (NYSE:PFE)Moderna (NASDAQ:MRNA)

Zatiaľ čo USA má obrovskú mieru očkovania, zvyšok sveta na tom nie je tak dobre. To by malo pripraviť skvelú “cestu hore” pre spoločnosti ako Johnson & Johnson, keďže zvyšuje výrobu. 

S týmto pohybom môžu investori obrátiť svoju pozornosť na ďalšie zvýšenie dividend spoločnosti – pravdepodobne by malo prísť počas apríla.  

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár