7 najlepších dividendových akcií pre dobrodružných investorov

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa Služby Spotrebiteľský sektor

Prvá časť

Až do nedávnej volatility patrili banky a energetické akcie medzi miláčikov investorov z Wall Street s pasívnym príjmom. Vďaka ekonomickej realite však mnohé z týchto spoločností prehodnotili udržateľnosť svojich vysokých výnosov. Výsledkom je, že správne rady zo širokého spektra podnikov znížili alebo úplne eliminovali dividendy. Dnes sa podrobnejšie pozrieme na sedem najlepších dividendových akcií, z ktorých väčšina má pomerne vysoké dividendové výnosy.

Federálny rezervný systém znížil úrokové sadzby, aby v posledných mesiacoch zaznamenal nízke úrovne ako súčasť svojho úsilia o zmiernenie ekonomických účinkov novej pandémie koronavírusu. Vytváranie fixného príjmu prostredníctvom dividendových akcií sa stáva obzvlášť atraktívnym v takom makroekonomickom prostredí.

Ako štvrťročná zisková sezóna akceleruje, zvýšená prchavosť cien akcií mnohých nezasiahla. Ostrí investori si však uvedomujú, že robustné podiely na výnosoch z dividend môžu v priebehu času priniesť silné výsledky, najmä ak sa investujú na dlhšiu dobu.

Pri podnikoch poskytujúcich pasívne príjmy môžu investori potenciálne profitovať z kapitálových výnosov aj z pravidelných výplat. Reinvestovanie dividend z vysoko výnosných akcií slúži na zložené výnosy. Aj keď je lákavé vylúčiť tento pasívny príjem a minúť ho, je lepšie výhodne reinvestovať dividendy a oneskoriť výbery.

Ako sa teda rozhodujete, kam investovať? Každé portfólio má iný investičný štýl a profil rizika / návratnosti. Keď sa akciové trhy stanú nestálymi, mnohí investori idú za defenzívnymi akciami. Takéto podniky sú menej náchylné na makroekonomické a úverové cykly ako ostatné. Medzi tieto odvetvia patria spotrebiteľské tovary, zdravotníctvo, verejné služby a obrana. Podniky v iných odvetviach však tiež platia slušné dividendy.

Týchto sedem najlepších dividend pochádza z rôznych odvetví.

  • Altria Group (NYSE: MO)
  • Enterprise Products Partners L.P. (NYSE: EPD)
  • Interpublic Group of Companies (NYSE: IPG)
  • iShares Russell 2000 ETF (NYSEARCA: IWM)
  • Unum Group (NYSE: UNM)
  • Vale (NYSE: VALE)
  • Vodafone Group (NASDAQ: VOD)

päťročný graf Altria, zdroj: GOOGLE

Altria Group (MO)

Rozsah 52 týždňov: 30,95 – 52,45 dolárov
Výnos z dividend: 8,03%

Altria Group (MO:NYSE) je jedným z najväčších producentov tabaku a cigariet na svete. Je tiež materskou spoločnosťou spoločnosti Philip Morris USA, ktorá vlastní cigarety Marlboro. Ďalšími spoločnosťami, ktoré Altria vlastní, sú John Middleton, U.S. Smokeless Tobacco Company, Philip Morris Capital Corporation a Michelle Wine Estates. Altria drží podiely v spoločnostiach Anheuser-Busch InBev (NYSE:BUD), Cronos Group (NASDAQ:CRON) a spoločnosť e-cigariet JUUL Labs.

Spoločnosť vydala výročnú správu prvého kvartálu koncom apríla. Príjmy dosiahli 6,359 miliárd dolárov, čo znamenalo medziročný nárast o 13%. Jedným z bodov záujmu investorov bolo to, že Federálna obchodná komisia USA sa rozhodla podať administratívnu sťažnosť proti spoločnosti Altria a JUUL proti napadnutiu menšinovej investície spoločnosti Altria v spoločnosti JUUL. Spoločnosť bude pravdepodobne transakciu obhajovať.

Generálny riaditeľ Billy Gifford povedal: „Mali sme vynikajúci začiatok roka, keď sme zvyšovali upravený zriedený EPS v prvom štvrťroku o 18,5%, čo bolo poháňané silou našich segmentov fajčiarskych tabakových výrobkov a tabakových výrobkov určených na vnútorné použitie. Kvôli nejasnostiam súvisiacim s dopadom pandémie COVID-19 na náš rozmanitý obchodný model a na scenáre hospodárskeho oživenia stiahneme náš výhľad o zriedených EPS na celý rok 2020.“

Okrem toho predstavenstvo zrušilo program spätného odkúpenia akcií spoločnosti Altria vo výške 1 miliardy dolárov, ktorý mal zostatok 500 miliónov dolárov.

Medziročne akcie MO klesli o 16%. Výsledkom je vysoký výnos dividend – 8,03%. August 2019 znamenal štyridsiaty rok, keď Altria zvýšila dividendy. V apríli pán Gifford zdôraznil: „Naša dividenda je dôležitá pre našich investorov a zostáva pre nás najvyššou prioritou. Naším cieľom je naďalej výplata dividendy vo výške približne 80% upraveného zriedeného EPS.“

Spoločnosť by mala zverejniť svoje výsledky za druhý kvartál koncom júla. Akcionári očakávajú ďalšie zvýšenie dividend zo strany predstavenstva. Dlhodobí investori dividendových akcií môžu zvážiť kúpu.

päťročný graf Enterprise Product Partners, zdroj: GOOGLE

Enterprise Product Partners L.P. (EPD)

Rozsah 52 týždňov: 10,27 – 30,86 dolárov
Výnos z dividend: 9,81%

Enterprise Product Partners (EPD:NYSE) so sídlom v Houstone je ropná a plynárenská spoločnosť špecializujúca sa na midstream energetické služby a ropovody. Skupina, ktorej história siaha až do rokov 1960, prevádzkuje v Severnej Amerike potrubia v dĺžke viac ako 50 000 kilometrov. Je jedným z globálnych lídrov v oblasti ťažby kvapalných zemných plynov. EPD je tiež číslom 89 na zozname Fortune 500.

Skupina vydala svoju správu o príjmoch prvého kvartálu koncom apríla. Čistý zisk pripadajúci na komanditistov dosiahol 1,4 miliardy dolárov (61 centov na jednotku). Pred rokom to bolo 1,3 miliardy dolárov (57 centov na jednotku) v úplne rozriedenom základe. Celková istina dlhu k 31. marcu bola 29,9 miliárd dolárov. Vzhľadom na neistotu, pokiaľ ide o účinky pandémie, znížila správa do roku 2020 investičné výdavky o 100 miliónov dolárov (zo 400 miliónov na 300 miliónov dolárov).

Rada 7. júla vyhlásila, že štvrťročné rozdelenie hotovosti sa má vyplatiť svojim komanditným partnerom v súvislosti s druhým štvrťrokom 2020 vo výške 44,5 centov na jednotku (1,78 dolárov na jednotku na ročnej báze). Investori by si mali uvedomiť, že spoločnosť deklaruje rozdelenie, a nie dividendy, pretože je majiteľom komanditnej spoločnosti (MLP). Výnos v súčasnosti predstavuje 9,81%.

päťročný graf Interpublic Group of Companies, zdroj: GOOGLE

Interpublic Group of Companies (IPG)

Rozsah 52 týždňov: 11,63 – 25,20 dolárov
Výnos z dividend: 5,50%

Interpublic Group of Companies (IPG:NYSE) so sídlom v New Yorku je reklamným konglomerátom. Vlastní niekoľko popredných reklamných spoločností vrátane spoločností Acxiom, Craft, FCB a MullenLowe Group. Spolu s konkurenciou Omnicom Group (NYSE: OMC), Publicis a WPP (NYSE:WPP) sa považuje za jednu z „veľkej štvorky“ reklamných spoločností.

Koncom apríla spoločnosť vydala správu o príjmoch za prvý kvartál. Čistý zisk vykázal 1,97 miliardy dolárov, čo predstavuje pokles o 1,6% oproti predchádzajúcemu roku. Prevádzkový zisk v prvom štvrťroku bol 75,9 milióna dolárov v porovnaní s 50,2 milióna dolárov v roku 2019. USA dosahuje približne 60% výnosov. Zvyšok sveta prispieva zvyšnými 40%. Počas konferencie manažment vyzdvihol krátkodobé výzvy, ktoré pandémia predstavuje, a zdôraznil rôzne opatrenia na zníženie nákladov, ktoré prijal.

21. mája predstavenstvo vyhlásilo štvrťročnú dividendu vo výške 25,5 centa na akciu splatnú 15. júna. Ex-dividend deň sa očakáva koncom augusta.

Aktuálny výnos je 5,50%. Keďže sa Amerika blíži k prezidentským voľbám, je pravdepodobné, že výdavky na reklamu v nadchádzajúcich týždňoch porastú. 

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár