7 dividendových akcií ktorým sa treba vyhnúť

Akcie Americké akcie Dividendy Reality Služby

Prvá časť

Celková návratnosť. To je kombinácia rastu a dividendy, ktorú akcia vráti. Dividenda je niečo ako zaručený výnos, aj keď akcia nerastie alebo sa trh otočí.

Preto sa spoločnosti ponúkajúce dividendy považujú za priateľské k akcionárom. Vrátia časť svojich čistých ziskov svojim investorom a spravidla vyplatia aj dividendu (aj v ťažkých časoch).

Navyše, aj malé dividendy z akcií prekonávajú úroky na sporiacom účte či na peňažných trhoch. Môžete mať svoje peniaze investované za lepšiu cenu, ako ich len tak nechať ležať v banke a tak získať ďalší stimulátor rastu.

To však znamená, že si môžete vybrať akcie, ktoré poskytujú dividendy. V ťažkých časoch môže spoločnosť znížiť svoju dividendu, aby sa udržala nad vodou. Nie je to tak však vo všetkých spoločnostiach, ktoré poskytujú dividendy – niektoré vyplácajú a zvyšujú dividendy už viac ako 50 rokov po sebe.

Sedem dividendových akcií s hodnotením F, ktorým sa treba vyhnúť, však nepatria do takej skupiny. Škodia odvetviam a bojujú s udržaním svojich akcií na vysokej úrovni.

  • Strategic Education (NASDAQ: STRA)
  • Equity Residental (NYSE: EQR)
  • Federal Realty Investment Trust (NYSE: FRT)
  • Kennedy-Wilson Holdings (NYSE: KW)
  • Energy Transfer LP (NYSE: ET)
  • CF Industries (NYSE: CF)
  • Walgreens Boots Alliance (NYSE: WBA)

päťročný graf Strategic Education, zdroj: GOOGLE

Strategic Education (STRA:NASDAQ)

Tento názov nemusí byť známy, ale môže vyniknúť niekoľko jeho produktov – Strayer University a teraz Capella University. Obe sú online a Strayer má v USA 78 kampusov s pôvodným kampusom vo Washingtone, D.C.

Začiatkom novembra spoločnosť STRA oznámila fúziu so spoločnosťou Capella, ktorá poskytne obom organizáciám určitú pomoc pri rozširovaní registrácie v USA počas novej pandémie koronavírusu.

Nedávne čísla STRA za tretí kvartál klesli oproti minulému roku kvôli pandémii. Spoločnosť tiež nedávno predala prevádzky, ktoré mala v Austrálii a na Novom Zélande. Hovorí sa tiež o založení kuchárskej školy so Sur La Table.

STRA sa usilovne snaží nájsť spôsob, ako uspieť na tomto trhu, ale akcie spoločnosti STRA žiaľ klesli k dnešnému dňu o 44%. A ďalší zlý štvrťrok alebo dva môžu znamenať, že by sa mohla znížiť aj dividenda, čo by viedlo k ďalšiemu pádu akcií.

päťročný graf Equity Residental, zdroj: GOOGLE

Equity Residental (EQR:NYSE)

Ako trust pre investície do nehnuteľností (REIT) by ste si mysleli, že EQR bude mať skôr dobré dni.

Problém je v tom, že EQR sa nachádza na trhu s prenájmom bytov vo veľkých mestách ako San Francisco, Boston a New York. To znamená dve veci, z ktorých ani jedna nie je dobrá.

Po prvé, pandémia bola obzvlášť tvrdá vo veľkých mestských oblastiach kvôli hustote obyvateľstva. A keď sa tieto mestá uzavrú, ľudia stratia prácu. To znamená, že nájomné už nie je spoľahlivým zdrojom príjmov.

Po druhé, ľudia, ktorí stále majú zamestnanie a pracujú z domu, sa začínajú obzerať za prácou mimo veľkých miest. A to znamená rastúce voľné miesta.

Tieto faktory silno zasahujú EQR.

Akcie doposiaľ medziročne klesli o 26% a majú dividendu 4,1%. Existuje riziko, že vzhľadom na oživenie pandémie sa veci môžu skôr zhoršiť ako zlepšiť.

päťročný graf Federal Realty Investment Trust, zdroj: GOOGLE

Federal Realty Investment Trust (FRT:NYSE)

Tento REIT existuje od roku 1962 a má veľmi dobré dividendové výsledky. Problém však je, že hoci dividenda môže byť bezpečná, dividenda nepomôže návratu akcií, pretože jej nehnuteľnosti sú zamerané na miesta, kde pandémia sťažuje život maloobchodníkom aj nájomcom.

FRT sa zameriava na nehnuteľnosti so zmiešaným využitím na trhoch vo významných mestských centrách po USA. Problémom je teraz to, že tento REIT je vystavený poklesu mobility ľuďí a zníženého záujmu vlastníkov nehnuteľností a prenajímateľov.

A s potenciálnym lokalizovaným blokovaním, ktoré sa vo veľkých mestách znovu objaví, keď sa pandémia zhorší, to bude mať ďalej vplyv na schopnosť FRT vrátiť sa do dobrých časov. Najhorší scenár znamená, že dividenda môže byť ohrozená.

Ale aj keď jej dividenda zostáva nedotknutá, akcie sú k dnešnému dňu dole o 30%, takže jej 4,7%-ná dividenda nemusí byť tak lákavá, keďže riziko poklesu rastie.

päťročný graf Kennedy-Wilson Holdings, zdroj: GOOGLE

Kennedy-Wilson Holdings (KW:NYSE)

Aj keď si KW hovorí medzinárodná realitná spoločnosť, funguje ako REIT, takže je v adresári National Association of Real Estate Investment Trust.

Má nehnuteľnosti pre viac rodín, ako aj komerčné a hotelové nehnuteľnosti v USA a Európe. To znamená, že je pod rovnakým tlakom ako predchádzajúce REIT, ale v globálnom meradle. A jej divízia hotelierstva je obzvlášť pod tlakom, pretože európske národy sa opäť uzatvárajú.

Na trhoch stále existuje určitý optimizmus pre akcie KW, ale úrovne nebezpečenstva stúpajú. A jej súčasný 28-násobný pomer ceny a výnosov sa javí pre spoločnosť s takým veľkým rizikom trochu nadnesený.

K dnešnému dňu akcia klesla o 27%. Vzhľadom na to, kde sa momentálne nachádza svet, bude myšlienka, že rok 2021 bude na dobrej ceste k globálnemu hospodárskemu oživeniu, môže byť trochu optimistická. Ale jej bohatá dividenda vo výške 5,4% môže byť ohrozená, ak by sa pandémia zhoršila.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár