7 najlepších defenzívnych akcií na nákup práve teraz

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor

Prvá časť

Zvýšená pozornosť sa venuje defenzívnym akciám, ktoré majú zvyčajne nízke trhové riziko. A tieto typy akcií sú populárne, pretože môžu pomôcť chrániť portfóliá pred rýchlym poklesom trhu alebo divokými výkyvmi výnosov. Predstavíme vám sedem takýchto akcií.

Napriek volatilite, ktorá vyvolala zlé pocity, najmä v prvých dňoch pandémie, mnohé akcie zaznamenali za posledný rok dvojciferné výnosy. Napríklad za posledných 12 mesiacov sa indexy Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq Composite zvýšili o 30%, 34% a 38%.

Stále však narastajú obavy z možného blížiaceho sa pádu trhu. Napokon, širší trh vyzerá z historického hľadiska draho. V týchto dňoch veľa miláčikov Wall Street hlási príjmy za druhý štvrťrok. Ak nedokážu splniť očakávania, ľahko sa môžu dostať do nemilosti.

Mnoho účastníkov trhu preto teraz hľadá vysoko kvalitné defenzívne akcie a podniky so stabilnými výnosmi a ziskami, silným riadením a vo väčšine prípadov s dividendami. Inými slovami, potenciálni investori musia podrobne analyzovať základnú výkonnosť danej firmy.

S týmito informáciami je tu sedem defenzívnych akcií, ktoré by mohli patriť do dlhodobých portfólií:

  • Casey’s General Stores (NASDAQ: CASY)
  • Flowers Foods (NYSE: FLO)
  • Kroger (NYSE: KR)
  • Nomad Foods (NYSE: NOMD)
  • PepsiCo (NASDAQ: PEP)
  • UnitedHealth Group (NYSE: UNH)
  • Vanguard Dividend Appreciation Index Fund ETF Shares (NYSEARCA: VIG)

Poďme sa do toho pustiť a pozrieť sa na každú z nich bližšie.

Dividendový výnos: 0,70%

päťročný graf Casey’s General Stores, zdroj: GOOGLE

Casey’s General Stores (CASY:NASDAQ)

Obchody Casey’s General Store v Ankeny v Iowe poskytujú palivo, potraviny a čerstvo pripravené jedlá (pizza, šišky a sendviče). Od svojho prvého obchodu, ktorý sa otvoril v roku 1968, spoločnosť výrazne rozšírila svoje aktivity. Dnes prevádzkuje viac ako 2 300 samoobslužných obchodov v 16 stredozápadných štátoch a vlastní takmer všetky jej aktíva. Casey’s je v skutočnosti jedným z najväčších pizza reťazcov v krajine. Inými slovami, vedenie si vytvorilo silné miesto vo väčšine malých miest.

Okrem toho 8. júna vykázali finančné výsledky spoločnosti Casey’s za štvrtý štvrťrok a za celý rok 2021. Celkové tržby medziročne vzrástli o 31,2% – na 2,38 miliardy dolárov. Tržby sú rozdelené takmer rovnomerne medzi tržby z obchodu a z paliva.

Čistý príjem 41,7 milióna dolárov vykázal medziročný pokles o 32,8%, najmä v dôsledku zvýšených nákladov na predaný tovar. Zriedený EPS bol vo výške 1,12 dolárov, čo tiež predstavuje pokles o 33%. Dostupná likvidita bola 810 miliónov dolárov, čo pozostávalo z hotovosti a ekvivalentov vo  výške 335 miliónov dolárov a nevyčerpanej pôžičkovej kapacity vo výške 475 miliónov dolárov.

Generálny riaditeľ Darren Rebelez uviedol: „Za našim úsilím v oblasti digitálneho zapojenia máme veľkú dynamiku, výrobky našej súkromnej značky rezonovali s našimi hosťami, naše podnikanie v oblasti pripravovaných jedál opäť získava trakciu a v súčasnosti vítame dve veľké akvizície pre Casey. Teraz sme pripravení vyjsť z pandémie ako ešte silnejšia spoločnosť.“

Vedenie pokračuje v implementácii svojho trojročného strategického plánu, ktorý sa začal v roku 2020. V polovici mája spoločnosť Casey’s dokončila akvizíciu spoločnosti Buchanan Energy, vlastníka obchodov s potravinami Bucky’s. Investorov tieto kroky a zvýšenie úrovne peňažných tokov potešili.

Od začiatku tohto roka sa akcie vrátili nad 9% a v polovici mája dosiahli historicky najvyššiu úroveň (ATH). Pomer P/E je 24,57 a P/S 0,84. 

Dividendový výnos: 3,65%

päťročný graf Flowers Foods, zdroj: GOOGLE

Flowers Foods (FLO:NYSE)

Spoločnosť Flowers Foods so sídlom v Thomasville je jedným z popredných poskytovateľov balených pekárskych potravín v USA. Spoločnosť má široké portfólio pekárenských výrobkov vrátane Nature’s Own, Dave’s Killer Bread, Wonder, Canyon Bakehouse a Tastykake.

Na konci roku 2018 vedenie získalo Canyon Bakehouse, najlepšiu značku bezlepkového chleba. Investori tento strategický krok privítali. Posledné metriky ukazujú, že trh s bezlepkovými potravinami v USA predstavuje asi 1,8 miliárd dolárov.

20. mája spoločnosť oznámila finančné výsledky za prvý štvrťrok. Tržby sa medziročne znížili o 3,5% na 1,3 miliardy dolárov. Upravený čistý príjem bol 87,6 milióna dolárov, čo predstavuje nárast o 1,3%. Upravený EPS vo výške 41 centov sa medziročne nezmenil. Peňažné toky z prevádzkových činností boli vo výške 98,0 mil. dolárov, čo je medziročný pokles o 7,7%. Peňažné prostriedky a ich ekvivalenty dosiahli 250,6 milióna dolárov, čo predstavuje pokles o 18,5% v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom.

K týmto výsledkom generálny riaditeľ Ryals McMullian uviedol: „Aby sme udržali dynamiku a udržali rast našich značiek, pokračujeme v investovaní do inovácií a marketingu,“ a pokračoval: „Veríme, že tieto investície priniesli prospech našim výsledkom v prvom štvrťroku a my od nich očakávame, že spolu s našou portfóliovou stratégiou, digitálnou iniciatívou a programami efektívnosti podporia náš budúci výkon.“

Akcie spoločnosti sa medziročne vrátili okolo 6,54% a v júni dosiahli viacročné maximum. Pomery P/S a P/B) sú 1,19 a 3,65. Vysoké dividendové výnosy a rastový potenciál môžu byť atraktívne pre investorov s pasívnym príjmom.

Dividendový výnos: 2,05%

päťročný graf Kroger, zdroj: GOOGLE

Kroger (KR:NYSE)

Spoločnosť Kroger so sídlom v Cincinnati v Ohiu prevádzkuje obchody s potravinami po celých USA. Spoločnosť prevádzkuje okolo 2 800 maloobchodných predajní potravín v štyroch typoch – supermarkety, multi-obchodné domy, sklady s ohľadom na cenu a obchody na trhovisku. KR poskytuje širokú škálu produktov, ako sú napríklad potraviny, odevy, domáca elektronika, lekárne, palivo, šperky a cigarety.

17. júna KR vykázala výsledky za prvý štvrťrok. Celkové tržby dosiahli 41,3 miliárd dolárov a medziročne poklesli o 0,6%. Upravený EPS bol 1,19 dolárov, čo je medziročný pokles o 2,5%. Hotovosť dosiahla 360 miliónov dolárov, čo tiež predstavuje pokles o 15,3%. Analytici sa zhodli, že metriky ukazovali na podnikanie, ktoré sa stáva viac ako tradičným maloobchodom s potravinami, najmä keď vedenie zvyšuje svoje úsilie v oblasti aizácie. Napríklad digitálny predaj za posledné dva roky vzrástol medziročne o 16 a 108%.

Generálny riaditeľ Rodney McMullen poznamenal: „Boli sme disciplinovaní pri znižovaní nákladov z podnikania a dosiahli sme rekordný rast v oblasti alternatívnych ziskov spoločnosti Kroger, čo dokazuje silu a atraktivitu nášho dlhodobého modelu,“ a dodal: „Zvyšujeme naše usmernenie založené na základe našich výsledkov a naďalej veríme v našu schopnosť poskytovať trvalo atraktívny celkový výnos akcionárom. “

Akcie KR vzrástli o 28% od začiatku roka. Predbežné pomery P / E a P / S sú 13,32 a 0,23. V súčasnosti sa akcie KR obchodujú na nízkej úrovni ocenenia. Dlhodobí investori by preto mali zvážiť investovanie okolo týchto úrovní.

päťročný graf Nomad Foods, zdroj: GOOGLE

Nomad Foods (NOMD:NYSE)

Britská spoločnosť Nomad Foods je poprednou svetovou spoločnosťou v oblasti mrazených potravín. Medzi jej značky patria Birds Eye, Findus, Iglo, Aunt Bessie’s a Goodfella’s.

Spoločnosť Nomad Foods zverejnila finančné výsledky za prvý štvrťrok 6. mája. Vykázané príjmy vzrástli o 3,6% na 707,4 milióna eur. Upravený zisk bol 83,7 milióna eur, medziročne viac o 23,8%. Upravený EPS bol 47 eurocentov, čo predstavuje nárast o 42%. Peňažné toky z prevádzkovej činnosti dosiahli spolu 49,3 milióna eur, medziročne o 4% viac. Peňažné prostriedky a ekvivalenty na konci obdobia dosiahli 453 mil. eur oproti 802,6 mil. eur v rovnakom štvrťroku predchádzajúceho roka.

Generálny riaditeľ Stéfan Descheemaeker uviedol: „Tento rok je pred silným začiatkom, keď príjmy za prvý štvrťrok a upravený EPS znamenajú rekordnú úroveň štvrťročného výkonu,“ a dodal: „Kombinácia silného základného obchodného výkonu, začlenenie spoločnosti Findus Švajčiarsko a nárastu za spätné odkúpenie akcií v roku 2020 viedlo v prvom štvrťroku k upravenému rastu EPS o 42%. Tieto výsledky nás vedú k tomu, aby sme spoločnosti Nomad Foods predpovedali ďalší hviezdny rok. “

Investorov potešila vedúca pozícia spoločnosti v Európe, silné peňažné toky a spätné odkúpenie akcií. Akcie NOMD tento rok zatiaľ stúpajú okolo 5% a začiatkom júna dosiahli rekordné maximum. Predbežné pomery P / E a P / S sú 14,90 a 1,75. Čitatelia, ktorí chcú diverzifikovať svoje portfólio odolnými medzinárodnými akciami, by mali zvážiť nákup akcií NOMD, najmä pod 26,50 dolárov.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár