7 dividendových akcií ktorým sa treba vyhnúť

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Priemysel Ropa Zdravotníctvo

Druhá časť

Celková návratnosť. To je kombinácia rastu a dividendy, ktorú akcia vráti. Dividenda je niečo ako zaručený výnos, aj keď akcia nerastie alebo sa trh otočí.

Preto sa spoločnosti ponúkajúce dividendy považujú za priateľské k akcionárom. Vrátia časť svojich čistých ziskov svojim investorom a spravidla vyplatia aj dividendu (aj v ťažkých časoch).

Navyše, aj malé dividendy z akcií prekonávajú úroky na sporiacom účte či na peňažných trhoch. Môžete mať svoje peniaze investované za lepšiu cenu, ako ich len tak nechať ležať v banke a tak získať ďalší stimulátor rastu.

To však znamená, že si môžete vybrať akcie, ktoré poskytujú dividendy. V ťažkých časoch môže spoločnosť znížiť svoju dividendu, aby sa udržala nad vodou. Nie je to tak však vo všetkých spoločnostiach, ktoré poskytujú dividendy – niektoré vyplácajú a zvyšujú dividendy už viac ako 50 rokov po sebe.

Sedem dividendových akcií s hodnotením F, ktorým sa treba vyhnúť, však nepatria do takej skupiny. Škodia odvetviam a bojujú s udržaním svojich akcií na vysokej úrovni.

  • Strategic Education (NASDAQ: STRA)
  • Equity Residental (NYSE: EQR)
  • Federal Realty Investment Trust (NYSE: FRT)
  • Kennedy-Wilson Holdings (NYSE: KW)
  • Energy Transfer LP (NYSE: ET)
  • CF Industries (NYSE: CF)
  • Walgreens Boots Alliance (NYSE: WBA)

päťročný graf Energy Transfer, zdroj: GOOGLE

Energy Transfer LP (ET:NYSE)

Midstream trh s energiou – plynovody – je zvyčajne dobrým miestom, keď sú ceny energie kolísavé, pretože tieto spoločnosti fungujú ako subjekty vyberajúce mýto pre spoločnosti, ktoré používajú ich plynovody. Cena ropy a zemného plynu pre tieto spoločnosti nie je dôležitá.

Na čom však záleží je dopyt. A vyzerá to, že USA je obkľúčená kvôli Covid-19 a v najlepšom prípade to znamená, že ľudia zostanú blízko domova. Zimná sezóna vo väčšine krajín určite zvýši dopyt po zemnom plyne na kúrenie a na to je EP špecialista.

Tento sezónny dopyt je však zakomponovaný do jej cenových a výkonových modelov. Tento štvrťrok bude určite slabší ako pred rokom.

Komanditné partnerstvá sú verziou energetickej záplaty. Vyplácajú dividendy pre investorov ako percento z ich čistého zisku. Keď však ceny padajú, dividendy stúpajú.

ET akcie k dnešnému dňu poklesli o 53% a majú ohromnú dividendu 10,2%. To znie skvelo, ale čím vyššie idú, tým vyššie je riziko zníženia alebo zastavenia výplaty dividend. A to by bolo veľmi zlé aj pre akcie.

päťročný graf CF Industries Holdings, zdroj: GOOGLE

CF Industries Holdings (CF:NYSE)

Táto spoločnosť na výrobu hnojív existuje už od roku 1946, takže v priebehu rokov zažila viac náročných situácií na trhoch. A všeobecne povedané, hnojivo je dosť stabilné.

CF je svetový líder v oblasti premeny zemného plynu na dusík. Má deväť výrobných závodov v USA, Kanade a Veľkej Británii.

Tento sektor môže byť cyklický. V prípade silných ekonomík rastie dopyt po poľnohospodárskych výrobkoch a rovnako aj dopyt po hnojivách.

Teraz to tak nie je. Aj keď CF nie je v zlá a pravdepodobne sa dostane cez tento súčasný náročný globálny trh, nie je ale čas loviť akcie, ktoré sú na dne.

Akcie spoločnosti CF klesli k dnešnému dňu o 33%, a ani jej 3,7%-ná dividenda ju nezachráni pred ťažkým rokom. A nevieme, kde je dno, takže myslieť si, že akcie už zaznamenali svoje najhoršie časy, je riskantná stávka.

päťročný graf Walgreens Boots Allinace, zdroj: GOOGLE

Walgreens Boots Alliance (WBA:NASDAQ)

Pozitívne je, že akcie WBA majú 45 po sebe nasledujúcich rokov rastu dividend. Negatívnou stránkou bolo, že akcie boli od konca roku 2018 vo výraznom klesajúcom trende. V tom čase sa obchodovali blízko hodnoty 85 dolárov. Teraz sa obchodujú okolo 40 dolárov.

Jej čísla fiškálneho štvrtého kvartálu boli zverejnené v októbri a boli vcelku stabilné. Farmaceutická stránka podniku bola stabilná, a tiež sa zvýšil efektný predaj v rovnakom období o 5%.

Neexistuje obava, že WBA zmizne z trhu. To však ešte neznamená, že sa jedná o akciu, ktorú sa oplatí držať. Stále dopláca za svoj nákup (v hodnote takmer 2 000 obchodov) Rite Aid (NYSE: RAD) za 17 miliárd dolárov z roku 2018. Vzhľadom na ťažkosti spoločnosti RAD nemusí byť spoločnosť WBA schopná niektoré z týchto obchodov opraviť, čo by mohlo byť brzdou celej spoločnosti.

Akcie WBA klesli k dnešnému dňu o 36%, takže jej 5%-ná dividenda je pôsobivá, ale nemôže byť dôvodom spoliehania sa na schopnosť tejto akcie zotaviť sa z prepadu.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár