7 najlepších blue-chip akcií na nákup na rok 2022

Akcie Americké akcie Dividendy Ropa Služby Technológie Zdravotníctvo

Prvá časť

Investori prichádzajú vo všetkých “tvaroch a veľkostiach”. A majú všetky možné druhy stratégií na rast portfólií. Niektorí majú radi denné obchodovanie s centovými akciami. Iní majú radi kryptomeny. Niektorí snívajú o výplatách z dividend a iní vkladajú svoje peniaze do rastových akcií. A potom sú tu vyznávači blue-chip akcií.

Blue-chip akcie predstavujú spoločnosti, ktoré patria medzi najznámejšie na Wall Street. Sú to zavedené veľké mená a vo svojom odbore patria medzi lídrov na trhu.

Blue-chip akcie sú finančne zdravé. Majú spoľahlivú históriu výnosov a majú trhové kapitalizácie, ktoré sa pohybujú v miliardách.

A často blue-chip akcie ponúkajú spoľahlivé dividendy.

Ďalšou vecou, ​​​​ktorú by ste mali vedieť o blue-chip akciách, je, že sa považujú za bezpečnejšie investície ako akcie s malou kapitalizáciou, kryptomeny alebo meme akcie. To znamená, že im môžete dôverovať, že vám poskytnú solídny rast počas dlhšieho časového obdobia. A to je ten lístok, ktorý potrebujete, aby ste mali pevný základ pre dôchodkové portfólio.

Tu je sedem spoľahlivých blue-chip akcií na nákup v roku 2022:

  • Exxon Mobil (NYSE:XOM)
  • Pfizer (NYSE:PFE)
  • Broadcom (NASDAQ:AVGO)
  • Prudential Financial (NYSE:PRU)
  • General Dynamics (NYSE:GD)
  • PepsiCo (NASDAQ: PEP)
  • Toyota (NYSE:TM)

Dividendový výnos: 4,32%

päťročný graf ExxonMobil, zdroj: GOOGLE

Exxon Mobil (XOM)

Trhová kapitalizácia: 291,6 miliardy dolárov

Spoločnosť Exxon, založená v roku 1870, má zaujímavé miesto v americkej histórii.

Wilbur a Orville Wrightovci skvele použili ropné produkty Exxon na svoj prvý úspešný let lietadlom v roku 1903. A produkty Exxon boli použité pri letoch Charlesa Lindbergha a Amelie Earhart nad Atlantickým oceánom v 20. rokoch 20. storočia.

Zisk za tretí štvrťrok zahŕňal príjmy vo výške 73,79 miliardy dolárov a zisk na akciu vo výške 1,58 dolárov. Toto číslo predstavovalo najväčší upravený štvrťročný zisk Exxonu od roku 2014.

Okrem toho spoločnosť Exxon oznámila, že v priebehu nasledujúcich 2 rokov začne program spätného odkúpenia akcií až do výšky 10 miliárd dolárov.

Analytička Barclays Jeanine Wai hovorí, že 8-tisícové regulačné podanie Exxonu naznačuje, že Exxon očakáva za štvrtý štvrťrok zisk 1,96 dolárov na akciu, čo by bolo 14% nad očakávaniami analytikov.

Dividendový výnos: 3,02%

päťročný graf Pfizer, zdroj: GOOGLE

Pfizer (PFE)

Trhová kapitalizácia: 312,7 miliardy dolárov

Spoločnosť Pfizer je v súčasnosti najznámejšia vďaka svojej vakcíne proti koronavírusu, ktorá je v súčasnosti jednou z troch, ktorej použitie schválil Úrad pre kontrolu potravín a liečiv.

Spoločnosť Pfizer zarobila v roku 2021 zhruba 36 miliárd dolárov z predaja vakcín. To je takmer toľko, koľko zarobila za všetky svoje produkty v roku 2020.

Predaj vakcín bude pre Pfizer určite aj naďalej zdrojom príjmov. Najmä preto, že varianty vyžadujú, aby dvojitá dávka vakcíny vyžadovala aspoň jednu posilňovaciu dávku – a potom pravdepodobne ešte viac, aby boli ľudia plne chránení pred Covid-19.

Spoločnosť získala ďalšiu podporu v januári, keď Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb odporučili posilňovaciu dávku Covid-19 od spoločnosti Pfizer pre deti vo veku 12 až 15 rokov.

Ale je tiež dôležité si uvedomiť, že Pfizer nie je poník na jeden trik. Farmaceutická spoločnosť vyrába všetko od liekov proti bolesti, cez balzam na pery Chapstick až po Viagru.

Dividendový výnos: 2,78%

päťročný graf Broadcom, zdroj: GOOGLE

Broadcom (AVGO)

Trhová kapitalizácia: 255,6 miliardy dolárov

Broadcom so sídlom v San Jose v Kalifornii podniká v oblasti polovodičov. Navrhuje, vyvíja, vyrába a dodáva polovodičové a infraštruktúrne produkty pre dátové centrá, širokopásmových operátorov, bezdrôtových operátorov a sieťových zákazníkov.

Tržby za štvrtý štvrťrok dosiahli 7,4 miliardy dolárov, čo predstavuje 15%-ný nárast oproti predchádzajúcemu roku. Zisk na akciu bol 4,45 dolárov.

Spoločnosť uviedla, že v prvom štvrťroku 2022 očakáva zaznamenanie príjmov vo výške 7,6 miliardy dolárov, čo by predstavovalo nárast o 14% v porovnaní s prvým štvrťrokom 2021.

A spoločnosť uviedla, že zvýšila svoju dividendu o 14% na 4,10 dolárov na akciu a oznámila program spätného odkúpenia akcií v hodnote 10 miliárd dolárov.

„Náš rast softvéru v oblasti infraštruktúry je naďalej stabilný s naším zameraním na strategických zákazníkov,“ povedal generálny riaditeľ Hock Tan. „So silou a šírkou nášho IP portfólia sme naďalej schopní jedinečne poskytovať špičkové, najlepšie polovodičové riešenia vo svojej triede a rozširovať naše vedúce postavenie na našich franšízových trhoch.“

Analytik Piper Sandler Harsh Kumar zvýšil cenový cieľ firmy na akcie AVGO z 680 na 750 dolárov.


Dividendový výnos: 3,89%

päťročný graf Prudential Financial, zdroj: GOOGLE

Prudential Financial (PRU)

Trhová kapitalizácia: 43,4 miliardy dolárov

Poisťovne nie sú až také vzrušujúce. 

Ale ak sa dokážete nadchnúť pre to, že máte solídne dôchodkové portfólio a vymaníte sa z nekonečnej práce 40 hodín týždenne a viac, potom akcie PRU začnú vyzerať o niečo lepšie.

Prudential spravuje životné poistenie, dôchodkové poistenie, podielové fondy, anuitné produkty a poistenie dlhodobej invalidity. Jej dosah presahuje jej korene v New Jersey (kde bola založená v roku 1875) a v súčasnosti pôsobí vo viac ako desiatke krajín.

Napriek drsnému roku 2020 v dôsledku pandémie koronavírusu sa akcie PRU dokázali v roku 2021 vrátiť späť. Spoločnosť predala svoje poisťovacie podniky v Kórei a na Taiwane, ako aj svoje podnikanie v oblasti vedenia záznamov a časť svojej anuitnej činnosti. Transakcie umožnili spoločnosti Prudential reinvestovať výnosy do produktov s vyšším rastom a zvýšiť príjmy v roku 2021.

Príjem v treťom štvrťroku bol 1,53 miliardy dolárov oproti 1,487 miliardy dolárov v rovnakom štvrťroku minulého roka. Zisk na akciu dosiahol 3,90 dolárov, čiže o 20 centov na akciu viac ako pred rokom.

Spoločnosť tiež oznámila program spätného odkúpenia akcií v hodnote 1,5 miliardy dolárov.

Zdroj: investorplace 

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár