7 najlepších dividendových akcií pre dobrodružných investorov

Akcie Americké akcie Dividendy Financie Priemysel Telekomunikácie Základné materiály

Druhá časť

Až do nedávnej volatility patrili banky a energetické akcie medzi miláčikov investorov z Wall Street s pasívnym príjmom. Vďaka ekonomickej realite však mnohé z týchto spoločností prehodnotili udržateľnosť svojich vysokých výnosov. Výsledkom je, že správne rady zo širokého spektra podnikov znížili alebo úplne eliminovali dividendy. Dnes sa podrobnejšie pozrieme na sedem najlepších dividendových akcií, z ktorých väčšina má pomerne vysoké dividendové výnosy.

Federálny rezervný systém znížil úrokové sadzby, aby v posledných mesiacoch zaznamenal nízke úrovne ako súčasť svojho úsilia o zmiernenie ekonomických účinkov novej pandémie koronavírusu. Vytváranie fixného príjmu prostredníctvom dividendových akcií sa stáva obzvlášť atraktívnym v takom makroekonomickom prostredí.

Ako štvrťročná zisková sezóna akceleruje, zvýšená prchavosť cien akcií mnohých nezasiahla. Ostrí investori si však uvedomujú, že robustné podiely na výnosoch z dividend môžu v priebehu času priniesť silné výsledky, najmä ak sa investujú na dlhšiu dobu.

Pri podnikoch poskytujúcich pasívne príjmy môžu investori potenciálne profitovať z kapitálových výnosov aj z pravidelných výplat. Reinvestovanie dividend z vysoko výnosných akcií slúži na zložené výnosy. Aj keď je lákavé vylúčiť tento pasívny príjem a minúť ho, je lepšie výhodne reinvestovať dividendy a oneskoriť výbery.

Ako sa teda rozhodujete, kam investovať? Každé portfólio má iný investičný štýl a profil rizika / návratnosti. Keď sa akciové trhy stanú nestálymi, mnohí investori idú za defenzívnymi akciami. Takéto podniky sú menej náchylné na makroekonomické a úverové cykly ako ostatné. Medzi tieto odvetvia patria spotrebiteľské tovary, zdravotníctvo, verejné služby a obrana. Podniky v iných odvetviach však tiež platia slušné dividendy.

Týchto sedem najlepších dividend pochádza z rôznych odvetví.

  • Altria Group (NYSE: MO)
  • Enterprise Products Partners L.P. (NYSE: EPD)
  • Interpublic Group of Companies (NYSE: IPG)
  • iShares Russell 2000 ETF (NYSEARCA: IWM)
  • Unum Group (NYSE: UNM)
  • Vale (NYSE: VALE)
  • Vodafone Group (NASDAQ: VOD)

päťročný graf Russell 2000, zdroj: GOOGLE

iShares Russell 2000 ETF (IWM)

Rozsah 52 týždňov: 95,69 – 170,56 dolárov
Výnos z dividend: 1,39%
Pomer výdavkov: 0,19% ročne (19 dolárov pri investícii 10 000 dolárov)

Ďalší je fond obchodovaný na burze (ETF), ktorého referenčným indexom je Russell 2000 (IWM:NYSEARCA). ETF zvyčajne sleduje tento index. Keďže nie je možné priamo investovať do indexu, fond obchodovaný na burze umožňuje účastníkom trhu získať expozíciu voči spoločnostiam v indexe.

Početní akademickí výskumníci a odborníci v odbore zdôrazňujú, že akcie s nízkou kapitalizáciou môžu v priebehu času zvýšiť diverzifikáciu portfólia a zvýšiť potenciálnu návratnosť. Preto IWM môže investorom umožniť podieľať sa na rastovom potenciáli akcií s nízkou kapitalizáciou a zároveň si môžu zarobiť na dividendách.

So svojimi 2 000 spoločnosťami pokrýva iShares Russell 2000 ETF doslova všetky odvetvia. Novavax (NASDAQ: NVAX), LHC Group (NASDAQ: LHCG), Deckers Outdoor (NYSE: DECK), BJ’s Wholesale Club (NYSE: BJ) a Helen of Troy’s (NASDAQ: HELE) patria medzi špičkové fondy.

Medziročne IWM klesol asi o 12%. Inými slovami, v posledných týždňoch malé písmená zaostávajú s veľkými písmenami. V dlhodobom horizonte akcie s malou kapitalizáciou a ETF s nízkou kapitalizáciou často prevyšujú svoje náprotivky s veľkou kapitalizáciou. Zvyčajne sú však volatilnejšie ako akcie veľkých spoločností.

Koncový P/E 14,16 a pomer P/B 1,67 sa môžu odvolať na investorov, ktorí hľadajú hodnotu. Mnoho analytikov môže tvrdiť, že ocenenia majú zvyčajne obmedzenú krátkodobú predikčnú silu. Ale z dlhodobého hľadiska môžu byť dôležitejšie. Tieto dve metriky, ako aj dividendový výnos 1,39%, by mali potenciálne zaradiť IWM do zoznamu sledovaných.

Pre účastníkov trhu, ktorí ocenia profil rizika / výnosu akcií s nízkou kapitalizáciou, môže byť vhodný IWM. A dividendový výnos je čerešničkou na torte.

päťročný graf Unum Group, zdroj: GOOGLE

Unum Group (UNM)

Rozsah 52 týždňov: 9,58 – 33,35 dolárov
Výnos z dividend: 6,29%

Spoločnosť Unum Group (UNM:NYSE) so sídlom v Tennessee je poskytovateľom výhod finančnej ochrany vrátane zdravotného postihnutia, života, úrazu, kritických chorôb, rakoviny, stomatológie a pokrytia straty zraku. Jej činnosti sa týkajú najmä USA, Veľkej Británie a Poľska. Okrem značky Unum v týchto krajinách má skupina aj ďalšiu známu značku Colonial Life, ktorá je jedným z popredných poskytovateľov dobrovoľných benefitov na pracovisku v USA. Spoločnosť je tiež číslom 273 na zozname spoločností Fortune 500.

Rok 2019 bol pre spoločnosť Unum ziskový. Koncom roka skončil s čistým príjmom vo výške 1,1 miliardy dolárov a so silným prevádzkovým výnosom po zdanení vo výške 1,14 miliardy dolárov, na základe celkových výnosov vo výške 12 miliárd dolárov.

Začiatkom mája spoločnosť zverejnila svoje príjmy za prvý kvartál. Prevádzkový zisk po zdanení bol 274,1 milióna dolárov v porovnaní s 280,3 miliónmi dolárov (1,31 dolárov za zriedenú kmeňovú akciu) v prvom štvrťroku 2019. EPS vo výške 1,35 dolárov, čo minulo odhady analytikov. Pred rokom bol EPS 1,31 dolárov.

Generálny riaditeľ Richard McKenney povedal: „Aj keď boli naše výsledky za prvý štvrťrok solídne, pandémia COVID-19 a výsledné ekonomické poklesy vytvorili neistotu pre podniky aj jednotlivcov na celom svete.“  Spoločnosť pozastavila finančný výhľad na zvyšok roku 2020.

17. júla predstavenstvo vyhlásilo štvrťročnú dividendu vo výške 28,5 centa na akciu zo svojich kmeňových akcií, ktorá sa má vyplatiť koncom augusta. Aktuálny dividendový výnos predstavuje 6,29%.

Očakáva sa, že spoločnosť ohlási zisk budúci rok 29. júla. V dôsledku toho môžu byť akcie UNM, ktoré sú medziročne nižšie o približne 38%, v tomto období nestabilné.

päťročný graf Vale, zdroj: GOOGLE

Vale (VALE)

Rozsah 52 týždňov: 6,49 – 14,05 dolárov
Výnos z dividend: 3,08%

Ďalej na tomto zozname dividend je Vale (VALE:NYSE). Vale so sídlom v Rio de Janeiro je globálny rudný gigant. Vyrába železnú rudu, pelety zo železnej rudy a kľúčové suroviny pre výrobu ocele. A oceľ má veľa priemyselných použití nájdených v domácich predmetoch, mostoch, budovách a autách. Železná ruda je v skutočnosti najpoužívanejším kovom na svete.

Horniny v severnej Brazílii v oblasti Carajas majú najvyššiu koncentráciu rúd na svete, vyše 65%. V dôsledku toho sú operácie spoločnosti Vale vo svojej domovskej krajine nízke. Ak sú ceny železnej rudy vysoké, potom má spoločnosť zvyčajne dobrý až perfektný štvrťrok. Železná ruda sa podieľa približne na 75% predaja.

Je tiež dôležité poznamenať, že Vale vyrába nikel – zásadný kov na ukladanie energie a meď – vodič elektrického prúdu.

Koncom apríla skupina zverejnila výsledky prvého kvartálu. Príjem Vale bol 239 miliónov dolárov. V predchádzajúcom štvrťroku to bola strata 1,562 miliárd dolárov. Spoločnosť tiež vygenerovala voľný cash flow z operácií 380 miliónov dolárov, čo je o 947 miliónov dolárov menej ako v štvrtom kvartáli 2019. Manažment poznamenal, že v prvom štvrťroku boli finančné výsledky výrazne ovplyvnené odpismi brazílskeho reálneho majetku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom.

Vzhľadom na neistoty a potenciálny vplyv COVID-19 na prevádzku spoločnosť revidovala (znížila) výrobné výhľady pre svoje podniky. Medziročne akcie klesli asi o 14%. Spoločnosť zverejní výsledky za druhý kvartál v nasledujúcich dňoch. Investori by mali zvážiť kúpu.

päťročný graf Vodafone Group, zdroj: GOOGLE

Vodafone Group (VOD)

Rozsah 52 týždňov: 11,46 – 21,72 dolárov
Výnos z dividend: 6,30%

Spoločnosť Vodafone (VOD:NASDAQ) so sídlom v Spojenom kráľovstve je jednou z najväčších telekomunikačných spoločností na svete. Je lídrom na trhu na britských a európskych trhoch. Za posledných niekoľko rokov spoločnosť zaznamenala klesajúci rast. Začala však s lepším postavením v druhom štvrťroku, keď sa výnosy zo služieb stali pozitívnymi. Súčasný trend práce z domu zvýšil dopyt po jeho službách.

V rámci plánov na posilnenie svojej súvahy skupina agresívne znižovala náklady. Akvizície uskutočnené v poslednom desaťročí priniesli veľké zadlženie a investori by radi videli, že sa ich počet neustále znižuje. V máji 2019 v skutočnosti znížila svoju dividendu. Jej súčasný výnos približne 6% je dobre pokrytý.

Od marca má množstvo dividend vrátane Vodafone pozoruhodné zvýšenie ceny. Akcie spoločnosti VOD sa napriek tomu naďalej obchodujú blízko päťročného minima. V prípade ďalšieho oslabenia ceny akcií je pravdepodobné, že spoločnosť by sa stala príťažlivou z pohľadu rizika voči návratnosti.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár