7 maloobchodných akcií, ktoré tento rok dostanú “palec dole”

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor

Druhá časť

Pre maloobchodné akcie bol tento zvláštny rok jedným z najdivokejších. Rok 2020 bol veľmi odlišným a ťažkým rokom – ako pre spotrebiteľov, spoločnosti tak aj pre investorov.

Niektoré časti maloobchodného sektoru zaznamenali inštančné zvýšenie, pretože spotrebitelia zaplavili veľké obchody a reťazce s potravinami. Keď boli reštaurácie zatvorené, mnohí boli nútení pripraviť si všetko jedlo doma. Lockdowny vytvorili zvláštny svet pre všetkých na celom svete.

Pre niektoré spoločnosti to malo za následok prínos pre ich podnikanie. Ostatní maloobchodníci však také šťastie nemali. Niektorých situácia pritlačila k bankrotu. Pre ostatných to vyhladilo ich ceny akcií, ktoré sa okamžite dostali na stovky percent z minima.

Pre skupinu, ktorá je všeobecne dosť mierna z hľadiska výkonnosti akcií, bol tento rok jednoznačným výsledkom. Teraz ostáva úlohou stanoviť víťazov z porazených. To prichádza uprostred najvýkonnejšieho štvrťroka tohto sektoru, keď sa blížia sviatky.

Tu je sedem maloobchodných akcií, ktoré môžu tento rok získať “uhlie”:

  • Gap (NYSE: GPS)
  • Macy’s (NYSE: M)
  • Kroger (NYSE: KR)
  • Overstock (NASDAQ: OSTK)
  • Wayfair (NYSE:W)
  • Village Super Markets (NASDAQ: VLGEA)
  • Vroom (NASDAQ: VRM)

Overstock (OSTK:NASDAQ)

Overstock je podobné ako Wayfair, aj keď to prvé je zrejme v oveľa lepšej kondícii. Pre začiatočníkov sú celkové aktíva spoločnosti Overstock takmer dvojnásobné ako ich celkové pasíva.

Stále sú tu však starosti s príchodom ďalšieho roka. Rovnako ako Wayfair, aj spoločnosť Overstock vykázala v roku 2019 stratu a stratila 3,46 dolárov za akciu. V roku 2020 sa odhaduje, že hospodársky výsledok klesne na zisk 90 centov, čo predstavuje podiel na raste výnosov 72%.

päťročný graf Overstock, zdroj: GOOGLE

Aj keď Overstock môže tiež dokázať, že analytici sa mýlia, odhady pre rok 2021 v súčasnosti vyžadujú rast výnosov iba o 1%. Pokiaľ ide o zisk, očakávania konsenzu volajú po 83%-nom poklese na iba 15 centov na akciu.

Pozitívne je, že Overstock sa počas posledných 12 mesiacov prepol do pozitívneho stavu voľných hotovostných tokov. A to aj napriek hláseniu negatívnych voľných hotovostných tokov najmenej posledné štyri roky po sebe. Pravdepodobne bude mať tiež solídny štvrtý štvrťrok.

Ktovie, aká je životnosť Overstocku. Aj keď po Covid-19 zostanú určité online trendy, bude to stačiť? Akcie klesli asi o 90% od vrcholu v roku 2018 týždeň pred vyradením koronavírusu. Potom sa vystrelili 5 000% z marcového minima na maximum v roku 2020. To sa nezdá byť udržateľné.

Village Super Market (VLGEA:NASDAQ)

Určite to nie je najväčšia akcia na tomto zozname maloobchodných akcií – je vlastne najmenšia – Village Super Market nemusí byť zaujímavá pre investorov zameraných na maloobchodné akcie. 336 miliónov dolárov je malý trhový strop v porovnaní s mnohými maloobchodníkmi.

Village Super Market je dobrá spoločnosť, ktorá má v tomto roku solídny rast. To sú pre spoločnosť veľké atribúty. Toto meno vykopáva dividendový výnos presahujúci 4%.

päťročný graf Village Super Market, zdroj: GOOGLE

Ale ak hľadáme maloobchodné akcie na nákup, ktoré nám môžu poskytnúť vynikajúcu návratnosť, nie je isté, že Village Super Market je najlepším miestom.

Po prvé, toto meno v zásade nie je pokryté analytikmi, čo sťažuje posúdenie jeho potenciálu. Môžete počúvať konferenčné hovory a prihlásiť sa na odber tlačových správ. Koľko investorov to však robí? Komunita analytikov nie je najpresnejším zdrojom na svete, ale je lepšia ako nič.

Ďalej sa jej akcie nikam nedostali. Akcie v roku 2020 stagnujú, čo je rok, v ktorom spoločnosť zaznamenáva silný rast. V každom z troch štvrťrokov, ktoré zaznamenala, bol rast výnosov dvojciferný. Za posledných 20 štvrťrokov rast výnosov nezatienil 3%.

Ak akcie teraz stagnujú, čo môžeme očakávať, keď sa rast výnosov vráti na úroveň pred koronavírusom?

Akcie klesli za posledných 12 mesiacov o 9,6%, za posledné tri roky stagnovali, za posledných päť rokov poklesli o 9,4% a za posledné desaťročie klesli o 28,9%, a to aj napriek úžasnému rastu na celkovom trhu.

Vroom (VRM:NASDAQ)

Vroom je najmladšia verejná spoločnosť na tomto zozname maloobchodných akcií. Spoločnosť bola zverejnená v júni a začala obchodovať okolo 40 dolárov za akciu. Do konca augusta akcie vyšplhali na 75 dolárov.

Séria šťastia sa tam však skončila.

Akcie klesali tri mesiace po sebe. Vroom, ktorá v decembri poklesla o približne 5%, “pracuje” na svojom štvrtom mesačnom poklese. Je ťažké byť v tomto prípade príliš medvedí, s podielmi, ktoré už klesli z maxima na 54%. Niektorým to dokonca môže stačiť na to, aby sa im začala hromadiť dlhá pozícia.

päťročný graf Vroom, zdroj: GOOGLE

Čo je Vroom? Jedná sa v podstate o digitálny zážitok z nakupovania a predaja automobilov. Bezkontaktný spôsob kúpy vozidla bez autorizovaného predajcu. Vo svete plnom obáv z Covid-19 je to skvelá alternatíva.

Čo sa však stane, keď Covid-19 tu už nebude? Čo ďalšie spoločnosti, ktoré už v tomto priestore pôsobia? K tomuto novému IPO existuje veľa otázok.

To znamená, že jeho súvaha je v dobrom stave a forwardové odhady sú solídne. Analytici očakávajú, že príjmy z roku 2021 vzrastú o 84,5% na zhruba 2,5 miliárd dolárov. To ponecháva obchodovanie s akciami na zhruba dvojnásobnom odhade výnosov. To nie je divoko drahé.

Na konci dňa sa investori budú pozerať na relatívnu slabosť ceny akcií ako na príležitosť alebo varovný signál.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár