7 najlepších dividendových akcií, ktoré teraz môžete kúpiť

Akcie Americké akcie Dividendy Financie Priemysel

Druhá časť

Čoraz viac ekonómov varuje, že vysoká inflácia tu zostane niekoľko nasledujúcich rokov. Z tohto dôvodu sa investori čoraz viac zameriavajú na využívanie akcií na vytváranie prílivu peňazí, ktoré im prinášajú spoľahlivý príjem. Za týmto účelom dividendové akcie ponúkajú ľuďom návratnosť prostredníctvom kapitálových výnosov a dodatočnú hotovosť z pravidelných výplat.

Akademický výskum, ako aj dôkazy o trhu ukazujú, že investori spravidla uprednostňujú akcie spoločností, ktoré vyplácajú štedré dividendy. A okrem toho – „Výplata dividend môže fungovať ako signál o finančnom zdraví spoločnosti. Zvýšenie dividend naznačuje, že manažéri očakávajú, že ich podnikanie bude mať v budúcnosti vyšší hotovostný tok […] vyššia hodnota je signalizovaná vyššími dividendami.“

Identifikácia vysokokvalitných dividendových akcií ponúkajúcich konzistentné výnosy je teda kľúčom k vytvoreniu lukratívneho portfólia výnosov z dividend. Preto dnes budeme diskutovať o siedmich tipoch pre investorov, ktorí sa chcú tešiť z tohto druhu výrazného rastu bohatstva.

Tento zoznam obsahuje zásadne silné spoločnosti so solídnou základňou zisku. Inými slovami, ich výplaty dividend budú pravdepodobne bezpečné a udržateľné. A keďže tieto dividendové akcie sú spoľahlivé dlhodobé stávky, investori majú možnosť ich kúpiť a uchovať si ich po celé desaťročia.

  • Abbvie (NYSE: ABBV)
  • Altria (NYSE: MO)
  • Annaly Capital Management (NYSE: NLY)
  • AT&T (NYSE: T)
  • Equitrans Midstream (NYSE: ETRN)
  • iShares Global Utilities ETF (NYSEARCA: JXI)
  • SPDR Portfolio S&P 500 High Dividend ETF (NYSEARCA: SPYD)

Dividendový výnos: 7,37%

dvojročný graf Equitrans Midstream, zdroj: GOOGLE

Equitrans Midstream (ETRN:NYSE)

Ďalším na tomto zozname dividendových akcií je spoločnosť Equitrans Midstream, ktorá je zameraná na systémy zhromažďovania plynu, systémy prepravy a skladovania plynu a vodohospodárske služby, ktoré podporujú vývoj a výrobu zemného plynu v celej Apalačskej kotline. Spoločnosť poskytuje svoje služby predovšetkým producentom zemného plynu, komerčným a priemyselným užívateľom, obchodníkom a miestnym distribučným spoločnostiam.

4. mája oznámila ETRN svoje finančné výsledky za prvý štvrťrok za rok 2021. Prevádzkové príjmy dosiahli 380 miliónov dolárov, čo je medziročný pokles o zhruba 16%. Upravený čistý príjem bol 83 miliónov dolárov, čo je medziročný pokles o približne 30%. Nakoniec upravený EPS klesol medziročne o 59% na 19 centov, zatiaľ čo voľný peňažný tok dosiahol 110 miliónov dolárov. Generálna riaditeľka Diana Charletta k výsledkom uviedla nasledujúce:

„Boli sme nad našou predpoveďou na prvý štvrťrok a dosiahli sme silné výsledky vo viacerých oblastiach vrátane zhromaždeného objemu, pôžičiek a dodaného množstva vody.“

Akcie ETRN sa v súčasnosti pohybujú mierne nad 8 dolármi, čo je medziročný nárast o 3,7%. Navyše, aj keď ETRN nedosahuje lepšie výkony na širších trhoch USA, v dlhodobom horizonte má stále značný potenciál rastu. Dnes sú forwardové pomery P/E 8,8 a P/S 2,56.

Dividendový výnos: 3,01%

päťročný graf iShares Global Utilities Global ETF, zdroj: GOOGLE

iShares Global Utilities ETF (JXI:NYSEARCA)

Ďalšou voľbou v tomto zozname dividendových akcií je vlastne fond obchodovaný na burze (ETF). IShares Global Utilities ETF poskytuje expozíciu globálnym spoločnostiam zaoberajúcim sa dodávkami elektriny, plynu a vody. Akcie JXI predstavujú 69 podielov a sledujú index S&P Global 1200 Utilities. Aktíva v správe sú vo výške asi 146 miliónov dolárov.

V súčasnosti je na prvom mieste v zozname sektorov elektrická energia (59,59%), za ňou nasledujú multi-energetické spoločnosti (30,30%) a plynárenské spoločnosti (5,35%). Prvých 10 podielov predstavuje asi 44% fondu a zahŕňa mená ako Nextera Energy (NYSE:NEE), Duke Energy (NYSE:DUK) a ďalšie.

Medziročne je JXI o 2,25%. ETF navyše za posledných 52 týždňov prudko stúpol o 11%.

Dividendový výnos: 4,79%

päťročný graf SPDR Portfolio s&p 500 High Dividend ETF, zdroj: GOOGLE

SPDR Portfolio S&P 500 High Dividend ETF (SPYD:NYSEARCA)

Na poslednom mieste v tomto zozname dividendových akcií je ďalší ETF. Konkrétne portfólio SPDR Portfolio S&P 500 High Dividend ETF poskytuje expozíciu voči spoločnostiam s vysokým výnosom z dividend v rámci indexu S&P 500. Akcie SPYD sa začali obchodovať v októbri 2015. Fond má v súčasnosti spravovaných zhruba 4,67 miliárd dolárov.

Pokiaľ ide o sektorové alokácie, vedú finančné spoločnosti s 23,09%, nasledujú nehnuteľnosti (20,42%), verejné služby (13,34%), energetika (12,98%), informačné technológie (6,55%) a komunikačné služby (6,37%).

SPYD má v súčasnosti 77 rovnako vážených holdingov. Prvých desať fondov tvorí približne 15% celkových čistých aktív fondu. Dnes sú tromi najvýznamnejšími holdingmi ETF spoločnosti Seagate Technology (NASDAQ:STX), Iron Mountain (NYSE:IRM) a ConocoPhillips (NYSE:COP).

Medziročne sa SPYD zvýšil o takmer 21%. Za posledných 12 mesiacov navyše stúpol o viac ako 39%. Všetci investori, ktorí hľadajú spoľahlivý pasívny príjem, ale nechcú vložiť kapitál do jednej akcie, by mali zvážiť akciu SPYD, ktorá ponúka diverzifikovaný košík mien.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár